המדריך לבוחר: מה חושבות המפלגות על קנאביס?

מביבי ועד בוז’י, מכחלון ועד ליברמן – מה חושבות המפלגות השונות על קנאביס רפואי ולגליזציה מלאה?

כדי להבין את סדר הגודל של ההתקדמות האדירה שעשה צמח הקנאביס במודעות של החברה הישראלית, ניתן פשוט להביט על מערכת הבחירות הנוכחית: מעולם לא הייתה מערכת בחירות בישראל בה הפוליטיקאים ונציגי הרשימות השונות נאלצו להציג את עמדתם הכנה בנושא הקנאביס – בלי ציניות ובלי שמץ של צחוק.

אם בשנים עברו הצליחו נבחרי הציבור להתחמק מסוגיית הקנאביס, לעתים קרובות כאשר הם עושים זאת בביטול וזלזול, הרי שהיום עושה רושם שכל פוליטיקאי שמגיע לכנס בחירות כבר מכין את עצמו מראש לאפשרות שהוא יידרש על הנושא – בין אם מדובר בכנס של תלמידי תיכון בתל-מונד, סטונדטים באוניברסיטה העברית או כנס כלכלי מטעם עיתון “גלובס”.

הבוקר פורסמה בעיתון ‘הארץ’ כתבתו של עידו אפרתי שביקש לבדוק מהי עמדתה הרשמית של כל מפלגה בנוגע לצמח הקנאביס – אלו התשובות שהתקבלו:

המחנה הציוני – בעד שימוש בקנאביס רפואי אך נגד לגליזציה.

הליכוד – מפלגת השלטון סירבה להביע עמדה.

גם זה בטח יעניין אותך

יש עתיד – מתנגדת ללגליזציה, אך לפיד מבהיר: “אם יגידו לי שמדינות בארה”ב עשו את זה וזה בסדר, אז בסדר”.

כולנו – תומכת בשימוש בקנאביס לצרכים רפואיים ולא פוסלת תמיכה עתידית באי הפללת משתמשים פרטיים.

מרצ – תומכת הן בשימוש בקנאביס לצרכים רפואיים והן באי הפללת משתמשים בסמים קלים.

ישראל ביתנו – “אין עמדה…בניגוד לשאר המפלגות שמבטיחות הבטחות, אנחנו לא תמיד הולכים עם הזרם. עם זאת המוטו הכללי שלנו הוא ‘חיה ותן לחיות’. אנחנו נגד כפייה מכל סוג שהוא”. כך נמסר מדוברת המפלגה.

הבית היהודי – אין עמדה רשמית. ינון מגל (מספר 7 ברשימה) טען שיפעל למען אי הפללת הצרכנים.

ביחד – תומכים בקנאביס רפואי. מתנגדים ללגליזציה.

לא פורסמו עמדתן של המפלגות: יהדות התורה, ש”ס והרשימה הערבית המאוחדת.

הפוליטיקאים מזהים שהקנאביס הוא נושא חם

מבט חטוף על עמדות המפלגה השונות עלול לעשות רושם כי לפתע, רגע לפני הבחירות, יש נכונות מצידם של נבחרי הציבור להציג עמדה פתוחה וסובלנית כלפי צרכני הקנאביס, ובמיוחד כלפי החולים הזקוקים לטיפול בקנאביס רפואי.

הבעיה היא, כפי שכולנו כבר יודעים ומכירים, ברגע שפסטיבל הבחירות מסתיים, דואגים הפוליטיקאים “לשכוח” את צרור ההבטחות שהם פיזרו לכל עבר – הקנאביס הוא המחשה מעולה לפרובלמה הזו, מכיוון שלמרות ההצהרות העקרות על תמיכת המפלגות במה שמכונה “קנאביס רפואי” – ברגע האמת הם לא עשו דבר…

רוב מוחלט של מתנגדים להצעת החוק לקידום הקנאביס הרפואי
רוב מוחלט של מתנגדים להצעת החוק לקידום הקנאביס הרפואי

יו”ר מפלגת ‘עלה ירוק’, אורן ליבוביץ’ מסר בתגובה לכתבה: “נוכח התוצאות החיוביות המגיעות ממדינות שונות בעולם אשר הסדירו כבר את שוק הקנאביס, ברור שהתנגדותן של המפלגות בישראל להסדר דומה נובע משלוש סיבות בלבד: 1. חוסר ידע 2. שמרנות הגובלת בניתוק מהמציאות 3. שחיתות. הקורא מוזמן לבחור איזה מפלגה הכי מתאימה לאחת משלושת הסיבות. הפוליטיקאים מזהים כי נושא הקנאביס הוא נושא ‘חם’ וחוששים מעלייתה המתמדת של מפלגת ‘עלה ירוק’ בסקרים המציבים אותה מרחק נגיעה מאחוז החסימה, ועל כן כולם פתאום מתייחסים לנושא. אך ההיסטוריה מראה שכל המפלגות לא עשו מעולם דבר וחצי דבר לקידום סוגיה חשובה זו”.

ראו גם:
בוז’י הרצוג: “אני מתנגד ללגליזציה – שיהיה ברור”
מיקי רוזנטל: “כולם ביש עתיד עישנו קנאביס”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר