המדינה התעקשה להפליל נכה בגידול 5 גרם קנאביס – השופטת זיכתה

שופטת השלום ברחובות זיכתה את הנאשם לאחר שקבעה כי מעשיו מהווים 'זוטי דברים', לאור כמות הקנאביס המועטה והעובדה שיש לו רישיון לקנאביס רפואי, ולנוכח שינוי מדיניות האכיפה בנוגע לקנאביס בצריכה עצמית.

מאת: עו”ד רותם טובול, פסקדין

סגנית נשיאת בית משפט השלום ברחובות, השופטת אפרת פינק, זיכתה אדם שהואשם בעבירה של החזקת סמים לשימוש עצמי, לאחר שלפני כשנה נתפס בביתו שתיל קטן של קנאביס במשקל של כ-5 גרם נטו.

השופטת אפרת פינק
השופטת אפרת פינק, בימ”ש השלום ראשון לציון (התמונה באדיבות: אתר בתי המשפט)

השופטת קיבלה את עמדת הנאשם ובא כוחו, עו”ד דורון שטרן, שטען להגנת “זוטי דברים”. הכוונה היא שגם אם העבירה בוצעה, הרי שמדובר בעניין כה פעוט שאין לנהל בגינו הליך פלילי ולהכתים את מבצע העבירה באחריות פלילית, לנוכח היעדר עניין ציבורי.

בהקשר זה הנאשם טען כי מדובר בכמות קטנה מאד של קנאביס שהוא גידל באדנית באופן לא מתוחכם ולא מקצועי, והחזיק בו לצריכה עצמית.

יתרה מכך נטען גם כי לנאשם יש רישיון לקבל ולצרוך קנאביס רפואי במשקל 50 גרם, הנאשם סובל מנכות בשיעור של 85%, ומקבל קצבת ביטוח הלאומי.

בנוסף נטען כי לאור הצעת חוק תלויה ועומדת בנוגע לצריכה עצמית של קנאביס, עבירות מעין אלו עתידות להפוך לעבירות קנס, ולא יוגשו עוד כתבי אישום בנסיבות דומות.

מנגד התעקשו עורכי הדין מטעם המדינה (עו”ד שירלי ברזילי, עו”ד קורל בר) כי יש להרשיע את הנאשם, שגידל קנאביס למרות הרישיון לקבל קנאביס רפואי. עוד טענה המדינה כי המדיניות החדשה של השר לביטחון פנים והצעת החוק, אינם רלוונטיים לגידול סמים, גם אם לצריכה עצמית בלבד.

באופן כללי השופטת פינק הבהירה בפסק הדין כי “הסייג של זוטי דברים מותנה בקיומם של התנאים המצטברים המפורטים בו, משמע, טיבו של המעשה, נסיבותיו, תוצאותיו והאינטרס הציבורי מלמדים כי המעשה קל ערך”.

לנוכח הכמות הקטנה של הקנאביס השופטת הזכירה כי משקל הקנאביס שגידל הנאשם אינו הביא לחריגה מכמות הקנאביס שהוא צורך ברישיון, ולמעשה מותר לו לצרוך קנאביס בכמות גדולה בהרבה.

המחלוקת העיקרית עסקה בשאלת האינטרס הציבורי והגדרת המעשה כקל ערך, כלומר האם ניתן להגדיר גידול והחזקת קנאביס במשקל 5 גרם על ידי נאשם שיש לו רישיון להחזקת קנאביס, כמעשה קל ערך.

לעניין זה השופטת ציינה כי תפיסת האינטרס הציבורי ביחס להחזקת קנאביס לצריכה עצמית עברה שינויים בשנים האחרונות שינויים, שבו לידי ביטוי בשינוי מדיניות האכיפה. במסגרת מדיניות זו השתנתה תפיסת רמת הפליליות שבהחזקת קנאביס לצריכה עצמית, למשל על ידי עונשי קנסות במקום העמדה לדין פלילי, ובהצעת החוק בנושא.

לנוכח שינוי זה, גם אם אינו נוגע לגידול קנאביס, ולאור נסיבותיו הייחודיות של המקרה הנדון, השופטת הגיעה למסקנה כי “מתקיים במקרה הנדון הסייג של זוטי דברים. הסייג מבוסס על השילוב בין הכמות הקטנה של הסם במצב של נבט, העובדה כי לנאשם רישיון לצריכת סמים, והשינוי במדיניות האכיפה ובתפישת האינטרס הציבורי”.

הכותב, עו”ד רותם טובול, לא ייצג בתיק.

חדשות