הליכוד הגיש הצעת חוק ללגליזציה: קנאביס חוקי מגיל 21

2 צמחי קנאביס לגידול ביתי, רכישה בחנויות יעודיות בלבד, עד 25 גרם לנשיאה במקום ציבורי, שימוש עצמי בבתים פרטיים, שרשרת גידול, ייצור ואריזה ברשיון, הקמת קרן להסברה שתמומן ממיסוי השוק ועוד - כך נראית הצעת החוק ללגליזציה שהגישו היום 4 חברי כנסת מהליכוד

הצעת חוק חדשה (PDF), מפורטת יותר מזו שהוגשה לפני כשבועיים על ידי הקואליציה, הונחה הבוקר על שולחן הכנסת על ידי 4 חברי כנסת מהליכוד – אורלי לוי אבקסיס, יואב קיש, גלית דיסטל אטבריאן ואמיר אוחנה.

בניגוד להצעת החוק של הקואליציה שהוגשה על ידי ח”כ רם שפע (העבודה) וקובעת איסור על גידול קנאביס בבית, יוצרת מאגר צרכנים ממשלתי ואוסרת על החזקה של יותר מ-15 גרם קנאביס, ההצעה של הליכוד ליברלית ומפורטת יותר.

על פי הצעת החוק החדשה יוסדר שוק הקנאביס באופן בו תתאפשר רכישה והחזקה של קנאביס לגילי 21 ומעלה, בחנויות יעודיות בלבד, שפעילותן תאושרנה על ידי הרשות המקומית.

הצעת החוק מתירה למעשה גידול ביתי של 2 שתילי קנאביס והחזקה במקום ציבורי של עד 25 גרם קנאביס לשימוש עצמי. עם זאת שימוש בקנאביס יתאפשר אך ורק בבתים פרטיים ולא בעסקים ולא בשטח ציבורי.

חנות ממכר יעודית לקנאביס תהיה מאובטחת, לא תמכור לאדם קנאביס בכמות העולה על 20 גרם ובכפוף להצגת תעודת זהות, תיסגר עד השעה 23:00 ותהיה מרוחקת לפחות 2 ק”מ ממוסדות חינוך ומרכזי פנאי לבני נוער וילדים.

הקנאביס יגודל על ידי מגדלים מורשים בשטח פתוח או סגור אך מגודר בגדרות אטומות בגובה 2.5 מטר לפחות וכמו כל החוליות בשרשרת הייצור ינוהל תחת אבטחה היקפית והכל בכפוף לאישור ופיקוח משרד החקלאות.

יבואנים יורשו לייבא קנאביס ולמוכרו רק לבית אריזה, למפעל או לחנות ייעודית. החנות תוכל לרכוש את הקנאביס רק מהחוליות המורשות בשרשרת הייצור ורק לאחר שהקנאביס יארז במפעלים מורשים.

בנושא נהיגה תחת השפעת קנאביס ייקבע גבול של 7 ננוגרם ל-1 מ”ג בנוזל גוף או נשיפה שמעליו יחשב הנהג כמי שנהג בשכרות. קביעה זו, הדומה לרף שישנו באלכוהול, מטרתה למנוע הפללה של מי שצרך את הקנאביס לא בסמוך לנהיגה.

פרסום של קנאביס יאסר באופן הדומה לאיסור על פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון. לא ברור בשלב זה האם אריזות הקנאביס יהיו בצבע חום אחיד כמו אלו של הטבק ומצויין כי סעיף זה כפוף לשינויים.

על האריזות יוצגו גם אזהרות על שימוש על ידי קטינים ולגבי שימוש על ידי נשים בהריון, שם הזן, שיעורי ה-THC וה-CBD, כמות הקנאביס, תאריכי ייצור, תוקף ושמות היצרנים בשרשרת הייצור, פירוט חומרי הדברה, הפניה למידע ועוד.

עוד על פי הצעת החוק משטרת ישראל תמחק מהרישום הפלילי כל רישום פלילי בגין עבירת שימוש עצמי בקנאביס. על פי הצעה זו, בניגוד להצעה של מפלגת העבודה, לא יידרש האזרח לפנות לרשויות לשם כך והמחיק תבוצע אוטומטית.

משרד החינוך יפעיל תכניות מניעה במערכת החינוך, שתכלולנה הענקת כלים להתמודדות עם סיטואציות המערבות חומרים משני תודעה, פיתוח כישורי חיים ותכניות הסברה להורים.

תוקם קרן לאומית שתמומן ישירות מרווחי מיסוי מכירת הקנאביס; הקרן תהיה אחראית על הסברה, צמצום נזקי צריכת קנאביס, מניעת התמכרויות, מניעת זליגה לבני נוער ופתיחת מרכזים ייעודיים לטיפול בהתמכרות לבני נוער.

משרד הרווחה יפעיל מסגרות תמיכה לנוער בסיכון ולאוכלוסיות צעירות פגיעות והרשות תפעיל, בעזרת הקרן הייעודית, תכנית הסברה לאומית ומקיפה, בכל השפות, אודות סוגי הקנאביס, השפעותיו והנזקים והסיכונים שעלולים להיגרם.

הצעת החוק מוגשת כזכור ימים בודדים לאחר שהכנסת הפילה הצעת חוק של הקואליציה לאי הפללת צרכני קנאביס שהגישה ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה), בין השאר על רקע התנגדות מפלגת רע”מ מהקואליציה ומפלגת הליכוד מהאופוזיציה.

בתום 45 ימים מהיום, אלא אם יינתן לה פטור מחובת הנחה, תוכל לכאורה האופוזיציה להעלות את הצעת החוק להצבעה בקריאה טרומית במליאה ויהיה מעניין מאוד לראות כיצד יצביעו מפלגות הקואליציה במקרה כזה.

לפי חלק מהטענות, במידה והקואליציה תשתף פעולה עם הליכוד ותעביר הצעת חוק ללגליזציה בניגוד לעמדת רע”מ, עשויה מפלגת רע”מ אף לפרוש מהממשלה. עם זאת, ייתכן שעד אז יצליחו ח”כ השכל וח”כ שפע לשכנע את היו”ר עבאס לתמוך בכך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר