הלך לעולמו פרופ’ לסטר גרינספון, לוחם הקנאביס בן ה-92

שעות ספורות לאחר שחגג עם משפחתו את יום הולדתו ה-92, הלך הבוקר (ה') פרופ' לסטר גרינספון לעולמו. לאורך 50 שנים הוא היה מהבולטים והמוערכים שבתומכי ההקלה על חוקי הקנאביס בעולם.

אתמול, 24.6.20, חגג פרופ’ לסטר גרינספון את יום הולדתו ה-92. בחלוף שעות ספורות הוא כבר הלך לעולמו בביתו, בשיבה טובה. גרינספון היה מתומכיו המכובדים והמפורסמים ביותר בעולם של המאבק להקלה על חוקי הקנאביס, הן לטיפול רפואי והן לשימוש פנאי (“לגליזציה”).

בניו פרסמו לפני שעה קלה את דבר מותו של אביהם ברשת, וזכו לאלפי תגובות תומכות. “אבא שלי, לסטר גרינספון, הלך לעולמו הבוקר, בשלווה ובנוחות, אחרי שחגג את יום הולדתו ה-92 עם משפחתו, וכשלידו נמצאת אשתו מזה 66 שנים בטסי,” כתב פטר גרינספון. “תודה לך אבא על שעשית את העולם טוב יותר, בכל כך הרבה דרכים”.

הבן דיוויד גרינספון פירסם הודעה משלו בה כתב כי “אבא שלנו הלך הבוקר לעולמו, לאחר מפגש אונליין משפחתי נעים אמש לכבוד יום הולדתו ה-92. לא ידענו שזו הפעם האחרונה ושצריך לומר שלום לתמיד. הוא חי חיים ארוכים וטובים, ומת בשיבה טובה בביתו כשאהבתו מזה 66 שנים לידו”.

לסטר גרינספון
לסטר גרינספון ז”ל בביתו

גרינספון החל להתעניין בקנאביס לפני כשישים שנה, בשנות ה-60 של המאה הקודמת, בימים בהם השימוש בקנאביס הלך והפך נפוץ יותר. כחוקר ופסיכיאטר הוא החל להעמיק בנושא הקנאביס כדי ללמוד לעומק את השפעות הצמח על בריאות הנפש וכדי לנסות ולהוכיח את הנזקים ולשכנע את הציבור מדוע קנאביס כה מסוכן.

אך זמן לא ארוך לאחר שהחל במחקריו בשנת 1967, הוא הגיע למסקנה שגם הוא עצמו וגם הציבור בכללותו הוטעו בכל הנוגע להשפעת השימוש בקנאביס. להפתעתו מחקריו העלו ממצאים הפוכים, שהראו שהנזק לא חמור כפי שהזהירו. מאז הוא עצמו הפך לאחד התומכים המכובדים ביותר בעולם במאבק להקלה על חוקי הקנאביס.

“נמצאו מעט מאוד הוכחות אמפיריות שתומכות באמונות שלי לגבי הסכנות של השימוש במריחואנה,” כתב אז בספר שכתב בשם “מריחואנה: לשקול מחדש”. דברים דומים הוא כתב גם בספרים נוספים שלו: “סמים פסיכדליים: לשקול מחדש”, “מריחואנה: התרופה האסורה” ועוד.

לסטר גרינספון
גרינספון בצעירותו, העיד בועדות ממשלתיות לטובת הקלה על חוקי הקנאביס

בעקבות הממצאים המפתיעים אף הוזמן פרופ’ גרינספון לשאת דברים כמומחה בתחום בפני הקונגרס האמריקאי בכמה וכמה הזדמנויות והליכי חקיקה, כולל במהלך שימוע שנערך לסולן הביטלס המפורסם ג’ון לנון שהיה מועמד לגירוש מארה”ב עקב שימוש לא חוקי בקנאביס.

את הספר “מריחואנה: התרופה האסורה” הוא הפך לאתר אינטרנט במטרה להנגיש את המידע להמונים. בין השאר סיפר גרינספון על בנו, דני, שחלה בסרטן קשה מסוג לוקמיה, וכיצד הוא החליט לטפל בו בעזרת קנאביס, בימים בהם מדובר היה בצעד חריג ביותר ושנוי במחלוקת מדעית וציבורית.

“בשנת 1972, בארוחת ערב עם עמיתים לבית הספר לרפואה של הרווארד, סיפרו לי על תושב יוסטון בן 19 שסבל מלוקמיה אך סירב בתחילה לקבל טיפול כמותרפי בגלל ההקאות והבחילות שנלוו לו, עד שהחל לעשן קנאביס לפני הטיפול ואז הסכים לקבל כימותרפיה ללא תלונה,” סיפר.

“בדרכנו הביתה מהארוחה הציעה אשתי, בטסי, שננסה להשיג קצת קנאביס עבור בננו דני,” סיפר עוד. בהזדמנויות שונות פירט עוד כיצד סייע הקנאביס לבנו הגוסס בהעלמת הבחילות וההקאות אחרי טיפולי הכימותרפיה. לדבריו בעזרת הקנאביס העביר דני בנו את השנה וחצי האחרונות לחייו בנוחות יחסית.

על שמו של החוקר המוערך אף נרשם זן קנאביס מפורסם, Dr. Grinspoon, סאטיבה טהורה ופופולרית. את ההוקרה נתנה החברה ההולנדית, יצרנית הזרעים ומפתחת הגנטיקה, בארני’ז פארם (Barney’s Farm).

הלילה, 25.6.20, הלך גרינספון לעולמו. יהי זכרו ברוך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר