טוען...

ארה”ב לרופאים: “הפסיקו לבדוק שרידי THC – היזהרו מתרופות”

המרכז האמריקני לבקרת מחלות פרסם השבוע נהלים חדשים לטיפול במשככי כאבים חזקים, כולל אזהרות חמורות מפני התמכרות ומוות. בין השינויים שנכנסו לתוקפם באופן מיידי גם הפסקת ביצוע בדיקות שתן למציאת שרידי THC, שהוגדר על ידי המרכז כ”חומר שאינו מסוכן או בעייתי להליך הטיפול”.

המרכז לבקרת מחלות (CDC) של הממשל הפדרלי בארה”ב, פרסם השבוע (ב’) הנחיות טיפול חדשות לרופאים בכל רחבי היבשת, לפיהן יש לחדול מבדיקות של שרידי THC בשתן בקרב מטופלים המבקשים טיפול תרופתי במשככי כאבים חזקים.

עד כה רופאים רבים שנתקלו בבדיקת שתן חיוביות ל-THC, הפסיקו באופן מידי או ביטלו את המלצתם לטיפול אופיואידי במטופלים, מאחר ולא קיים די מידע מחקרי ומבוסס אודות בטיחות השימוש בקנאביס ובמשככי כאבים כימיים יחד.

נלחמים במגיפה ומקלים על החולים

אחת המטרות העיקריות של ההנחיות החדשות, הכוללות בין היתר גם הגדרה של משככי הכאבים בתור “מוצרים ממכרים בעלי פוטנציאל קטלני“, היא מלחמה במגפת משככי כאבים האופיואידים – שהפכו כבר מזמן למכה חמורה בעולם כולו.

בסה”כ שינויים אלו ייושמו בתקופה הקרובה על 87 תרופות ממותגות ו–141 גנריות, התחלה טובה למלחמה בסמים המסוכנים האמיתיים ששוטפים את ארה”ב.

ספורטאי בגופיה כחולה מגיש בדיקת שתן
מעתה: בדיקות שתן עם תוצאיות חיוביות להימצאות THC לא יפסלו קבלת מרשם למשככי כאבים

במקביל למלחמה ברעלים שמכילות ה”תרופות”, יש לזכור כי מדובר בחומרים שהנם (למרות הסכנה) בעלי תועלת רפואית. לכן, חלק מהשינויים שנעשו, ביניהם ביטול החיוב לבדיקות שרידי THC בשתן, מיועדים לרווחת החולים שייתקלו כעת בפחות מחסומים ביורוקרטיים בדרך לטיפול לו הם זקוקים.

חולים במגוון מחלות קשות המטופלים בקנאביס רפואי בשילוב עם משככי כאבים, שעד כה סבלו מבעיות בחידוש ושינוי המרשמים השונים, יוכלו למצוא מזור בהנחיות החדשות שמאפשרות להם לחדש את המרשמים בקלות יתרה ומבלי לעבור בדיקות רבות. גם אם יאלצו המטופלים לעבור בדיקות, תוצאות שיראו הימצאות של THC לא יפסלו מעתה את המטופל מקבלת מרשם שכזה.

“אין צורך בבדיקת THC”

“רופאים אינם צריכים לבדוק הימצאות חומרים שאינם משפיעים ישירות על התנהלות המטופל, או שהשפעתם על התנהלותו אינה ידועה,” קובעות ההוראות החדשות, שמגדירות את הקנאביס כחומר שאינו מסוכן או בעייתי להליך הטיפול וההחלמה, “לדוגמא, מומחים ציינו שתיתכן אי בהירות מעטה בנוגע להשפעותיה הקליניות של בדיקת שתן עם תוצאות THC חיוביות.”

תמותה ממשככי כאבים
משככי כאבים – הסכנה האמיתית לבריאות

על פי הצהרת המרכז, חולים אלו סבלו עד עתה מ”אפלייה” ומ”ביטולים לא מוצדקים ולא בטיחותיים של הטיפול התרופתי”, וכעת הם יוכלו להמשיך בטיפול באופן שוטף עד שהרופא המטפל יחליט אחרת.

עם זאת ההנחיות אינן כוללות התייחסות כלשהי ליעילותו של הקנאביס הרפואי בשיכוך כאבים או כטיפול משלים למגוון תרופות רשומות, ומתייחסות אליו רק בתור חומר “שאינו מפריע” לטיפול. הסנאטורית אליזבת ווארן (Elizabeth Warren) פנתה במכתב חריף לראש המרכז ד”ר טום פריידן (Tom Frieden) בבקשה להתחיל מחקר בנושא ולפרסם את תוצאותיו בהקדם, אך טרם נפורסמה תשובה רשמית מצידו של ד”ר פריידן.

ראו עוד:
מחקר: איזה חומר הכי מסוכן לנהיגה?
4 תרופות שאפשר להחליף כבר היום בקנאביס

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר