המפכ”ל אלשיך: “לא רוצה אזרחים נורמטיביים בכלא”

רנ”צ רוני אלשיך, מפכ”ל המשטרה, הצהיר בכנס לשכת עורכי הדין כי במשטרה פועלים ל”שינוי מנטלי” ומעבר ממדיניות של איסוף כתבי אישום למניעה מוקדמת. “אנחנו צריכים להתנהג ברגישות,” אמר, “רוב מבצעי העבירות הם אזרחים נורמטיביים וחשוב שהשוטר ייצא עם התובנה הזו לשטח.”

כשנכנס המפכ”ל הקודם יוחנן דנינו לתפקידו, הוא שם לו למטרה להגדיל את מספר המעצרים והגשת כתבי אישום כמדד לתפקוד תקין של השוטרים. במהלך שנות כהונתו כמפקד הכללי של המשטרה נעצרו עשרות אלפי צרכני קנאביס – ברובם נורמטיביים לחלוטין – ונאלצו להתמודד עם הטרדות וחיפושים קשוחים, כתבי אישום נוקשים, תיקים פליליים ואף מאסרים.

רק עם סיום תפקידו הכריז דנינו על תמיכתו בשינוי המדיניות כלפי צרכני הקנאביס וקבע ש”מי שמעשן קנאביס הוא לא עבריין”. הוא אף מינה לשם כך ועדה מיוחדת בראשותו של ניצב מני יצחקי, אך למרות זאת גם היום ממשיכים השוטרים להטריד את צרכני הקנאביס. את תוצאות הועדה שמונתה מסרבת המשטרה לחשוף.

רוני אלשיך
רנ”צ רוני אלשיך: “לא רוצה נורמטיביים בכלא”

כעת מודיע מפכ”ל המשטרה החדש רנ”צ רוני אלשיך כי בכוונתו לשנות את מדיניות המשטרה ולשפר את הקשר בין השוטרים לאזרח הנורמטיבי, כך לדבריו.

“לא מחפשים עצורים”

בכנס של לשכת עורכי הדין שנערך בשבוע שעבר (ד’) באילת הביע אלשיך תמיכה ב”התנהלות רגישה” כדבריו מול האזרחים: “אנחנו לא מחפשים עצורים, כתבי אישום או בתי משפט,” אמר, “אנחנו רוצים להעלות את נורמות הציות לחוק. המודל שלנו הוא של ‘מניעה מצבית’.”

אלשיך הסביר גם כי מטרתו היא שיקום אמון הציבור במשטרה. “אנחנו בעיצומה של מהפכה בנושא אמון הציבור,” אמר, “האמון הוא קריטי ויסודי ואסור להתייחס לכך בקונוטציה של ‘יחסי ציבור’. אמון הציבור ייקבע במגע שבין השוטר הבודד לאזרח.”

המפכ”ל אמנם לא דיבר ספציפית בנוגע לקנאביס, אך הבהיר כי הוא פועל לשינוי הגישה מכזו של מדידת השוטרים לפי מספר כתבי האישום, לגישה של טיפול בבעיות שמטרידות את האזרח.

“החלטנו להפוך את התפיסה של השיטור הקלאסי, להפסיק לקדש מדדים וסטטיסטיקות ולפענח מה באמת מטריד את הציבור דרך שיח מורכב יותר,” אמר. “תחנות המשטרה יפנו משאבים לטיפול יזום בבעיות שמטרידות את האזרח ויקבעו סדר עדיפויות על בסיס שיח עם התושבים. זה תהליך מורכב שיתבצע בשיתוף הציבור”.

“לא רוצים נורמטיביים בכלא”

על פי הדיווח של הכתב זיו קריסטל דיבר אלשיך על אבחנה “מקצועית ומוסרית” שהמשטרה צריכה לעשות בין עבירות של אזרחים נורמטיביים לבין עבריינות קשה. “חשוב לנו לעשות תהליך שיוציא את השוטר לשטח אחרת”. לדבריו, יש לחנך את השוטרים לשינוי מנטלי. “אנחנו צריכים להכיר את החברה מקרוב, להכיר מיעוטים, אנחנו צריכים להתנהג ברגישות. רוב מבצעי העבירות הם אזרחים נורמטיביים וחשוב שהשוטר ייצא עם התובנה הזו לשטח.”

המפכ”ל הבטיח כי המשטרה תתייחס באופן שונה לאזרח שעבר עבידה בודדת לעומת אזרח שמוגדר כעבריין סדרתי. “אנחנו לא רוצים לראות אוכלוסיה נורמטיבית בכלא,” אמר אלשיך והבהיר כי הדגש מול הציבור יעבור מאכיפה מקסימלית לתפיסה של “מניעה מצבית” ופעולות חינוך והסברה.

“למשל, בעבירה של נהיגה בשכרות, המטרה שלנו היא למנוע מפגש לא רצוי עם האזרח הנורמטיבי או החייל שיוצא ושותה. ביציאה ממוקדי הבילוי הצבנו נשיפונים בעמדות של משטרת התנועה ונהגים מודדים את רמת האלכוהול שלהם באופן עצמאי,” הסביר.

“אנחנו מתכוונים לקחת את תפיסת המניעה המצבית לדרגת אמנות וליצור שינוי בנורמת הציות לחוק. זו האחריות שלנו,” סיכם.

כעת נמתין ונראה האם הגישה החדשה אותה מוביל המפכ”ל אלשיך מחלחלת גם לתחום היחס של שוטרי ישראל לצרכני הקנאביס.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט