טוען...

המדינה דרשה עונש קשה ללוחם דובדבן – השופט גזר 200 שקל קנס

"נתתי למדינה את החיים שלי, דור שלם דורש טיפול ולא אכפת לי להיות הקול של החברים שלי שהמצב שלהם קשה" - כך אמר ד', בן 39, במהלך משפט בגין החזקת 21 גרם קנאביס. המדינה דרשה עונש עבודות שירות אך השופט קבע "לא נגרם כל נזק" וגזר עליו רק קנס בסך 200 ש"ח

בתום חיפוש שביצעו שוטרים לפני כשנתיים, ינואר 2020, בביתו של ד’, בן 39, נתפסו כ-18 גרם קנאביס ו-2.79 גרם חשיש. כתב אישום בסעיף החזקת סם מסוכן הוגש לבית המשפט כשהמדינה טענה שניתן להטיל עליו עונש מאסר בפועל ודרשה להטיל עליו 3 חודשי עבודות שירות מכיוון שבעברו של ד’ כבר נרשמו שתי עבירות סמים, האחרונה בהן משנת 2015 שבגינה ריצה מאסר בן 6 חודשים.

אך מאז שנתפס, ד’ קיבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי על רקע פוסט טראומה וכן הוא נמצא בהליך הכרה כנכה צה”ל, מה שבצירוף העובדה שמדובר בשימוש עצמי בלבד, בביתו הפרטי, הוביל את השופט דוד שאול גבאי ריכטר מבית משפט השלום בירושלים לדחות את בקשת המדינה ולגזור עליו עונש קל יחסית בדמות קנס בסך 200 שקלים.

אביה בניסטי, מתמחה מטעם פרקליטות המדינה, טען כי “עבירת הסמים שביצע הנאשם היא חלק מנגע הסמים שפשה בחברה הישראלית שלו השלכות רחבות היקף על החברה כולה, המוביל לביצוע עבירות נוספות בתחומים שונים כגון אלימות ורכוש, ולכן המתחם ההולם הוא עונש מאסר על תנאי ועד 6 חודשי מאסר שיכול וירוצו בעבודות שירות. אמנם לנאשם כיום אישור לשימוש בקנאביס אך הוא השתמש במשך 9 חודשים ללא היתר וכן לחובתו הרשעות קודמות ולכן נבקש 3 חודשי עבודות שירות וענישה נלווית”.

השופט דוד שאול גבאי ריכטר
“לא נגרם כל נזק” – השופט דוד שאול גבאי ריכטר (צילום: באדיבות אתר בתי המשפט)

באת כוחו של ד’ השיבה כי “מדובר בצריכה עצמית של סם המוכר כסם קל. לכן הדבר מחייב התייחסות גם לשינויים הנורמטיביים שחלו לאחרונה מבחינת אכיפה לרבות אכיפה מינהלית, קנסות ואי הפללה. לא ניתן להתעלם מכך שהיחס המשפטי והחברתי לגבי שימוש בקנאביס נמצא בשינוי. הסמים נמצאו אצלו בבית כך שמדובר בשימוש עצמי בנסיבות הקלות ביותר, הוא קיבל אחריות וחסך בזמן שיפוטי ויש להביט גם על נסיבותיו שהצריכה נובעת מצרכים רפואיים שכיום יש לו היתר לשימוש כך שלא מדובר על שימוש עברייני”.

“הנאשם שירת בתפקיד קרבי ביחידת דובדבן ולקח חלק בפעילויות מבצעיות קשות שהשפיעו עליו קשות ועל אף מצבו הוא עדיין מתנדב ביחידה,” הוסיפה. “במשך שנים לא הבין את השלכות הטראומה על התנהלותו ואף על פי כן התקשם בזכות עצמו. רק לפני שנתיים הצליח לפתוח את הפצעים ולחשוף את הטראומות הקשות שחווה ובימים האחרונים”.

ד’ עצמו אמר לשופט: “כל מה שהחזקתי זה רק תרופה והמשטרה מסלפים ומתנהגים כאילו… אם תראה את השירות שעשיתי, נתתי למדינה את החיים שלי, מאז השחרור אני בפוסט טראומה, לא עובד ואין לי הכנסה. לא עשיתי שום דבר עברייני. לא נותנים לנו טיפול, כולנו פוסט טראומתיים ואין לנו ליווי. צריכים פסיכיאטר ופסיכולוג בכל יחידה. המשפט הזה גרם לי להצטער שעשיתי צבא. הייתי קרוב למוות הרבה פעמים, יש לי חברים שלא מטפלים בעצמם והמצב שלהם קשה. דור שלם דורש טיפול. לא אכפת לי להיות הקול שלהם”.

“מדובר בהחזקת סם קל לשימוש עצמי בכמות מזערית בתוך ביתו,” קבע לבסוף השופט ריכטר. “הנאשם אחראי למעשים אך יש להבינם בהקשר לשימוש על רקע מצב נפשי ורגשי, כשבפועל לא נגרם כל נזק. הוא שירת שירות קרבי וממשיך לשרת במילואים, ונמצא בתהליך הכרה כנכה צה”ל וקיבל רישיון שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים”.

“לחובת הנאשם אמנם עבר פלילי,” ציין עוד השופט, “אך יש מקום לתת ביטוי לתרומתו למדינה ולמחיר הכבד ששילם בגין כך, וכן יש גם מקום לתת משקל רב לשיח המשתנה בדבר השימוש בקנאביס והמדיניות המשתנה בהקשר זה. אלמלא עברו הפלילי של הנאשם, ספק אם נסיבות המקרה היו מצדיקות העמדה לדין ולכן הענישה תהיה מינימלית”.

לסיכום דחה כאמור השופט את דרישת המדינה לעונש עבודות שירות וגזר על ד’ קנס בסך 200 שקלים. יש לציין שגזר הדין ניתן ב-30.3.22, בטרם נכנסו לתוקף תקנות אי הפללה על שימוש בקנאביס.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר