המדריך למאייד המתחיל: כל מה שצריך לדעת על וופורייזר

נמאס מהג’וינט והבאנג והחלטתם לנסות משהו חדש? ראיתם אצל חבר, ניסיתם והתאהבתם? תעשיית הוופורייזרים (מכשירי אידוי) בישראל צוברת תאוצה, ורבים מחליטים לעבור מעשן אפור לאדים לבנים.

מכשירי האידוי (‘וופורייזרים’ בלעז) הולכים ובונים את מעמדם בסצנת העישון העולמית בכלל והישראלית בפרט. היום ניתן לראות יותר ויותר אנשים המוותרים על העשן האפור ועוברים לחוויית צריכת הקנאביס החדשה. אז מה זה בכלל, ולמה זה כל כך פופולארי?

וופורייזר, כשמו כן הוא, ממצה את הצמח בדרך שונה. במקום לשרוף את כולו בדומה לפעולה שמתבצעת בג’וינט או בבאנג, מכוון הוופורייזר את האש לטמפרטורה נמוכה מעט, אשר מפעילה את החומרים הפעילים (הקנבינואידים) אך לא שורפת את הצמח עצמו. פעולת החימום מתבצעת במספר דרכים (תלוי במכשיר עצמו) והטמפרטורה אליה נחשף הצמח מבוקרת לחלוטין. כך ניתן לחמם את הצמח לטמפרטורת האידוי של ה-THC, אשר נמוכה מהטמפרטורה בה בוער הצמח עצמו, ובהיעדר בערה של גוף הצמח, לא משתחרר עשן. במקום העשן המסורתי משחררים וופורייזר אדים המזיקים הרבה פחות.

Pimp my Vap
Pimp my Vap

היתרון העיקרי של וופורייזר טמון בהיעדרו של העשן. עצם פעולת השריפה (גם אם לא מעורב בה טבק) יוצרת תוצרי לוואי שאמנם אינם מזיקים כמו הרעלים הקיימים בסיגריה אבל בהחלט שווה לוותר עליהם. וופורייזר ממצה הרבה יותר חומרים פעילים בקנאביס וחוסך מהמשתמש את העשן והנזקים שנלווים לו.

מלבד היתרון הבריאותי הברור ישנו גם יתרון כלכלי: המעבר לוופורייזר חוסך מכיסו של הצרכן מעט כסף כיוון שנדרשת כמות קטנה יותר של חומר כדי להגיע לאותה התוצאה. בנוסף לכך, אם לא מפריעה לכם השריפה, את מה שאידיתם תוכלו גם לעשן שוב לאחר מכן בכדי להגיע למיצוי מקסימלי של החומר, וזאת בשל העובדה שהצמח עצמו עדיין שלם וחלק מהחומר הפעיל נותר בו.

הכל נשמע ירוק ויפה, אך גם לוופורייזר חסרונות משלו. במקום הפילטר שנזרק לפח בסוף בג’וינט, וופורייזר הוא מכשיר שנמצא איתכם קבוע ושלא כמו הבאנג שדורש שטיפה מינימלית מדי פעם, וופורייזר (מסוגים מסוימים) דורש גם מעט תחזוקה. בנוסף לכך הוא עולה יותר (ועלול לעלות הרבה יותר) בהשקעה ראשונית.

גם זה בטח יעניין אותך

אז אם גם אתם שוקלים לעבור לאדים, הנה חמישה דברים שכדאי לדעת עלוופורייזרים לפני שקונים.

וופורייזר נייח או נייד

השאלה הראשונה שאתם רוצים לענות עליה היא האם אתם מעוניינים במכשיר אידוי ביתי שיקשט לכם את השולחן בחדר וינפח לכם שקיות, או שאתם טיפוסים של מקטרת דיסקרטית שנכנסת לכיס ומטיילת איתכם לכל מקום.

זה ממש לא עניין של מה בכך, ולמרות שוופורייזר נייד יכול לשמש אתכם גם בתוך הבית, שווה לכם לשקול האם אתם מעוניינים בוופורייזר רק לטיולים, מכיוון שוופורייזר שולחני טוב מגיע עם יתרונות ברורים. מנגד, די ברור שלא תרצו לצאת איתו מהבית, לפחות עד הלגליזציה.

שיטת חימום בוופורייזר

כל הוופורייזרים השונים משתמשים בשתי שיטות חימום. הראשונה היא מגע ישיר של משטח חם עם החומר (בין אם חימום חשמלי ובין אם בעזרת פלטה קרמית מווסתת חום) והשנייה היא חימום אזורי כללי בעזרת זרמי אויר חם.

הוופורייזרים הניידים מבוססים ברובם על שיטת החימום הישיר. פלטה קטנה המורכבת בתוך הוופורייזר אשר מתחממת ושומרת על טמפ’ של בין 180 ל-200 מעלות צלסיוס (טמפ’ האידוי של ה-THC) מחממת את החומר המונח עליה. במקרה של מאייד חשמלי מתחממת הפלטה בעזרת חשמל מהסוללה ובמקרה של מקטרות אידוי החימום מתבצע מאש ישירה עם ויסות טמפרטורה. החסרונות העיקריים של שיטה זו הם פגיעה בטעמם העדין של האדים וצורך בערבוב תמידי של החומר.

הוופורייזרים הנייחים לעומתם, מבוססים ברובם על שיטת החימום האזורי. אויר חם מוזרם בין חלקיקי החומר ומחמם אותם בצורה טובה הרבה יותר, מה שמוביל לניצול טוב יותר של הקנבינואידים ולהשפעה שתוארה על ידי נסיינים כ”טובה ונקייה יותר”. מובן מאליו שמכשור בסגנון הזה חייב להיות גדול יותר ויקר יותר ואלו שני החסרונות העיקריים של השיטה הזו.

ויסות טמפרטורה של וופורייזר

גם בתחום זה קיימים שני מחנות עיקריים. חלק מהמכשירים מתבססים על משטחים מווסתי חום שבדרך כלל מגיבים למהירות ותכיפות השאיפות ונותנים בקרת טמפרטורה פסיבית, בעוד אחרים נותנים למשתמש שליטה מדויקת על הטמפרטורה לפי בחירתו.

בקטגוריית ההתחממות הפסיבית נמצאים כמובן רובם של המכשירים הניידים, אשר היותם ניידים מסתמכת בעיקר על החסכון בגודלו של המנגנון הפעיל במכשיר’ אשר מתבטא גם בתג המחיר. בין המכשירים המתחממים בחשמל לבין אלו המתחממים באש כמעט ואין הבדלים, ואין שום סיבה ספציפית להעדפה של אחד על פני השני. זה כבר עניין של חוויה אישית.

המכשירים המתקדמים יותר, שמאפשרים בקרת טמפרטורה אקטיבית, מתבססים על תצוגה דיגיטלית עם לחצנים, או על עמעם אנלוגי. היתרון של מכשי͏רים אלו הוא בעובדה שטמפ’ האידוי נשארת קבועה ויוצרת ניצול אפקטיבי יותר. גם בתוך הקטגוריה הזו אין הרבה הבדל והרוב מבוסס על העדפה אישית, אם כי התצוגה הדיגיטלית מעט מדוייקת יותר.

סוללת וופורייזר

רלוונטי יותר כמובן למכשירים הניידים מכיוון שהמכשירים הגדולים יותר באים בדרך כלל עם שנאי תואם לשקע בקיר. חשוב לבדוק המלצות על סוג הסוללה ואורך חייה מאנשים שניסו, מכיוון שאין דרך להשוות בין הסוללות שהן בדרך כלל פנימיות ולא מתפרקות. בכל מקרה כדאי לכם ללכת על אחד שבא עם אחריות על הסוללה.

אביזרי וופורייזר

כמעט כל מכשירי האידוי למיניהם דורשים סוג כזה או אחר של תחזוקה. בין אם מדובר בעניין מינורי כמו הטענה מחדש של הסוללה ובין אם גולשים לתחומים כמו צינורות מיוחדים ואביזרי ניקיון, מדובר בחבילה נוספת למכשיר, ואחת שכדאי שתדעו מראש מה גודלה ותכולתה, כדי שתדעו מה ייחסר לכם ומתי. גם אם המכשיר יגיע עם כל מה שצריך, כדאי שתדעו מראש מה צריך להחליף ולקנות, וכמה זה יעלה לכם בעתיד.

בעת האחרונה צוברים תאוצה עטי האידוי (Vape pens), הדומים בהתנהגותם לסיגריות האלקטרוניות, שיתרונם הברור הוא הדיסקרטיות בשימוש (הם נראים כמו עטים רגילים). מבחר עצום של עטי אידוי מוצע בימים אלו למכירה בכל רחבי ארה”ב ואירופה והשימוש בהם הולך וצובר תאוצה כאמור. לארץ טרם הגיעו עטי האידוי, אך סביר שיגיעו בקרוב.

בכל מקרה, ההמלצה הכללית שלנו אליכם היא לנסות אצל חברים שיש להם, כי מראה עיניים לא יספיק לכם כאן. מלבד זאת, ההבדלים בין הוופורייזרים השונים נעים בעיקר בתחום של ההעדפה האישית, ולניסיון אישי בתחום זה אין תחליף. מקווים שתהנו.

וופורייזרים ניתן לרכוש במחירים נוחים כאן.

ראו: “מפסיקים לשרוף, מתחילים לאדות”
ראו גם: תופעה בקולורדו: תלמידים מעשנים מריחואנה בזמן השיעור
ראו גם: סטודנטית משתמשת בווייפורייזר בזמן שיעורים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר