מגלגל...

הממשלה צופה זינוק חד בשימוש בקנאביס חוקי בישראל בשנת 2023

ממשלת ישראל צופה זינוק של עד 70% בשימוש בקנאביס רפואי בישראל, כך על פי נתונים רשמיים שנשלחו לאחרונה לאו"ם. בשנים שעברו ההערכות היו מדויקות ואף פחותות מכפי שהיו בפועל

פרסום ראשון: ממשלת ישראל מצפה לעלייה משמעותית של 60%-70% בכמות הקנאביס שתיוצר ותיובא לישראל בשנת 2023, ובשימוש בו בהתאם, בהשוואה לשנת 2022 – כך עולה מנתונים רשמיים שנמסרו לאחרונה על ידי משרד הבריאות אל האו”ם.

על פי הדו”ח הרשמי, ההערכות נכון להיום, ינואר 2023, הן שישראל צפויה לייצר ולייבא 85.4 טון של קנאביס בשנת 2023 – נתון הגבוה ב-74% יותר מזה שדווח שנה קודם לכן כצפי לשנת 2022 ועמד על 49.1 טון בלבד.

אם משווים את הכמות בצפי לשנת 2023 לכמות על פי נתון של הזכאות לקנאביס של כלל המטופלים בישראל בשנת 2022 על פי הרישיונות שבידיהם, שעומדת על 52.6 טון, מדובר בזינוק של כ-62%.

עם זאת, מכיוון שכמות הייצור והייבוא עולה לרוב על כמות הזכאות, זאת בכדי שלא ייווצר מחסור בשוק, הרי שייתכן שכמות הקנאביס היתה בפועל בשנת 2022 גבוהה אף יותר מכפי שהוערך. אם כך, ייתכן שגם כעת ההערכה של 85.4 טון היא זהירה ובפועל תהיה גבוה עוד יותר.

המשמעות הנגזרת מהנתונים הללו היא כמובן גידול דומה במספר הצרכנים, מטופלי הקנאביס הרפואי. אם בממשלה מעריכים שכמויות הקנאביס יזנקו, הרי שזה מבוסס על גידול צפוי במספר המטופלים, מכ-123,000 כיום עד יותר מ-200,000 בסוף שנת 2023, קרי יותר מ-2% מאוכלוסיית ישראל, לא כולל אלה שצורכים קנאביס ללא רישיון רפואי.

כמות מוערכת ייצור וייבוא קנאביס בישראל 2023

משרד הבריאות טרם השיב לפניית מגזין קנאביס בשאלה על מה מבוסס הזינוק בהערכה זו, אך אפשר להניח שהציפייה לעלייה הגדולה בכמות הקנאביס נובעת מהצפי המדובר למעבר ממודל רישיונות קנאביס הנוכחי למודל מרשמים אשר זכה לכינוי “קנאביס במרשם רופא“.

כזכור, תחת הרפורמה המתוכננת, שצפויה לצאת לדרך בקרוב על פי משרד הבריאות, רופאים מומחים יוכלו לרשום מרשם לקנאביס כמו לכל תרופה אחרת, מבלי שהמטופל יזדקק לרישיון קנאביס באישור ספציפי מטעם משרד הבריאות.

על פי טיוטת התכנית המקורית, שאושרה בשתי הממשלות האחרונות בטרם הן התפרקו, אמור להיקבע תשלום אחיד בסך 720 ש”ח למרשם חדש ו-360 ש”ח לחידוש מרשם קיים באופן מיידי אצל הרופא, זאת לעומת עד אלפי שקלים כיום ועם זמן המתנה שלעתים נמשך חודשים. עדיין לא ידוע אם המודל המתוכנן כעת יוותר כפי שהיה בטיוטה, אך סביר שכן.

אומנם, על פי אותה טיוטה, המרשמים ינופקו רק על ידי רופאים במסגרת ציבורית ובסמכות אחת מ-4 קופות החולים, ולפחות בתחילת הדרך רק לחלק מהמטופלים ובעבור חלק מההתוויות, כלומר למשל לא לסובלים מפוסט טראומה בשלב ראשון, אך עדיין מדובר בהקלה משמעותית לעומת המדיניות הנוכחית.

בין היתר, המודל החדש אמור לחסוך הרבה מהביורוקרטיה שהייתה כרוכה עד כה בהוצאת רישיון קנאביס, וגם יוזיל את עלויות ההליך. בעקבות כך, ניתן בהחלט לצפות לעלייה במספר מטופלי הקנאביס בישראל, אשר תיתרגם לעלייה בכמות הקנאביס שמיוצרת בארץ ומיובאת אליה מחו”ל.

סברה נוספת לבסיס עליו נשענת הערכת ממשלת ישראל לזינוק במספרים בענף הקנאביס הרפואי היא שהציפייה לעלייה בכמות הקנאביס שתיוצר בישראל נובעת, לפחות בחלקה, מציפייה להגברת ייצוא הקנאביס מישראל למדינות אחרות.

בין היתר, לאחרונה למשל חתמה חברת אינטרקיור על הסכם במסגרתו היא תייצא מוצרי קנאביס לבריטניה, גרמניה, אוסטרליה, ומדינות נוספות, וחברת שיח כבר מייצאת קנאביס לאוסטרליה, כשבהמשך עשויות חברות ישראליות נוספות להגביר גם הן את פעילות הייצוא שלהן.

אם וכאשר הערכות הממשלה יתממשו, הגידול בשוק הקנאביס החוקי בישראל יפיח אולי תקווה מחודשת בחברות הקנאביס הרבות שקמו בשנים האחרונות ולא מצליחות להתמודד עם התחרות בשוק מוגבל, כשחלקן אף מגיעות לסף פשיטת רגל ופרישה בפועל מפעילות בתחום זה.

לצד נתוני הקנאביס ישראל דיווחה לאו”ם גם לגבי הצפי לייצור ויבוא תרופות מרשם. בולטת ביותר בנתונים היא עלייה אדירה בכמות הסמים הממריצים מסוג אמפטמין ודקסאמפטמין (החומרים הפעילים בתרופות אדרל, ויואנס ואטנט) בישראל, מ-55 ק”ג בלבד בשנת 2022 ל-130 ק”ג בהערכה של שנת 2023, עלייה של 136%(!). ההערכות עבור מתילפנידייט (ריטלין, קונצרטה) נותרו ללא שינוי משנה שעברה – 1.5 טון, מה ששם את ישראל במקום השני בעולם בצריכת מתילפנידייט אחרי איסלנד.

לעומת זאת, בכל הנוגע לתרופות משככות כאבים ממשפחת האופיואידים ותרופות הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים, ההערכות דווקא ירדו או נותרו ללא שינוי לעומת השנה שעברה, מה שתואם את תפיסת המסוכנות הגוברת שלהם בקרב רופאים ומטופלים בשנים האחרונות. לדוגמה, בשנת 2023 צפויים להיות מיוצרים/מיובאים 1 טון אוקסיקודון (ללא שינוי מ-2022), כ-4 טון קודאין (ירידה של 13% מ-2022), 24 ק”ג של פנטניל (ללא שינוי), 150 ק”ג של ואליום/אסיוול (ירידה של 32%), 900 ק”ג של דורמיקום (ללא שינוי), 500 ק”ג של סטילנוקס/אמביין (ללא שינוי), 300 ק”ג ואבן (ללא שינוי), ו-100 ק”ג קלונקס (ירידה של 33% מ-2022).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר