מגלגל...

המדינה דרשה עונש מאסר לצעיר שגידל שני צמחי קנאביס בגינה

למרות שנתפס עם 2 צמחי קנאביס בחצר ועוד 110 גרם קנאביס בדירה, ועל אף שהוא נושא תנאי ממשפט קודם ל-6 חודשי מאסר בפועל, יצא צעיר תושב השרון עם עונש קל יחסית מבית המשפט

גזר דין מעניין, שניתן אתמול (שלישי, 29.03) בבית משפט השלום בנתניה על ידי השופטת טל אוסטפלד, מלמד אולי על שינוי מגמה חיובי בקרב חלק מבתי המשפט בנוגע לעבירות קנאביס.

הנאשם, צעיר בן 29 מאזור השרון, נתפס בחודש יולי 2019 כשבחצר ביתו שני שתילי קנאביס במשקל של 140 גרם נטו, ובחדרו שלוש שקיות קנאביס במשקל כולל של 110 גרם נטו ושקית נוספת ובה חשיש במשקל שלושה גרם. 

לאחר שהוגש נגדו כתב אישום מתוקן, הודה הצעיר במסגרת הסדר טיעון בעבירות של גידול, ייצור והכנת סמים מסוכנים, והורשע בהתאם להודאתו. 

עם זאת, לחובתו של אותו צעיר עמדה הרשעה קודמת, משנת 2017, בגין החזקת סמים לצריכה עצמית. באותו מקרה נידון הצעיר לשישה חודשי מאסר על תנאי ולקנס על תנאי בסך 2,000 שקלים.

למרות הכמות הגדולה יחסית שנתפסה אצלו כעת, לפחות לעומת הפעם הקודמת, ולמרות העובדה שלחובתו עומדת הרשעה קודמת בתחום הסמים ותנאי מאסר, החליטה השופטת לא לגזור על הצעיר עונש מאסר בפועל, כפי שדרשה התביעה.

במקום זאת, נגזרו עליו 300 שעות של”צ (שירות לתועלת הציבור) לצד חידוש ששת חודשי המאסר על תנאי לתקופה של שנתיים מיום מתן גזר הדין, 12 חודשים תחת השגחת שירות המבחן, הפעלת הקנס בן 2,000 השקלים מאותה הרשעה ב-2017, קנס נוסף בסך 1,500 שקלים, קנס על תנאי בסך 3,000 שקלים למשך שלוש שנים במידה ויעבור שוב “כל עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים” ופסילת רישיון הנהיגה למשך 30 יום.

השופטת טל אוסטפלד נאוי (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)
השופטת טל אוסטפלד נאוי (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

בנימוקיה להקלת העונש התחשבה השופטת בתסקיר שירות המבחן שניתן לצעיר, לפיו הוא היה מעורב בתאונת אופנוע שאחריה, במאי 2021, קיבל רישיון לקנאביס רפואי. על פי שירות המבחן, הצעיר ציין כי “נוכח הכאבים הגדולים מהם הוא בסובל, החליט לקנות כמות גדולה של סמים על מנת לחסוך בעלויות ולצמצם את מפגשיו עם גורמי שוליים… בנוסף, הוא ניסה לגדל קנאביס לשימושו העצמי”.

בנוסף, בתסקיר שירות המבחן צוין כי “הנאשם הביע חרטה על ביצוע העבירות והבין כי היה עליו לקדם את ענייניו במישור החוקי”.

“מדובר בנאשם צעיר, בעל כוחות חיוביים, מפגין תפקוד חיצוני תקין ומהווה מקור תמיכה משמעותי להוריו שכן הוא מטפל באימו החולה,” ציינו עוד, ופירטו כי הוא הפגין לקיחת האחריות, הבעת החרטה וכאמור – מחזיק ברישיון לקנאביס רפואי. כמו כן, התרשם שירות המבחן מהמוטיבציה הראשונית שהביע הנאשם להשתלב בטיפול ולפעול לשינוי באורח חייו.

“שירות המבחן מודע לחומרת העבירות, אך יחד עם זאת עונש מאסר, או אפילו עבודות שירות, עלול להביא לרגרסיה במצבו של הנאשם ולמנוע השתלבותו בטיפול. לפיכך, מומלץ לגזור עליו צו של”צ בהיקף של 200 שעות וצו מבחן (השגחה של שירות המבחן – מ”ק) למשך שנה”.

המאשימה, שהיא המדינה, יוצגה בבית המשפט על ידי עו”ד שחר יערי, לא התרשמה מתסקיר שירות המבחן וטענה כי “בתי המשפט נוהגים להחמיר עם המגדלים והמחזיקים סמים שלא צריכה עצמית… המדינה מתקשה לקבל את המלצת שירות המבחן להארכת עונש המאסר המותנה ולמתן צווי השל”צ ועותרת לגזור על הנאשם עונש מאסר קצר, שיכול וירוצה בעבודות שירות, לצד הפעלת המאסר המותנה (מההרשעה ב-2017 – מ”ק), כך שהנאשם ירצה בסך הכל 9 חודשי עבודות שירות, לצד עונש כלכלי”.

פרקליטי ההגנה, עורכי הדין יניב פרץ ולירון בטיטו, ציינו את תיקון החקיקה משנת 2018, שעבר כהוראת שעה הקיימת עד היום. אותו תיקון לחוק המיר למעשה את עבירת החזקת קנאביס לשימוש עצמי מעבירה שהעונש המרבי גינה הוא שלוש שנות מאסר, לעבירה שהעונש המרבי בגינה הינו קנס בתנאים מסויימים. 

עורכי הדין פרץ ובטיטו טענו כי אילו היתה ההרשעה משנת 2017 שעומדת נגד הנאשם מתרחשת לאחר שעבר אותו תיקון לחוק, העונש עליה היה קנס בלבד ולא שישה חודשי מאסר על תנאי.

בנוסף, הפנו הפרקליטים את תשומת ליבו של בית המשפט שוב לתסקיר שירות המבחן, שלפיו הנאשם הביע חרטה ואף הקים עסק עצמאי בתחום המזון והוא מסייע לפרנסת הוריו.

כאמור, השופטת – ולא בפעם הראשונה בבתי המשפט בארץ – החליטה לנקוט בגישה המקלה. היא נתנה דוגמאות לפסקי דין שבהם החליטו שופטים אחרים לגזור עונש של של”צ בלבד, גם כאשר נגד הנאשמים עמדה הרשעה קודמת בתחום הסמים, וזאת בשל שיקולי שיקום הנאשמים.

לסיכום, כתבה השופטת כי “לא נעלם מעיני עברו הפלילי של הנאשם, אך עם זאת מדובר בהרשעה בודדת, אז הורשע הנאשם בהחזקת סמים לצריכה עצמית. לאור תיקון החוק משנת 2018, עולה שבמצב בו הופחת עונשו של נאשם בהרשעתו הקודמת, אין להטיל עליו עונש החמור מן העונש החדש הנקבע על ידי המחוקק”. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר