המדינה דרשה 3 שנות מאסר לסוחר קנאביס – השופטת גזרה עבודות שירות

המדינה ביקשה להטיל על צעיר שביצע עסקאות סחר דרך אפליקציית "טלגרם" עונש מינימום 3 שנות מאסר, אך ביהמ"ש קבע כי התעלמות ממאמצי השיקום שלו תוביל לדחיקתו חזרה למעגל העבריינות. הצעיר ירצה 9 חודשי עבודות שירות.

סוחר קנאביס כבן 22 שהודה בביצוע 10 עסקאות של מכירת קנאביס ונתפסו בביתו יותר מ-2 ק"ג קנאביס לא ירצה מאסר מאחורי סורג ובריח.

כך קבעה לאחרונה השופטת איילת השחר ביטון פרלה מבית משפט השלום בקריות, לאחר שדחתה את עמדת המדינה כי עונשו צריך לעמוד לפחות על 3 שנות מאסר.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

בגזר הדין נכתב כי התעלמות מסיכויי השיקום של הנאשם עלולה להובילו חזרה לשולי החברה, ועל כן אפשר להסתפק ב-9 חודשי עבודות שירות לצד ענישה נלווית.

הנאשם הודה בכתב אישום מתוקן והורשע בעשר עבירות של סחר בסם מסוכן ובהחזקת סם שלא לצריכה עצמית. כחלק מנטילת האחריות שלו הנאשם אף הסכים כי הרכוש שתפסה אצלו המשטרה – רכב, טלפונים ניידים וכ-17 אלף שקל במזומן – יועבר לקרן החילוט של האפוטרופוס הכללי.

שלושה תסקירי מבחן הוגשו בעניינו לצורך מתן המלצה על העונש. בתסקירים נפרש סיפור חייו הלא פשוט של הנאשם, שהחל להשתמש בקנאביס בגיל 14 ועזב את הבית בגיל 17 על רקע ריב עם משפחתו, וניסה לפרנס את עצמו בגפו באמצעות הסחר.

בתסקיר האחרון עדכן השירות את בית המשפט כי הנאשם השתלב בקבוצה טיפולית, שרוי במצב נפשי קשה, לקח אחריות ומביע רצון עז להשתקם. לפיכך הומלץ בסופו של דבר על ענישה שיקומית שכוללת עונש של עבודות שירות, 18 חודשי פיקוח ומאסר על תנאי.

המאשימה לא התרשמה מהדברים ועתרה לענישה משמעותית ביותר שבמינימום של המינימום תעמוד על 3 שנות מאסר, וזאת לנוכח כמות הקנאביס הגדולה והשימוש המתוחכם באמצעים הטכנולוגיים שאפשר לבצע את העסקאות במהירות ובחשאיות. בתוך כך הודגש כי המעשים בוצעו מבצע כסף.

אולם הנאשם הבהיר כי ביצע את המעשים על רקע מצוקה כלכלית ומשפחתית והביע צער וחרטה. סניגורו הוסיף כי ממקרים דומים ניתן ללמוד כי בהחלט אפשר לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהסתפק בעבודות שירות.

השופטת ביטון פרלה הבהירה כי אין כל בסיס למתחם החמור שהציעה המאשימה, וקבעה כי אף שהעבירות שביצע הנאשם חמורות ועלולות להביא לפגיעה קשה בבריאות הציבור ובקופה הציבורית (עקב הכנסות לא מדווחות), לא ניתן להתעלם מהנסיבות האישיות של הנאשם ומהליכי השיקום בהם החל.

השופטת הדגישה כי הנאשם בחור צעיר נטול עבר פלילי, שלקח אחריות בהזדמנות הראשונה, החל בהליך טיפולי ויש לו סיכוי ממשי להשתקם.

"התעלמות מפוטנציאל השיקום בנסיבותיו של הנאשם", כתבה, "עלול לייצר מצב שבו בשם עקרון ההלימה יוזנח העתיד בעל הסיכוי ליחסים תקינים של הנאשם עם החברה, עד כדי דחיקתו של הנאשם חזרה לשולי החברה".

לפיכך השופטת קבעה כי אף שמתחם העונש ההולם במקרה הנוכחי מתחיל מ-18 חודשי מאסר, יש הצדקה לסטות ממנו לצורכי שיקום אך זאת לצד ענישה נלווית משמעותית.

בהתאם לכך השופטת גזרה על הנאשם 9 חודשי עבודות שירות ופיקוח של שנתיים בשירות המבחן. בנוסף הוטלו עליו מאסרים על תנאי, קנס של 7,000 שקל, פסילת רישיון של חצי שנה בפועל ופסילה על תנאי, וכן הוא חויב לחתום על התחייבות כספית של 20 אלף שקל להימנע מביצוע עבירות פשע.

הכותב, עו"ד אסף שמיר, עוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט