מגלגל...

המדינה דרשה 10 חודשי מאסר לנכה שגידל 16 צמחי קנאביס בביתו

המדינה דרשה לגזור על מטופל קנאביס רפואי 10 חודשי מאסר בפועל לאחר שגידל 16 צמחי קנאביס בביתו, אך השופטת שוכנעה שיש להתחשב במצבו של הנאשם, ששנים רבות סובל מהלם קרב לאחר שחבריו נהרגו לנגד עיניו.

שופטת בית משפט השלום בפתח תקווה גזרה 6 חודשי עבודות שירות וקנס כספי בסך 8,000 שקל על גבר כבן 44, נכה המטופל בקנאביס רפואי ברישיון, לאחר שהורשע בעבירה של גידול סמים.

השופטת אליאנא דניאלי
השופטת אליאנא דניאלי (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

בביתו נמצאו 16 שתילי קנאביס במשקל כולל של כ-5 ק”ג ולפיכך קבעה השופטת, אליאנא דניאלי, כי העונש ההולם נע בין 8 ל-20 חודשי מאסר בפועל, אך לבסוף היא החליטה להקל בעונש.

את ההקלה היחסית בעונש הסבירה השופטת בין היתר בכך שהאיש הוא 50% נכה וסובל מהלם קרב קשה לאחר שראה את חבריו נהרגים לידו בעת שירותו הצבאי בלבנון.

לאחר שנמצאו השתילים בביתו, יחד עם ציוד לגידול, הוא הודה והורשע בגידול סמים, כאשר נושא העונש נותר במחלוקת.

המדינה, אותה ייצגו עורכי הדין קרן פינקלס ושחר יערי, ביקשה להטיל על הנאשם 10 חודשי מאסר בפועל, לנוכח הכמות הגדולה של הסם.

בעניין זה המדינה הדגישה שהנאשם לא נבדק על ידי שירות המבחן – שבדרך כלל עורך תסקיר במקרים שכאלה – וכל המידע שניתן עליו התקבל מאינפורמציה שבאה ממנו ומחבריו.

הנאשם, שיוצג על ידי עו”ד אברהם זריהן, הודה שמדובר בעבירה חמורה, אך ביקש להסתפק בעונש של 6 חודשי עבודות שירות מאחר והוא סובל מהלם קרב.

בנוסף נטען כי מצבו של הנאשם לא פשוט, בהיותו גרוש ואב לשלושה, המתקיים מקצבה של משרד הביטחון. בכל הקשור לסם, הנאשם הדגיש שלא מכר ולא התכוון למכור את הסם לאף אחד.

בהתחשב בכמות הקנאביס שנתפסה טענה השופטת כי מדובר במעשה מתוכנן הפוגע בבריאות הציבור וקבעה כי מתחם העונש ההולם נע בין 8 חודשי מאסר לכל הפחות, ועד ל-20 חודשי מאסר.

מהלך ההליך המדינה אמנם הסכימה בתחילה להסתפק בעונש של מאסר שירוצה בעבודות שירות לנוכח מצבו הרפואי של הנאשם, אולם מכיוון שבסופו של דבר הצדדים לא הגיעו להסדר בעניין זה, המדינה עמדה על דרישתה ל-10 חודשי מאסר בפועל.

השופטת הבהירה כי אמנם לא נערכה חוות דעת מסודרת בעניינו של הנאשם על ידי רשויות הרווחה, אולם מהראיות והמסמכים הרפואיים עלה כי הוא אכן סובל מהלם קרב בשל החוויה הטראומטית שעבר בלבנון, ומאז מטופל נפשית ופסיכיאטרית.

השופטת הבהירה עוד כי לאחר שנמצא כי הנאשם כשיר לביצוע עבודות שירות יש הצדקה לחרוג ולסטות ממתחם העונש כך שהנאשם לא ירצה מאסר מאחורי סורג ובריח. לעניין זה השופטת אף התחשבה בכך שמדובר באדם ללא עבר פלילי.

את הפחתת עונש המאסר השופטת החליטה “לאזן” באמצעות קנס על סך 8,000 שקלים. בנוסף לכך, על הנאשם נגזרו 4 חודשי מאסר על תנאי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר