הממשלה בוחנת: ביטול הפללת צרכני הקנאביס ללא צורך בחקיקה

הממשלה בוחנת אפשרות לבטל את הפללת צרכני הקנאביס ללא צורך בחקיקה אשר נמנעת עקב התנגדות מפלגת רע"מ. המהלך אפשרי בעזרת סעיף בחוק שמתיר לועדת חוקה בכנסת לצרף את עבירת השימוש העצמי בקנאביס לרשימה של עבירות שאמנם פליליות אך לא מובילות לרישום פלילי

בתשובה למכתב שהוגש לשר המשפטים גדעון סער מטעם יו”ר עלה ירוק עו”ד חץ-דוד עוזר, מודיע השר כי החל לבחון את האפשרות לבטל את הפללת צרכני הקנאביס בישראל ללא צורך בחקיקה וכי הוא העביר את הנושא לבחינת המשרד לביטחון פנים.

מטעמו של השר לבט”פ עמר בר-לב מאשרים הערב (א’) למגזין קנאביס כי אכן המשרד קיבל את הפנייה משר המשפטים, וכי הנושא נמצא בבדיקה של צוות השר וכי לאחר מכן יגיע גם לבחינת השר עצמו לקבלת החלטה.

כפי שפורסם במגזין קנאביס, במכתב הובהר לסער כי בסמכותו כשר משפטים לצרף את עבירת השימוש העצמי בקנאביס לרשימת עבירות שהן אמנם עבירות פליליות, אך כאלה שלא נרשם בגינן רישום פלילי – גם אם נגד העובר עליהן הוגש כתב אישום וגם אם הוא הורשע, זאת בדומה לעבירות תעבורה למשל.

“עבירה שלגביה לא ירשם רישום פלילי”

סמכות זו מגיעה מסעיף 43(ג)(1) בחוק המרשם הפלילי לפיו שר המשפטים “רשאי בהתייעצות עם השר לביטחון הפנים ובאישור ועדת החוקה לקבוע בתקנות עוונות שלגביהם לא יירשמו פרטי רישום פלילי או פרטי רישום משטרתי”.

בשורה התחתונה, אם שרי המשפטים והבט”פ סער ובר-לב יסכימו, ואם ועדת חוקה חוק ומשפט תאשר, עבירת השימוש העצמי בקנאביס תצורף לרשימה הזו.

מאחר והועדה הזו מורכבת מ-9 חברי קואליציה ורק 4 חברי אופוזיציה, אין ספק שההחלטה תעבור בקלות.

כזכור, בתחילה סער סירב לעסוק בנושא ואף טען מסיבה לא מובנת כי לא קיבל את המכתב. מלשכתו נמסר אז למגזין קנאביס כי הוא אף לא מתכוון לנקוט עמדה בנושא.

עם זאת, לאחר הפרסום במגזין קנאביס אודות תשובתו של סער, מה שהוביל לביקורת חריפה כלפיו, הודיע השר לאחרונה כי דווקא כן קיבל את המכתב וכי הנושא הועבר כאמור לבחינה משותפת עם שר הבט”פ בר-לב.

“תואם את ההלכה האסלמית”

השאלה במקרה הזה תהיה מה תעשה מפלגת רע”מ שכזכור, לאור התנגדותה נפלה בקיץ הצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס בהצבעה בקריאה טרומית בכנסת, ומאז לא ניסתה הקואליציה לקדמה שוב.

“מבחינת פרקטיקה פוליטית יש במהלך יתרון גדול בגלל שלא מדובר בביטול העבירה עצמה אלא רק ברישומים הפליליים, ולכן זה תואם את ההלכה האיסלמית ולכן רע”מ יכולה לא להתנגד למהלך כזה,” מסביר עו”ד עוזר.

עוד לדבריו, “זה לא יפסיק את החיפושים, ההטרדות, העיכובים והמעצרים אבל זה פותר חלק מהותי מהבעיה – הרישום הפלילי, שפוגע קשות באדם”.

מה הסיכוי שזה יקרה?

גם אם הממשלה תקבל את הטענה לפיה בסמכות השרים ליישם את המהלך, וגם אם חברי ועדת חוקה חוק ומשפט יתמכו, באופן עקרוני היה סביר להניח שהתנגדות רע”מ לכל הקלה בחוקי הקנאביס תמנע היתכנות של מהלך כזה מחשש של בכירים בקואליציה מנפילת הממשלה.

עם זאת, יש שני גורמים שעשויים “לעודד” את הממשלה לנקוט בצעד זה בכל זאת וגם מול התנגדות של רע”מ.

הגורם הראשון הוא העובדה שבעוד 4 חודשים פג תוקף “חוק הקנסות” שנחקק באפריל 2018 כהוראת שעה למשך 3 שנים ונכנס לתוקף באפריל 2019 ולכן תקף עד אפריל 2022, כלומר עד אז צריכה הממשלה לקבוע מדיניות להמשך – האם להאריך את החוק, להחזיר את המצב לקדמותו, או לקבוע חוק חדש.

הגורם השני הוא העתירה לבג”ץ (“בגץ הלגליזציה”), שנדחתה אמנם כבר פעמיים בשנים האחרונות, אך הסיבה היתה התקדמות בחקיקת לגליזציה בממשלה הקודמת. השופטים קבעו אז כי מאחר והמדינה התחילה לקדם חוק ללגליזציה, בין השאר כנראה גם בעקבות העתירה עצמה, הרי שיש לתת לממשלה ולכנסת זמן להשלים את המהלך.

מחר (ב’) הוא המועד האחרון שנתנו שופטי בג”ץ למדינה להשיב לעתירה, שהוגשה בפעם השלישית לפני כחודשיים (28.10), ויש שמעריכים שמהלך זה של סער ובר-לב עשוי להופיע בטיעוני המדינה לבג”ץ במטרה להצדיק את דחיית העתירה שוב, ואולי אך להפוך לבסוף למציאות שתביא לראשונה להקלה משמעותית על צרכני הקנאביס בישראל.

בכל 4 שעות מוגש כתב אישום על שימוש עצמי בקנאביס

כפי שנחשף בתחילת השנה, למרות “חוק הקנסות” – החוק שיזם השר לשעבר גלעד ארדן שזכה לכינוי “אי הפללה באחריות” ואושר באפריל 2018 ונכנס לתוקף באפריל 2019 – בכל 4 שעות מוגש כתב אישום בגין שימוש עצמי בקנאביס, לעתים אף בגין כמויות מזעריות של גרמים בודדים וגם פחות מכך.

המורשעים בעבירת שימוש עצמי הם לרוב אלפי ישראלים שאינם עומדים בתנאי חוק הקנסות, בעיקר בגלל סעיף “עבירה נלווית” כגון הקמת רעש, השלכת הג’וינט הצידה, סינון קללה לשוטר וכד’ שנעשים במקביל לעבירת השימוש העצמי ולכן מוגש נגדם כתב אישום בגין שימוש עצמי למרות ההקלה שנקבעה באותו חוק.

“רישום פלילי הוא אחת מצורות ההתאכזרות הקשות ביותר,” מסכם עו”ד עוזר. “הרישום הפלילי הוא חרם, הוא הגלייה בתוך המדינה. מדובר במרכיב בעונש שהינו בלתי סביר ובלתי מידתי על פעולה שהיא מימוש של הבעלות העצמית (צריכת חומר), וזאת בלשון המעטה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר