המדינה דרשה 18 חודשי מאסר לצעיר שמכר קנאביס לחבריו – השופט הקל

צעיר בן 27 שעבר חיים לא קלים ביצע שינוי גדול בחייו מאז נעצר בשנת 2017. השופט שוכנע שאין זה נכון לעצור את התהליך החיובי שהוא עובר ועל כן גזר עליו עונש שירות לציבור במקום 18 חודשי מאסר כפי שדרשה המדינה.

השופט ארנון איתן מבית משפט השלום בירושלים החליט להסתפק בעונש של שירות לתועלת הציבור (של”צ) לצעיר בן 27 שהורשע בסחר בקנאביס.

לאור התנהלותו החיובית של הצעיר מאז שהורשע ועד לגזירת העונש, השופט שוכנע שראוי לסטות ממתחם העונש המקובל בנסיבות המקרה.

בכתב האישום בו הודה הצעיר, פורטו מספר מקרים משנת 2017 בהם מכר קנאביס לאחרים – כמות של גרמים בודדים תמורת מאות שקלים בודדות.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

באישום הראשון והמרכזי נטען כי בחיפוש בביתו שוטרים מצאו קנאביס במשקל כולל של למעלה מ-100 גרם נטו באריזות שונות, כלי עישון וכן משקל דיגיטלי.

בעקבות הודאתו הורשע הצעיר בעבירות על פקודת הסמים: סחר בסם מסוכן, החזקה/שימוש שלא לצריכה עצמית, והחזקת כלים להכנת סם שלא לצריכה עצמית.

בין הצדדים (הנאשם והמדינה) לא היה סיכום לעניין העונש, אך הוסכם שלפני שמיעת הטיעונים לעונש יוגש בעניינו תסקיר שירות המבחן.

הנאשם, חרדי לשעבר ללא עבר פלילי, מתגורר כיום בתל-אביב. כשהיה בן 13 אמו נפטרה ממחלה, מה שגרם לתחושת אובדן קשה והתמודדות שנמשכת עד היום.

בגיל 18 התגייס ליחידה קרבית ושירת כלוחם בגולני, בהמשך טס להודו, שם עישן קנאביס לראשונה. עם חזרתו, כך לפי שירות המבחן, החל לצרוך קנאביס באופן קבוע על רקע תחושת בדידות.

החל מפתיחת ההליך המשפטי הוא משתף פעולה בטיפול, ומוסר דגימות שתן נקיות. כיום הוא עובד כמתקין אביזרי עזר, ממשיך להגיע לפגישות טיפוליות, ומחפש יציבות בחייו בכלל ויציבות תעסוקתית.

את הקנאביס הוא מכר לחברים, כאשר הרקע לכך היה צורך להרגיש בעל מעמד משמעותי עבור סביבתו. בנסיבות אלה, שירות המבחן המליץ להסתפק בענישה שיקומית של שעות שירות לתועלת הציבור.

הנאשם מצדו סיפר שכיום הוא מבין שבמשך שנים “ברח” מהתמודדות עם קשיים. הוא צירף מכתב ממעסיקיו, וכן מאחותו שסיפרה על האירוע הטרגי של מות האם וציינה כי ניכר שמאז התהליך הטיפולי אחיה עבר שינוי גדול, והמשפחה כולה רתומה לעזרתו בהמשך הדרך.  

מנגד, המדינה טענה כי מדובר במספר עסקאות ובמעשים שפגעו בשלום הציבור ובנסיבות אלה יש לקבוע מתחם ענישה של בין 18 ל-36 חודשי מאסר בפועל, וביקשה להטיל על הנאשם עונש בתחתית המתחם.

השופט איתן סבר כי בנסיבות המקרה מתחם העונש נע בין 10 ל-24 חודשי מאסר, אולם החליט לשים את הדגש על הירתמותו המלאה לשיקום בשנתיים האחרונות. “הנאשם ביטא מוטיבציה לניהול אורח חיים נורמטיבי ודאג לקדם עצמו גם מבחינה תעסוקתית ורגשית”, כתב השופט בפסק הדין.

בתוך כך השופט הזכיר כי בגזירת העונש יש להתחשב גם בנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה כגון עברו הנקי של הנאשם, הודאתו בבית המשפט, העובדה ששהה במעצר כחודש ימים, וכן העובדה שלמרות מות אמו בנעוריו, הוא סיים את לימודיו והתגייס לשירות משמעותי.

“סבורני כי בנסיבות בהן עתיד הנאשם להמשיך בטיפול, כמו גם העובדה שהוא מגלה יציבות תעסוקתית בשלב זה, (זאת גם בהתאם למכתבי ההמלצה שהוגשו), לא יהיה זה נכון להורות על ריצוי העונש בדרך של עבודות שירות”, הוסיף השופט.

בסיכומו של דבר על הנאשם נגזרו 400 שעות של”צ, וכן הוטלו עליו 8 חודשי מאסר על תנאי, ו-2,000 שקל קנס.

הכותב, עו”ד אורן פרץ העוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר