המדינה דרשה מאסר לסוחרת, השופט גזר 70 ימי עבודות שירות

בת 23 שעוזרת בפרנסת המשפחה פוטרה בתחילת משבר הקורונה, נקלעה למצוקה כלכלית והחלה לעבוד כסוחרת קנאביס. העונש הקל יחסית נגזר עליה מתוך התחשבות בגילה הצעיר, עברה הנקי, טיפול שעברה והודאה מהירה, כך לדברי השופט

צעירה בת 23 נתפסה לפני כשנתיים מבצעת שליחות של קנאביס כשברכבה 85 גרם. לאחר שהודתה והורשעה בשתי עבירות של סחר והחזקת סמים שלא לצריכה עצמית החליט סגן נשיא בית משפט השלום בתל-אביב רועי פרי לגזור עליה 70 ימי עבודות שירות לצד 5 חודשי מאסר על תנאי, 3 חודשי פסילה על תנאי, קנס של 1,800 שקלים וצו מבחן לשנה. בין הסיבות לעונש המתחשב: גילה הצעיר, טיפול שעברה, עבר פלילי נקי והודאה שחסכה בזמן שיפוטי.

לפני כשנתיים ביצעה הצעירה שתי עסקאות למכירת קנאביס בשליחות של אדם שזהותו לא ידועה. בפעם הראשונה מכרה 5 גרם קנאביס תמורת 350 שקלים ללקוח ברמת גן, ולמחרת 20 גרם תמורת 1,400 שקלים לאדם במזכרת בתיה. באותו היום נתפסו ברכב שלה 85 גרם קנאביס מחולק ל-9 שקיות שהוחבאו במקומות שונים ברכב. 

המדינה ביקשה לגזור עליה עונש של מספר חודשי מאסר וזאת לטענת הפרקליטות, שקבעה שמדובר בעונש קל, מתוך התחשבות בגילה הצעיר, היעדר עבר פלילי ותסקיר שירות מבחן חיובי. בנוסף לכך התבקשה ענישה נלווית של מאסר על תנאי, קנס, פסילת רישיון וחילוט הטלפון הנייד שלה ו-7,020 שקלים שנתפסו אצלה.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

מהצד השני, ביקש הסניגור של הנאשמת לגזור עליה עונש של 340 שעות שירות לציבור וצו מבחן, כפי שהמליץ שירות המבחן. הוא הדגיש שלא מדובר בסם קשה ושהנאשמת ביצעה את העבירות בשל מצוקה כלכלית שאליה נקלעה לאחר שאיבדה את עבודתה בתחילת משבר הקורונה.

הוא הוסיף שהיא כבר הייתה ב-10 ימי מעצר ולאחר מכן במעצר בית ולא הפרה את התנאים שהוטלו עליה, וכי השתלבה בקבוצה טיפולית במסגרת שירות המבחן, מסרה בדיקות שתן נקיות ושומרת על יציבות תעסוקתית.

קנאביס ולא הירואין

“ישנם שליחים לפיצה, ישנם שליחים להמבורגר ויש המעזים כדוגמת הנאשמת לשמש כשליחים להפצת סמים, כמשלח יד שאינו חוקי”, כתב בהחלטתו סגן הנשיא השופט רועי פרי בגזר הדין. עוד הוא הוסיף כי אף שמדובר שלכאורה מכנים את הקנאביס “סם קל”, סחר בסמים היא עבירה חמורה ומזיקה לציבור. עם זאת, הוא ציין כי יש בכל זאת הבדל בין סחר בחשיש וקנאביס לבין סחר בקוקאין והירואין וכן שוני בגישת הענישה כשמדובר בהחזקה של פחות מקילוגרם.

בהתחשב בכלל הנסיבות השופט קבע כי מתחם הענישה מתחיל ממספר חודשי עבודות שירות עד ל-12 חודשי מאסר בפועל בנוסף לענישה נלווית, ובמקרה הספציפי יש להעמיד את העונש על תחתית המתחם.

השופט ציין כי לקח בחשבון שהנאשמת בחורה צעירה, עברה הפלילי נקי “ללא רבב” והיא הודתה בתחילת המשפט, הביעה צער וחרטה וחסכה בזמן שיפוטי יקר. בנוסף, היא כבר שהתה במעצר ובמשך תקופה מבוטלת הקפידה על תנאי מעצר הבית. כמו כן, השופט התחשב בכך שהיא ביצעה את העבירות כדי לסייע בפרנסת המשפחה ובתסקיר שירות מבחן חיובי שהעיד כי השתלבה בצורה מיטבית בטיפול לנערות בסיכון.

השופט רועי פרי (תמונה: אתר בתי המשפט)
השופט רועי פרי (תמונה: אתר בתי המשפט)

בסיכומו של דבר, השופט גזר על הנאשמת 70 ימי עבודות שירות לצד 5 חודשי מאסר על תנאי, 3 חודשי פסילת רישיון, קנס של 1,800 שקלים וצו מבחן לשנה. בהסכמת ההגנה, הורה השופט על חילוט הכסף שנתפס והטלפון הנייד של הנאשמת.

  • ב”כ המאשימה: עו”ד מיכאל טולמסוב הלוי
  • ב”כ הנאשמת: ניר אלפסה, עורך דין פלילי

הכותב, עו”ד תומר יפרח, העוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר