הלגליזציה בארה”ב שברה את קרטלי הסמים במקסיקו

את מה שלא הצליחה לעשות במשך עשרות שנים “המלחמה בסמים”, מצליחה לעשות הלגליזציה. דו”ח חדש מראה שתחום הברחת המריחואנה ממקסיקו ספג פגיעה אנושה מאז אושרו חוקי הקנאביס במדינות ארה”ב. “היום בקושי משלמים 30 או 40 דולר לקילוגרם, ואם הלגליזציה תמשיך להתרחב אז גם זה יקרוס ויעלם,” אומר מגדל מריחואנה מקסיקני בראיון.

סיכום נתוני שנת 2015 שפירסמו כוחות משמר הגבול האמריקני חושפים שמה שלא הצליחה לעשות “המלחמה בסמים” במשך עשרות שנים, מצליחה לעשות הלגליזציה. על פי הנתונים החדשים פעילות הברחות המריחואנה של הקרטלים המקסיקניים הגיעה בשנה שעברה לשפל של יותר מעשור, כך על פי הדיווח בארה”ב.

לגליזציה – המלחמה האמיתית בסמים

סה”כ ההחרמות והתפיסות שהשיגו שלטונות ארה”ב בגבול הדרום מערבי עם מקסיקו עמד בשנה שעברה על כ-388 טון מריחואנה בלבד – לעומת שיא של 1,800 טון בשנת 2009. לפי נתונים אלה ניתן לראות כי הקרטלים ספגו פגיעה קשה ביותר בשנים האחרונות, וכי פעילותם צומצמה בחדות בעקבות אישור חוקי הלגליזציה בוושינגטון, קולורדו ואורגון.

חלק קטן מהבעיות של הקרטלים נגרמות בשל פעילויות האכיפה של השלטונות משני צידי הגבול והחרמת סחורות רבות – מה שנקרא “המלחמה בסמים”, אך מלחמה זו התנהלה זמן כה רב עד כי הקרטלים אינם מתרגשים מאבידות אלו ואף מתייחסים אליהן כחלק מהעסק.

שנת 2015 - הברחת המריחואנה של קרטלים נמצאת בשפל של יותר מעשור
שנת 2015 – הברחות המריחואנה של הקרטלים נמצאות בשפל חסר תקדים

המכה האמיתית שחטפו הקרטלים בשנים האחרונות הייתה הלגליזציה של צמח הקנאביס, שהחלה בארה”ב וכעת נמצאת על סף קיום גם במקסיקו. הלגליזציה הפכה את סחורתם “הבלעדית” של העבריינים למוצר רגיל על המדף, ושלחה אותם לגדל עגבניות במקום.

לא רק המחיר – גם האיכות

“לפני שנתיים או שלוש, קילוגרם אחד של מריחואנה היה נמכר במחיר של בין 60 ל-90 דולר,” מסר מגדל קנאביס מקסיקני בריאיון, “היום בקושי משלמים 30 או 40 דולר, ואם הלגליזציה תמשיך להתרחב אז גם זה יקרוס ויעלם.”

במצב הקיים היום, הקרטלים אינם מסוגלים או מעוניינים להתחרות על כיסם של הלקוחות עבור מוצר בעל ערך כה נמוך, אך אפילו המחיר הנמוך הוא לא המסמר האחרון בארון של מה שהיה פעם ארגוני הברחה עצומים, אלא דווקא האיכות.

בשוק השחור של לפני מספר שנים בודדות, יכלו הקרטלים למכור מריחואנה באיכות בינונית כאוות נפשם, משום חוסר התחרות והיקף הביקוש הנרחב. כעת, חנויות הקנאביס והמגדלים המומחים מארה”ב דוחפים את הגידולים המקסיקניים החוצה מהשוק גם על בסיס איכותם הירודה.

נראה שלגליזציה של קנאביס הולכת ומסתברת ככלי יעיל יותר לעצירת הפושעים לעומת “המלחמה בסמים” שנוהלה עד כה, ובקצב הנוכחי בתוך כמה שנים לא יישאר יותר שוק עבור קנאביס לא חוקי.

ראו עוד:
חשיש תמורת קסאם: המלחמה בקנאביס מממנת את החמאס
מירי רגב: “בעד קנאביס – גם למי שסתם רוצה לעשן”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר