טוען...

אי הפללה: שימוש בקנאביס צפוי להפוך לעבירה מנהלית

בעוד פחות מחודשיים יפוג תוקף "חוק הקנסות", הוראת השעה שנחקקה ביוזמת השר לשעבר גלעד ארדן לאחר מחאה ציבורית בשנת 2019 למשך 3 שנים. לפני שהאכיפה תחזור לקדמותה, מתכוונת הממשלה לאשר מודל במסגרתו שימוש עצמי בקנאביס יהיה עבירה מנהלית ויוטלו בגינו קנסות כספיים בלבד, ללא התנאים הקבועים במודל הנוכחי

הממשלה צפויה לאשר בחודש הבא טיוטת תקנות לפיהן עבירות השימוש העצמי בקנאביס יהפכו לעבירות מינהליות (במקום פליליות), ללא רישום במרשם הפלילי. כלומר, הסדר עבירות הקנאביס לשימוש עצמי יהיה בתשלום קנס ולא בדרך של הגשת כתב אישום פלילי, בדומה למרבית עבירות התעבורה.

ההחלטה באה מכיוון שהוראת השעה משנת 2019 (“מתווה ארדן” או “חוק הקנסות”), שנקבעה ל-3 שנים, עומדת לפקוע ב-1.4.22. הממשלה לא פעלה בנושא, אך בעקבות פניית מגזין קנאביס בשבועות האחרונים פורסמה כעת ההוראה החדשה. אם לא ייושם השינוי, תחזור אכיפה פלילית מלאה על עבירות שימוש עצמי בקנאביס בסוף החודש הבא כפי שהיה נהוג בעבר.

לאחר קבלת הערות מהציבור (עד 2.3), במהלך החודש הבא (מארס 2022) תעלה ההצעה לאישור בועדת חוקה חוק ומשפט, שם היא צפויה לקבל את אישור הועדה, אלא אם יוטלו קשיים מצד גורמים בקואליציה כדוגמת מפלגת רע”מ המתנגדת להקלות בחוקי הקנאביס ואף הפילה לאחרונה יוזמה לחוק רשמי לאי הפללה מלאה של צרכני קנאביס כמו גם ללגליזציה.

המצב כיום (על פי ״מתווה ארדן״):

 • כאשר אדם נתפס מחזיק בקנאביס לשימוש עצמי (עד 15 ג’) בפעמים הראשונה והשניה, העונש בשל כך הוא עבירת קנס
 • גובה הקנס: 1,000 ו-2,000 ₪, בהתאמה
 • בפעם השלישית ניתן לסגור תיק בהסדר
 • החל מהפעם הרביעית ואילך יוגש כתב אישום
 • החוק מחריג את מי שהוא עם עבר פלילי
 • החוק מחריג גם את מי שביצע עבירה נלווית, למשל הפרעה לשוטר במילוי תפקידו

המצב אחרי השינוי המתוכנן:

 • משתמשי קנאביס לא יואשמו בדין פלילי כלל, למעט מקרים חריגים
 • תבוטל ההחרגה של אנשים עם עבר פלילי
 • תבוטל האבחנה בין עבירה ראשונה לבין עבירות נוספות
 • הקנס יוגבל ל-1,000 ש״ח
 • כמו היום, מההסדר יוחרגו חיילים, שוטרים וסוהרים בשירות חובה וקטינים

יש לציין ש”עבירה מנהלית” היא עדיין עבירה פלילית לכל דבר, אך ההתייחסות כלפיה “סלחנית יותר” ומאפשרת מתן קנסות במקום הפללה. כלומר, לא מדובר ביישום הבטחת הממשלה ל”אי הפללה אמיתית תוך 100 ימים”, וכמובן שלא לגליזציה שהובטחה תוך שנה אחת מהקמת הממשלה.

כזכור, צוות בין-משרדי בהובלת משרד המשפטים (בראשות שר המשפטים דאז אבי ניסנקורן) הגיש המלצותיו בנובמבר 2020 לפיהן יש לבצע אסדרה מלאה של שוק הקנאביס (לגליזציה), אך כאמור, הממשלה כפופה לדרישותיו של יו”ר רע”מ מנסור עבאס המתנגד להקלה בחוקי הקנאביס מתוקף התנגדות מועצת השורא וחוקי השריעה, ולכן לא ניתן לקדם יוזמה זו.

כפי שנחשף השבוע במגזין קנאביס, מודל אי ההפללה החלקי הקיים, הביא לירידה של 90% בפתיחת תיקי משטרה בגין שימוש עצמי בקנאביס וכן ירידה של 33% בהגשת כתבי אישום בגין עבירה זו. יחד עם זאת, נרשמה עלייה חדה של 77% במספר הקנסות בגין שימוש עצמי בקנאביס בין 2019 ל-2021, כלומר, בסך הכל, האכיפה בכללותה לא פחתה משמעותית.

תיקים פליליים (בירוק), קנסות (בכחול), והסכום של שניהם (באדום) עבור שימוש עצמי בקנאביס בישראל, 1980-2021
תיקים פליליים (בירוק), קנסות (בכחול), והסכום של שניהם (באדום) בגין שימוש עצמי בקנאביס בישראל (1980-2021)

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר