המדינה דרשה עונש מאסר לצעיר שנתפס עם 92 ג' חשיש – ביהמ"ש שחררו ללא הרשעה

בן 25 נתפס מחזיק חשיש במשקל 92 גרם במקרר בביתו. הוא הודה והורשע בעסקת טיעון. בגזר הדין התחשבה השופטת בכך שבזמן ביצוע העבירה אביו הגוסס חזר לחייו אחרי שנטש אותו בילדותו.

בגזר דין שפורסם לאחרונה ביטלה השופטת אושרית הובר היימן הרשעה של צעיר שהודה בהחזקת חשיש בכמות שאינה לצריכה עצמית. היא התרשמה שהשימוש בחשיש היה על רקע מצוקה אישית קשה וכי כיום פניו של הצעיר לשיקום.

על פי כתב האישום, באוקטובר 2016 נתפס בביתו של הצעיר חשיש במשקל 92 גרם. החשיש נמצא במקרר הבית. הנאשם הודה בעבירת החזקת סמים שלא לצריכה עצמית והורשע בהסדר טיעון.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

בתסקיר שירות המבחן נכתב שמדובר ברווק כבן 25 בעל רקע של התמכרות. הוא סיים 12 שנות לימוד ובגרות חלקית וסיפר שהצורך לסייע כלכלית למשפחתו במקביל ללימודיו הקשה עליו לעמוד במטלות.

על פי התסקיר, הורי הנאשם התגרשו כשהיה פעוט והוא גדל את אמו. אביו ניתק עמו כל קשר ומצבה הכלכלי של המשפחה היה ירוד. לפני כ-3 שנים חידש עמו האב עמו את הקשר על רקע מחלת ריאות קשה ממנה סבל. על אף הנסיבות המורכבות הצעיר ליווה את אביו במחלתו עד למותו לפני כשנה.

הנאשם הסביר כי התמכר לקנאביס בעקבות תחושות קשות של כאב וחוסר אונים במהלך הטיפול השוטף באביו והאובדן הצפוי שלו. הוא ביטא חרטה ומסר כי כיום הוא מבין את הפסול בהתנהלותו.

עוד הוא ציין שההליך הפלילי שנפתח נגדו זעזע אותו עד כדי כך שהחליט להיגמל בכוחות עצמו מהסמים. הוא פנה מיוזמתו למרכז להתמכרויות והשתלב בטיפול פרטני.

במסגרת הטיעונים לעונש, המאשימה עתרה להטיל עליו מספר חודשי עבודות שירות או מאסר בפועל. היא הדגישה שבהליך קודם בית המשפט כבר העדיף את שיקולי השיקום, ביטל את הרשעת הצעיר וגזר עליו שעות לתועלת הציבור אך הוא חזר לסמים.

הסנגורית עתרה לביטול ההרשעה ולהטלת צו שעות לתועלת הציבור, כפי שהמליץ שירות המבחן. היא הדגישה את נסיבותיו האישיות הקשות של הנאשם והזכירה מכתבי המלצה שקיבל ממפקדו ומעסיקו. עוד היא הדגישה שהנאשם הודה בעבירה, נטל אחריות וחסך זמן שיפוטי.

השופטת אושרית הובר היימן מבית משפט השלום ברחובות הבהירה כי הצעיר נתפס עם סם שנחשב ״קל״ בכמות לא מאוד גדולה.

כמו כן לדבריה, יש לשקול את הנסיבות שהובילו את הנאשם להשתמש בסם. באותה תקופה הוא היה במצוקה כתוצאה מחזרתו של אביו לחייו והצפי למותו וכן מהלחץ שהיה כרוך בצורך לתמוך כלכלית בו וביתר משפחתו.

השופטת ציינה עוד שהנאשם נטל אחיות באופן כן ומלא. ״למרות האתגרים שפקדו אותו, הנאשם בעל כוחות רצון ומוטיבציה גבוהה לנהל אורח חיים פרודוקטיבי ונורמטיבי״, כתבה.

כמו כן לדבריה, נראה שהוא עומד לפתוח דף חדש בחייו הזוגיים שעה שהתארס לבת זוגו. ״הנאשם בחר לעלות על נתיב חדש וחיובי בחייו ולכן יש להעדיף את האינטרס השיקומי על פני אינטרסים ציבוריים של גמול והרתעה״, סיכמה.

בסופו של דבר ביטלה השופטת את הרשעת הנאשם והטילה עליו 270 שעות לתועלת הציבור.

הכותב, עו״ד רומן קוגן, העוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט