המרכז האקדמי למשפט ולעסקים: כנס לגליזציה של סמים קלים

כנס מיוחד בנושא הלגליזציה של הקנאביס ייערך ביום א’, 5.1, במרכז האקדמי למשפט ולעסקים במכללת רמת גן.

ביום ראשון, 5.1 בשעה 18:30, ייערך במכללת רמת גן כנס מיוחד בנושא לגליזציה של מריחואנה וחשיש. הכנס הוא יוזמה של החטיבה למשפט ולקרימינולוגיה במרכז האקדמי ובמהלכו יעלו לדבר מומחים לתחום הפלילי ולקרימינולוגיה. הכניסה לכנס חופשית וכל המעוניים מוזמן להגיע ולהשתתף.

בין שאר הנואמים ידבר גם יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, המתנגד ללגליזציה.

נחמן בן יהודה
פרופ’ נחמן בן יהודה

מי שידבר בעד הלגליזציה הוא פרופ’ נחמן בן יהודה מהמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מהאוניברסיטה העברית. בן יהודה התבטא בעבר נחרצות בעד הפסקת רדיפת צרכני הקנאביס בישראל וקרא להפסיק להשתמש בכח כדי לנסות ולהתמודד עם בעיית השימוש בסמים.

“שמעתי שרוב הפוליטיקאים באיטליה משתמשים בסמים קלים. ומה קרה? הפרלמנט האיטלקי נפל? או שהוא מעופף מידי? והתשובה היא ממש לא. רוב האמריקנים, האירופים והקנדים מעשנים, האם החברה שלהם מעופפת ולא מתפקדת? ממש לא” – כך אמר פרופ’ בן יהודה בראיון עוד בשנת 2006.

בן יהודה הוסיף אז כי לפני שנת 1910 שימוש בסמים קלים היה חוקי בעולם. “הגיע הזמן לשנות בארץ את החשיבה ולצאת מהפרימיטיביות. מעבר לזה לכל הפליליזציה הזאת יש מספר השלכות: קודם כל הדבר מעסיק את הסנגוריה, המשטרה, בתי המשפט ועובדים סוציאלים. המשאבים האלה יקרים מאוד. ובכלל מה הנזק? לא יותר מידי, אז אדם מעשן, זה לא אומר שאחר כך הוא יאנוס, ירצח וישדוד. אין קשר בין תרבות הפנאי הזאת לבין אותם מעשים”.

כנס לגליזציה של סמים קלים
(לחצו להגדלה)

על החשש שמי שמתחיל לעשן סמים קלים יעבור במהלך הזמן להשתמש בסמים קשים, מגיב פרופ’ בן-יהודה: “אם נלך עכשיו למרכז גמילה נגלה שהדברים לא נכונים. הקשר הוא לא ישיר, יכול להיות שחלק מהאנשים השתמשו בעברם בחשיש, אבל לא כל מי שעישן חשיש עבר להשתמש גם בהירואין. על המשקל הזה אפשר לטעון שמי ששתה כוס חלב בילדותו, התחיל לעשן חשיש. זה לא קשור, זה קשור לבקרה עצמית שלאנשים יש על עצמם, שהם לא מצליחים לשלוט על ההתנהגויות שלהם”.

ומה הוא הפתרון לנגע הסמים בישראל? “אם נסתכל בנתונים של הרשות למלחמה בסמים נגלה שמידי שנה יותר ויותר אנשים משתמשים בסמים”, אמר פרופ’ בן-יהודה, “אז כנראה שהפיתרון של הענישה הוא לא הפיתרון הנכון. טיפול במשתמשים בסמים דורש טיפול ארוך יותר והפוליטיקאים לא אוהבים תהליכים ארוכים, כי הקדנציה שלהם קצרה. הפיתרון הוא במתן טיפול פסיכולוגי ושיכנוע לא להשתמש בסמים. הרי זה מופרך, להכניס אדם לכלא, להפגיש אותו עם טיפוסים קשים שרצחו, אנסו או שדדו”.

באירוע יישאו דברים גם פרופ’ יורם שחר מהפקולטה למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה, השופט ד”ר אבי טננבוים מבית משפט השלום בירושלים ופרופ’ בועז סנג’רו ראש החטיבה למשפט פלילי במכללת רמת גן.

כזכור, ביום ראשון הקרוב 29.12 ייערך כנס “קנאביס להמונים – בשורה או משגה חברתי?” ב”משכנות” – המרכז לאתיקה בירושלים – ובו ייבחן נושא הקנאביס בפן הרפואי ובעניין הלגליזציה. בכנס צפויים להשתתף ח”כ משה פייגלין וגורמים אחרים מהתחום. גם שרת הבריאות יעל גרמן תישא דברים באירוע.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר