מגלגל...

המדינה דרשה 10 חודשי מאסר לצעיר שגידל 12 צמחי קנאביס

השופט חרג ממתחם הענישה שכולל מאסר בפועל בהתחשב בעברו הנקי של הנאשם, רצונו לשקם את חייו והעובדה שהגידול נעשה ברובו לשימוש עצמי עקב פציעתו בתאונת עבודה

בית משפט השלום בקריות גזר לאחרונה 250 שעות של”צ (שירות למען הציבור), צו מבחן, מאסר על תנאי וקנס על צעיר (29) שהורשע לפי הודאתו בגידול וייצור של קנאביס.

למרות ששירות המבחן ציין שהנאשם השתלב בשיקום תעסוקתי והמליץ להסתפק בעבודות לתועלת הציבור וצו מבחן, המדינה דרשה להטיל עליו 10 חודשי מאסר בפועל.

סגן הנשיאה השופט יוסי טורס העדיף את הפן השיקומי והחליט לסטות לקולא ממתחם הענישה המקובל. השופט הסביר כי לא יהיה נכון להטיל מאסר על הנאשם שהחל לשקם את חייו, גם לא בדרך של עבודות שירות.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

כתב האישום תוקן במסגרת הסדר טיעון והנאשם הודה בעבירה על סעיף גידול, ייצור והכנת סמים מסוכנים לאחר שלפי האישום, בשנת 2019 הוא שכר דירה לצורך גידול קנאביס וגידל בה 12 שתילים במשקל כולל של 1387.17 גרם.

תסקיר שירות המבחן העלה כי הנאשם רווק, נעדר עבר פלילי, מתגורר עם הוריו ואינו עובד בשל נכות שנגרמה לו מפגיעה בעבודה.

בגיל 20 החל לצרוך קנאביס ולפני כשנתיים קיבל רישיון לקנאביס רפואי בעקבות מצבו. עוד צוין בתסקיר כי הנאשם עובר שינוי משמעותי והשתלב בשיקום תעסוקתי. בנסיבות אלה, הומלץ להעמידו בצו מבחן בשילוב שירות לתועלת הציבור.

אלא שהמדינה דרשה בטיעוניה לעונש להטיל על הנאשם מאסר בן 10 חודשים. לטענתה, הוא לא לקח אחריות על מעשיו ואין אינדיקציה להליך שיקום ממשי המצדיק סטייה ממתחם הענישה שנע בין 10 ל-24 חודשי מאסר בפועל.

הנאשם ציין שקיבל אחריות על מעשיו עוד בחקירתו במשטרה, וטען שנסיבות חייו המורכבות ומצבו הבריאות מצדיקים הקלה בעונש.

לטענתו, עבר שינוי משמעותי בחייו ושליחתו למאסר תוריד את כל מאמציו לטמיון. עוד הוסיף כי לאחר העבירה קיבל רישיון לצריכת קנאביס וכמות השתילים שגידל הייתה קטנה. הוא ביקש לקבל את המלצת תסקיר שירות המבחן.

תמהיל עונשי ראוי

השופט טורס סקר את מדיניות הענישה במקרים דומים של גידול קנאביס, וקבע כי מתחם הענישה ההולם לעבירה שביצע הנאשם מתחיל מ-6 חודשי מאסר בעבודות שירות ועד 18 חודשי מאסר בפועל.

עם זאת, הוא ציין כי לטעמו יש לקחת במקרה זה בחשבון את העובדה שלפחות חלק מהגידול נועד לשימושו האישי של הנאשם. מסקנה זו נלמדת מכמות הגידולים הקטנה יחסית, ומהעובדה שהנאשם קיבל רישיון רפואי לקנאביס.

השופט הוסיף כי יש גם להתחשב בנסיבות חייו של הנאשם, עברו הפלילי הנקי ותאונת העבודה שעבר שקטעה את מהלך חייו. הנאשם מביע רצון ומוטיבציה בהליך השיקום, מה שמפחית את הסיכון להתנהגות עבריינית מצדו בעתיד.

בנסיבות אלה, קבע השופט, ראוי להעדיף את הפן השיקומי ולסטות ממתחם הענישה: “על חומרת העבירה במקרה זה אין חולק… עם זאת, במקרה זה סברתי שאין זה נכון להטיל על הנאשם עונש מאסר כעתירת המאשימה, ולו בעבודות שירות.”

על מנת להבטיח רצף טיפול ארוך, השופט קבע כי הנאשם יעמוד בתקופת מבחן של שנה, ארוכה מזו שעליה המליצה קצינת המבחן. 

בנוסף נקבע כי הוא ירצה שירות לתועלת הציבור בהיקף משמעותי של 250 שעות, מאסר על תנאי למשך 4 חודשים וישלם 4,000 שקל קנס.

“בכך, ייווצר לדידי תמהיל עונשי ראוי שיש בו להשיג את תכלית הענישה בצד שמירה על סיכויי השיקום”, סיכם השופט טורס.

הכותב, עו”ד איתמר צור, העוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר