המלחמה בכימיקלים המחקריים: את’ילפנידייט מחוץ לחוק

המלחמה האינסופית בכימיקלים המחקריים ממשיכה, וכעת את’ילפנידייט, שצבר מוניטין בעולם בשנים האחרונות כ”קוקאין החוקי החדש”, הוסף אל פקודת הסמים המסוכנים בישראל – אחת המדינות הראשונות בעולם שעשו זאת. אך כמו תמיד כשמדובר בכימיקלים מחקריים – כבר עכשיו יש נגזרות חדשות וחוקיות של הסם שזמינות לרכישה באינטרנט.

רקע

קודם כל – מה זה את’ילפנידייט? את’ילפנידייט הוא סם ממריץ, והוא נגזרת קרובה של ריטלין (מת’ילפנידייט). למעשה, זו נגזרת כל כך קרובה של ריטלין שכל מה שצריך כדי “לסנטז” אותה בתוך הגוף שלכם בעצמכם הוא לצרוך ריטלין ביחד עם אלכוהול. כאשר ריטלין (מת’ילפנידייט) נצרך ביחד עם אלכוהול (את’נול) – השניים מתערבבים בקיבה ומגיעים לכבד, שם אנזים מסויים מחבר את השניים לסם חדש – את’ילפנידייט. התהליך הזה זהה לתהליך שקורה כאשר אלכוהול וקוקאין נצרכים ביחד – אז הם הופכים בכבד לסם החדש קוקהאת’ילין (Cocaethylene), שגם הוא נחשב אופורי יותר (אבל רעיל יותר) משניהם בנפרד.

לאת’ילפנידייט יש אגוניזם חזק יותר לדופאמין ואגוניזם חלש בהרבה לנוראדרנלין מאשר למת’ילפנידייט (ריטלין). כלומר, בהשוואה לריטלין, ההשפעה שלו היא הרבה יותר אופורית והרבה פחות תזזיתית \ חרדתית. זאת הסיבה שהוא נחשב לדומה יותר בהשפעתו לקוקאין ולסם הרבה יותר “כיפי” מאשר ריטלין, וזאת הסיבה שבמשך שנים אנשים שמשתמשים לרעה בריטלין צורכים אותו במקביל לאלכוהול, על מנת “לסנטז” את הסם החדש הזה בתוך הכבד שלהם (אם כי רק חלק קטן יחסית מהריטלין שנצרך עובר את המטבוליזם לאת’ילפנידייט).

ה”טוויסט”

הטוויסט הגדול הגיע בסביבות שנת 2011, כאשר כימאיים מחתרתיים הצליחו לסנטז את הסם במעבדה ובכך לאפשר צריכה מיידית שלו מבלי “לבשל” אותו בתוך הכבד מריטלין ואלכוהול. כך הפך את’ילפנידייט תוך לילה לאחד הכימיקלים המחקריים הנמכרים ביותר באינטרנט – ול”קוקאין החוקי” החדש – זול פי כמה עשרות מהדבר האמיתי אבל חזק ומסוכן אפילו יותר. גם סוחרי קוקאין רבים זיהו את ההזדמנות לדלל את הקוקאין היקר שלהם עם את’ילפנידייט – או בכלל למכור את’ילפנידייט ולהגיד שמדובר בקוקאין. את’ילפנידייט נמכר באינטרנט גם בצורת אבקה וגם בצורת קריסטלים לעישון – כך שגם סוחרי הקראק-קוקאין יכולים להשתמש בו כתחליף זול בהרבה לאבני הקראק שהם מוכרים בד”כ.

ראו גם: כימיקליים מחקריים – עקב האכילס של המלחמה בסמים

אחד מאינסוף האתרים שמציעים את'ילפנידייט למכירה.
אחד מאינסוף האתרים שמציעים את’ילפנידייט למכירה.

הכרזה “דחופה”? “12 חודשים”?

מדוע משרד הבריאות מגדיר את הצעד החדש הזה כ”הכרזה דחופה”? נכון להיום המדינות היחידות שהוציאו את הסם מחוץ לחוק בנוסף לישראל הן גרמניה, שוודיה, ודנמרק – שבהן הסם היה פופולארי במיוחד. לעומת זאת, לא ברור כמה פופולארי את’ילפנידייט היה בארץ עד היום, אם בכלל. חיפוש בגוגל (לתוצאות מישראל) לא מוביל לשום דבר חוץ מאיזכורים קטנים מכתבות שאני פירסמתי כאן בעבר, ועוד סקירה מחקרית קצרצרה מהאתר של הרשות למלחמה בסמים על השילוב של אלכוהול וריטלין (שלא מספקת מידע נוסף מעבר למה שכתבתי בפסקה הראשונה של הכתבה הזו). אני לא חולק על העובדה שמדובר בסם מסוכן (במיוחד מכיוון שבהסנפה הוא גורם נזק הרבה יותר חמור לאף והסינוסים בהשוואה לקוקאין), אך העובדה שהשימוש באת’ילפנידייט בישראל עד כה היה נדיר עד לא קיים, גורמת לדחיפות של ה”הכרזה הדחופה” להיראות תמוהה. עם זאת, למרות שרוב צרכני הסמים הישראלים לא שמעו כלל על את’ילפנידייט, חלק מאלו שרכשו קוקאין בשנים האחרונות ככל הנראה התנסו בו ללא ידיעתם.

גם זה בטח יעניין אותך

למשרד הבריאות יש את הסמכות להוציא “הכרזה דחופה” שתהפוך חומר מסויים ללא חוקי ל-12 חודשים, זאת מבלי להוכיח שהחומר הנ”ל מסוכן (את ההוכחה הזאת אמורים לספק במהלך 12 החודשים האלו). אחד החומרים שהוצא מהחוק באופן הזה כבר לפני כמעט שנתיים היה צמח הקראתום, שבו השתמשתי רבות כאשר היה חוקי. קראתום, שגם הוא היה יחסית אנונימי בארץ, ושדווקא נמצא במחקרים כיחסית בטוח לשימוש ובעל פוטנציאל רפואי עצום, היה אמור גם הוא להפוך ללא חוקי “לתקופה של 12 חודשים שבה הבטיחות שלו תיבדק” – אבל עד היום הוא נמצא בפקודת הסמים מבלי שניתן שום הסבר, טיעון, או הוכחה לכך שהוא מסוכן. אם כן, נראה כי במשרד הבריאות 12 חודשים נמשכים כמה זמן שרוצים שהם יימשכו – או לחילופין, מזווית קונספירטיבית – שצמח הקראתום מהווה מתחרה פוטנציאלי למשככי הכאבים הקונבצניונאליים – אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת.

ה"הכרזה הדחופה" האחרונה של משרד הבריאות על חומרים מסוכנים חדשים. כפי שניתן לראות, ההכרזה תקפה רק ל-12 חודשים. לאחר מכן המשרד אמור לספק עדויות למסוכנות של הסם - אחרת הוא חוזר להיות חוקי. אך משרד הבריאות מתעלם מההנחיה הזאת כדרך קבע.
ה”הכרזה הדחופה” האחרונה של משרד הבריאות על חומרים מסוכנים חדשים. כפי שניתן לראות, ההכרזה תקפה רק ל-12 חודשים. לאחר מכן המשרד אמור לספק עדויות למסוכנות של הסם – אחרת הוא חוזר להיות חוקי. אך משרד הבריאות מתעלם מההנחיה הזאת כדרך קבע.

קרב אבוד מראש

בחזרה לנושא – ההוצאה מחוץ לחוק של סם שאף אחד כמעט לא שמע עליו ללא ספק מהווה ניסיון “להקדים תרופה למכה”. אך האם משרד הבריאות באמת הצליח להקדים תרופה למכה כאן? האם אנשים יצטרכו לחזור לערבב אלכוהול וריטלין בתוך הכבד של עצמם כדי לקבל את’ילפנידייט? התשובה חד משמעית – לא. כבר היום ישנם “יורשים” לאת’ילפנידייט – נגזרות כימיות קרובות שלו שנמכרות ברשת, כשהבולטת ביניהן היא Isopropylphenidate, שלפי המחקרים הראשוניים היא אפילו חזקה יותר מהסם שבאה להחליף.

Isopropylphenidate למכירה. לכל כימיקל מחקרי שמוצא מהחוק יש כבר נגזרות חדשות במלאי להחליפו באופן מיידי.
Isopropylphenidate למכירה. לכל כימיקל מחקרי שמוצא מהחוק יש כבר נגזרות חדשות במלאי להחליפו באופן מיידי.

לסיכום – נראה כי קרב ה”חתול ועכבר” של המחוקק הישראלי בשוק הכימיקלים המחקריים, קרב שנראה כי נכנס להפוגה בסוף השנה שעברה – מתחדש כעת במלוא המרץ. האם משרד הבריאות יצליח להוציא מהחוק את כל מאות הסמים החוקיים, הזולים, והמסוכנים שנמכרים כיום באינטרנט לכל דורש? התשובה היא חד משמעית לא – שכן קצב הופעת הכימיקלים החדשים בשוק גבוה פי כמה מאות מקצב הוצאתם מחוץ לחוק. אנחנו כאן במגזין נמשיך לעקוב ולעדכן על ההתפתחויות המקומיות בקרב האינסופי וחסר הסיכוי הזה.

ראו עוד:
כימיקלים מחקריים: עקב האכילס של המלחמה בסמים
משטרת אנגליה לאזרחים: תנו את האקסטזי שלכם
משרד הבריאות מסביר: מדוע הוצא ה”קרתום” מהחוק?
אז למה “נייס גאי” כל כך מזיק בעצם?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר