בקרוב: גת יוכרז כסם מסוכן באירופה

מדינות רבות באירופה מתכננות להוציא את הגת מהחוק וסוחרים מתחילים לאגור מצבורים של גת לקראת כניסתו של החוק החדש.

גת (קאת) הוא צמח שעליו משמשים ללעיסה, בין השאר לשם מיצוי החומרים הפעילים בעלים, קאתין וקאתינון, המשפיעים על מצב הרוח. גת מוגדר כסם מסוכן ואסור למסחר בארה”ב, בגרמניה ובעוד מספר מדינות באירופה.

בישראל לא הייתה שום הגבלה על צמח הגת עד שבפיצוציות החלו להמכר גלולות סינתטיות בשם “חגיגת”. ה”חגיגת” הכיל כמויות גדולות של קאתינון ולפני מספר שנים הוחלט להוציאו מהחוק. בשנים האחרונות נפוץ השימוש במיץ גת – מיצוי של העלים וערבובם עם משקאות קלים – ולפני שנה וחצי נאסר גם הוא לשימוש ומכירה.

ראו: פרסום ראשון – מיץ גת לא חוקי

תרזה מאי, שרת הפנים של בריטניה
תרזה מאי, שרת הפנים של בריטניה

שרת הפנים של בריטניה, תרזה מאי, החליטה לפני מספר חודשים לפעול להוצאת הגת מהחוק ולהגדיר את הגת כסם מסוכן מדרגה C. אלו שיואשמו בהחזקה לשימוש עצמי צפויים לעמוד בפני עונשים של עד שנתיים מאסר בפועל – עונש זהה לזה המוטל על שימוש לא חוקי בקטמין וסטרואידים אנאבוליים.

החלטה זו של מאי, שצפויה להיכנס לתוקפה במהלך שנת 2014, הובילה להצפה של השוק הבריטי בטונות רבות של גת, אשר נאגרים במחסנים בהמתנה ליום בו יוצא מהחוק באופן רשמי ומחירו יזנק במאות אחוזים.

במשלוח שנתפס בסוף השבוע שעבר בבריטניה נמצאו כ-160 אלף ענפים מלאים בעלי גת ארוזים ומוכנים להפצה. למעשה, בכל שבוע נכנסות לבריטניה כמויות אדירות של גת בשווי מוערך של למעלה מ-3$ מיליון דולר כאשר מחירו של הגת עומד על למעלה מ-5$ דולר לענף ולמעלה מ-50$ דולר לחבילה עם 40 ענפים.

משלוח גת מקניה לבריטניה
משלוח גת מקניה לבריטניה שנתפס בסוף השבוע

סך כל שווי שוק הגת המוערך עומד על למעלה מ-100$ מיליון דולר בשנה בבריטניה לבדה כשמקור הייבוא העיקרי של הגת הוא מממדינת קניה שבאפריקה – אחד המקורות הגדולים ביותר לגת בכל רחבי העולם.

חברה קנייתית העוסקת בייצור גת הגישה בשבוע שעבר תביעה רשמית, במימון וגיבוי ממשלת קניה, ובה דורשים מגדלי הגת מממשלת בריטניה לבטל את ההחלטה. בכתב התביעה נאמר כי ההחלטה להוציא את הגת מהחוק הינה הפרה של זכויות אדם וחירות הפרט של צרכני הגת.

כאמור, במהלך שנת 2014 צפוי לצאת הגת מהחוק בבריטניה ובמדינות אירופיות נוספות כמו הולנד, בלגיה וצרפת, מה שמגביר את חששן של הרשויות מפני סחר בלתי חוקי הולך וגובר בצמח.

ראו גם: סגן ראש ממשלת בריטניה: “המלחמה בסמים נכשלה”
ראו גם: עלילות הגת בישראל – איך זה שהגת חוקי?

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר