מתי ישראל תאשר יצוא קנאביס לחו”ל?

ביום א’ הקרוב אמורה היתה הממשלה לאשר באופן סופי את התכנית לייצוא קנאביס רפואי לחו”ל, כך על פי דיווח של ‘ידיעות אחרונות’. עם זאת ממידע שהגיע למגזין נראה שארדן ויועצו יואל הדר טרם ויתרו על התנגדותם וההחלטה הסופית בעניין תידחה שוב. לאחר שיאושר ייצוא יוכלו מפעלים ובתי מסחר בתחום לייצא תפרחות, שמנים ושאר מוצרים. חקלאים לא יורשו לייצא צמחים, ייחורים וזרעים. למרות ההתרגשות הייצוא יחל בפועל רק בקיץ 2018, אולי אף לאחר מכן..

עשרות חקלאים ממתינים מזה זמן רב לקבלת האישור הסופי להתחיל לגדל קנאביס רפואי, אחרי דחייה של חודשים ארוכים בביצוע הרפורמה.

מאחר ואין הצדקה כלכלית להקמת חוות גידול קנאביס נוספות מעבר לאלו שכבר פעילות בשנים האחרונות, החקלאים תלויים באישור של יצוא קנאביס רפואי לחו”ל – רק כך יוכלו להתחיל לעבוד.

יואל הדר לונדון וקירשנבאום ייצוא קנאביס רפואי
יואל הדר – יועצו המשפטי של ארדן – המתנגד הראשי לייצוא. “גרם נזק במיליארדים”

עוד בחודש פברואר 2017 אישרה הממשלה במהלך-בזק את הצעת החוק ליצוא קנאביס לחו”ל, וציינה כי במהלך השבועות שלאחר מכן תקבע ועדת מנכ”לים את אופי היתרי הייצוא שיינתנו.

במקום כמה שבועות זה לקח כמעט שנה, אך ביום א’ הקרוב (17.12), לפחות לפי שמועות בכנסת שקיבלו הבוקר (ד’) גיבוי בדיווח ב’ידיעות אחרונות’, צפויה היתה המדינה לאשר את המהלך באופן סופי בישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה.

יצוא קנאביס רפואי - ידיעות אחרונות
הכתבה הבוקר (ד’) בידיעות אחרונות. ככל הנראה יידחה עוד קצת…

למרות התקווה שהדבר יקרה כבר ביום א’ הקרוב, גורמים בממשלה עמם שוחחנו מציינים כי זה לא יקרה ביום א’ ובודאי יידחה שוב – לאור התנגדותו הנמשכת של השר גלעד ארדן ובעיקר של יועצו המשפטי יואל הדר.

נראה שארדן טרם התקפל מהתנאי שהציב לתמיכתו – העברת 207 מיליון ש”ח תקציב למשרדו, בתמורה לתמיכתו ביצוא.

יואל הדר, יועצו המשפטי של ארדן, הוא הגורם הראשי המתנגד לנושא. על פי דיווח שהגיע למגזין הדר אף פירסם הבוקר מכתב התנגדות רשמי שנשלח לנציגי הממשלה.

“גם כשיאושר היצוא, אם יואל הדר הוא זה שיקבע את התקנות, סיפור הייצוא ימוסמס ולא יקרה גם בשנת 2018,” טוען גורם ותיק בענף. “לאיש יש אובססיה חולנית בנושא והוא יעשה הכל כדי לעצור את זה. הוא מנסה לקדם ייבוא ולמנוע ייצוא. הוא פגע במדינה כבר במיליארדים.”

“מישהו צריך לבדוק את הקשר בין יואל הדר לבין גורמים בארץ המעוניינים לייבא קנאביס רפואי מחברה מסויימת בהולנד,” הוסיף. “יש לוודא שלא הוא זה שיקבע את תקנות הייצוא – היה צריך להרחיקו מהתחום הזה לפני שנים כבר.”

לאחר הסדרת הייצוא תחל המדינה להנפיק רשיונות ייצוא של תפרחות, שמנים, קפסולות ומיצויים שונים לעוסקים בתחום המחזיקים ברישיון לניהול מפעלים ובתי מסחר.

יחד עם זאת לא יתאפשר ייצוא של צמחים, ייחורים, זרעים, תרביות רקמה או כל חלק של הצמח – מה שאומר שהחקלאים לא יוכלו לייצא בעצמם דבר.

בנוסף, הייצוא של קנאביס למדינות אחרות יתאפשר רק לאחר שהציגי הממשלה במדינות היעד יאשרו בבירור ייבוא של קנאביס מישראל.

מאחר ויתאפשר יצוא של קנאביס ומוצריו רק לאחר שגדלו ויוצרו בתקני GAP ו-GMP, על פי הערכות ייקח לפחות עוד 3 חודשים עד שיתחילו בפועל להקים שרשראות ייצור כאלו.

לאחר מכן הביורוקרטיה תעשה את שלה גם כן, כך שהצפי לקבלת היתרי ייצוא הוא לאמצע שנת 2018 – אולי אף לאחר מכן.

לאחר שיינתנו היתרי הייצוא, יצטרכו העוסקים בתחום לנסות ולמצוא חברות ועסקים שירצו לייבא את התוצרת מישראל – תהליך לא פשוט בפני עצמו.

מדובר אמנם בבשורה מסויימת עבור החקלאים, שכן יצוא כאמור מאפשר הצדקה כלכלית להקמת חוות גידול קנאביס בכל רחבי הארץ, אך יש לקחת בחשבון שמדובר בהליך שעוד ייקח זמן.

בדוח שהופק על ידי משרד האוצר נמצא שיצוא של קנאביס רפואי מישראל לחו”ל עשוי להגיע לשווי של 1 עד 4 מיליארד ש”ח בשנה.

יש לציין שבחודשים האחרונים האחרונים נשמעו שוב ושוב הודעות כי “ביום ראשון הקרוב זה יאושר בממשלה”, שנדחו לאחר מכן. ייתכן בהחלט שגם הדיווח הנוכחי ייידחה שוב. כך או כך במהלך החודש הקרוב צפוי הדבר לקרות.

בתחילת השבוע שודר פרק בנושא זה בתכנית ‘על המשמר‘ בערוץ 11, במהלכה נראו חקלאים מתלוננים על העיכוב באישור הייצוא.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי