המלחמה בסמים נכשלה: על רופאים להוביל את הרפורמה

“על רופאים לעמוד במרכז הדיון על תיקון חוקי הסמים,” קובע כתב העת הרפואי היוקרתי ‘בריטיש מדיקל ג’ורנל’ (BMJ), וקורא לראשונה להפסקת הפללת צרכני הסמים ולהסדרה של השימוש באופן חוקי. “המלחמה בסמים היא מלחמה באנשים,” נכתב.

גורם בכיר ביותר מצטרף לתמיכה בהפסקת המלחמה בסמים ולמעבר לשוק מפוקח ומסודר: ה’בריטיש מדיקל ג’ורנל‘ (BMJ), כתב עת רפואי יוקרתי ונחשב, טוען במאמר מערכת ראשון מסוגו כי המלחמה בסמים נכשלה וכי יש להפסיק את הפללת המשתמשים, זאת כדי לצמצם את הפשיעה, ההתמכרות ותופעות האלימות בשוק הסמים הבלתי חוקי.

פיונה גודלי (Fiona Godlee)
ד”ר פיונה גודלי: “המלחמה בסמים נכשלה – על רופאים להוביל את הרפורמה”

“חוקי האיסור נכשלו בנסיונם להפחית את היצע הסמים בשוק, כמו גם את הביקוש להם,” נכתב במאמר רשמי מטעם כתב העת. “הם לא הצליחו להקטין את אחוזי ההתמכרות, לצמצם את האלימות או לפגוע ברווחים של הפשע המאורגן. המדיניות המכונה ‘מלחמה בסמים’ נכשלה.”

אך מלבד חוסר התועלת שבחוקי האיסור על החזקה, אספקה ושימוש בסמים, מציין המאמר כי החוקים גם גורמים לנזק רב. “הכרחי כעת לחקור באופן יעיל יותר את האלטרנטיבות להפללה של שימוש ואספקת סמים,” נכתב. “מספר המתים מהרואין הכפיל את עצמו בשנים האחרונות בגלל מדיניות ממשלתית.”

דווקא הפללת המשתמשים, כך נטען, מונעת מהם לבקש טיפול רפואי ומובילה לנזקים ארוכי טווח כמו חשיפה לסמים מסוכנים בכלא, הרס משפחות ואבטלה.

העורכת הראשית של כתב העת, ד”ר פיונה גודלי (Fiona Godlee), מציינת עוד במאמר כי אחוזי השימוש בסמים הלכו ועלו עם השנים בכל רחבי העולם, עם רבע מיליארד בוגרים שצורכים סוגי חומרים שונים, מקנאביס ועד קוקאין והרואין. “פעמים רבות מדי נראה שהמלחמה בסמים היא למעשה מלחמה באנשים שמשתמשים בסמים,” נכתב.

המאמר פונה גם לרופאים וקורא להם לתפוס מקום מרכזי בדיון הציבורי הנוגע למציאת אלטרנטיבות שיקדמו בריאות וכבוד-אדם ומציין לטובה מודלים של אי הפללה בעשרות מדינות מערביות כולל פורטוגל, הולנד ומדינות ארה”ב.

“הבריאות היא שצריכה לעמוד במרכז הדיון ולפיכך צריכים לעסוק בו מומחי בריאות,” נכתב. “השינוי קרב ועל רופאים להשתמש בסמכותם כדי להוביל לשינוי פרגמטי מבוסס מדע ואתיקה רפואית.”

ניק קלג, סגן ראש ממשלת בריטניה לשעבר ומי שכבר התבטא לא אחת בעד הפסקת המלחמה בסמים, כותב גם הוא במאמר וקורא לאמץ את המודל הפורטוגלי שם בשנת 2001 הפסיקו את הפללת כל סוגי הסמים ומאז מציעים למכורים טיפול במקום מאסרים. “אחוזי המוות משימוש בסמים צנח בפורטוגל ב-80%,” הוא כותב.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר