המוסף: כמה שווה לגליזציה בישראל?

בועז ארד, מראשי התנועה הליברלית החדשה, משוחח עם גאולה אבן על תוצאות הלגליזציה בקולורדו ועל הפוטנציאל הכלכלי האדיר של הסדרת שוק הקנאביס בחוק.

בבחירות שנערכו השבוע באורוגוואי ניצח מועמד השמאל טבארה וסקז, שצפוי כעת להמשיך את דרכו של קודמו בתפקיד חוזה מוחיקה, ולהכין את ממשלתו לקראת חוקי הלגליזציה ההיסטוריים שצפויים להיכנס לתוקפם בתחילת שנת 2015. וסקז, 74, גבר על מועמד הימין לואיס לקאל והפריך את החששות מפני עליית מתנגדי הלגליזציה לשלטון.

נצחון זה של וסקז הוא למעשה נצחונה של הלגליזציה, שלראשונה בהיסטוריה תאושר כחוק רשמי במדינה החברה באו”ם. בעקבות נצחון זה וכן בעקבות חוקי לגליזציה שנתקבלו ב-4 מדינות בארה”ב, הדרך ללגליזציה גם בשאר העולם ואצלנו בישראל נראית סלולה.

הערב (ב’), במסגרת ראיון עם גאולה אבן בתכנית “המוסף” בערוץ 1, דיבר בועז ארד, ממקימי התנועה הליברלית החדשה, וטען בעד הפסקת הפללת צרכני הקנאביס ובעד הסדרת השוק בחוק.

צפו:

“אנו רואים תהליך של הקלה על החוקים ומעבר למדיניות של דה קרימינליזציה,” הסביר ארד. “למרות התנגדויות בהתחלה, דבר זה הוביל לעלייה ברווחי המיסים של המדינה ממכירות הקנאביס וכן לחסכון גדול מאוד של עד 60 מיליון דולר בשנה מהוצאות אכיפה.”

בועז ארד
בועז ארד, התנועה הליברלית החדשה

“המדיניות הנוכחית מעודדת פעילות פלילית של שוק שחור ועולם תחתון,” הוסיף. “כשאלכוהול – סם מסוכן יותר מקנאביס – הוצא מהחוק בארה”ב, מה שנוצר זו תרבות מאפיה וגנגסטרים. המדינה עושה דבר דומה עם המדיניות כלפי הקנאביס.”

בניגוד לממצאים שפורסמו בקולורדו, טענה גאולה אבן כי הלגליזציה הובילה לעלייה בתאונות הדרכים ולתופעה של תלמידים המעשנים בבית הספר. עוד סיפרה על מקרה בו אדם שצרך קנאביס השתולל עם נשקו.

“בסך הכל התוצאות הן חיוביות,” השיב ארד, “צריך לזכור שאם פחות שותים ויותר מעשנים זה אולי לא חיובי, אבל יכול להיות שזה עדיף. צריך להסתכל על התמונה הרחבה ולעשות את הדברים באופן מסודר.”

ארד פירט את תוצאות המחקר שפורסם אצלנו לראשונה ומצא כי גודל שוק הקנאביס הבלתי חוקי בישראל עומד על כ-2.4 מיליארד שקל וכי במידה ותאושר מדיניות לגליזציה, תרוויח המדינה למעלה מ-1.6 מיליארד ש”ח בשנה ממיסוי וחסכון באכיפה.

ראו עוד:
כמה (באמת) שווה לגליזציה בישראל?
כמה שווה לגליזציה בישראל? יאיר גלר נגד מכון ירושלים לחקר שווקים
כמה שווה לגליזציה בכל אחת ממדינות ארה”ב?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר