מגלגל...

הכנסת תבחן התרת נהיגה תחת השפעת קנאביס רפואי

אלפי חולים בישראל המחזיקים ברשיון קנאביס נחשבים לעברייני כביש – זאת מאחר ושרידי הקנאביס נשארים בדם גם ימים ושבועות לאחר השימוש – מה שגורם לכל נהיגה בכביש להיחשב לכאורה ל’נהיגה תחת השפעה’. את הפלונטר הזה ינסו חברי הכנסת בראשותה של ח”כ תמר זנדברג, לפתור בועדת הסמים שתתכנס בשבוע הבא.

החולים בישראל המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי נחשבים לעבריינים בעל כורכם, זאת מאחר וכל שימוש שלהם בתרופה שלא בביתם, בחדר סגור וללא נוכחות אחרים, נחשב להפרת הרשיון ולמעשה לעבירה על החוק. סיבה נוספת ל”עבריינותם” של החולים היא שכל אחד מהם שינהג ברכבו במהלך חודשי או שנות השימוש בתרופה, ייחשב לעבריין כבישים, שכן חל איסור מוחלט לנהוג תחת השפעה. “תחת השפעה” עלול להיות גם יום, שבוע ואף יותר לאחר השימוש – זאת מאחר והחומרים הפעילים בקנאביס נשארים בגוף לתקופה ארוכה – גם אם אינם משפיעים עוד.

שרידים של אותם חומרים פעילים עשויים להישאר בדם אפילו עד חודש אחרי השימוש, אך בעוד שבארה”ב מצאו פתרון פשוט לפיו נקבע ‘מינימום’ מוגדר המותר ל’נהיגה תחת השפעה’, ממש בדומה לאלכוהול המותר בריכוז של עד כ-240 מיקרוגרם, בישראל נחשבת נהיגה תחת השפעת קנאביס – ולא משנה כמה מיקרוגרם או באיזה רשיון מחזיקים – לעבירה חמורה ביותר. אמנם הגבול שנקבע בארה”ב הוא נמוך וכל מטופל בקנאביס ישבור גם אותו כנראה, והרי שברור שצריך להיקבע רף מסויים שיחריג את אלו הצורכים את הקנאביס באופן קבוע מלהיחשב עבריינים.

רשיונות נהיגה למטופלים בקנאביס

תמר זנדברג
יו”ר ועדת הסמים, ח”כ תמר זנדברג – מרתון דיוני קנאביס בכנסת

כעת, לראשונה, תדון ועדת הסמים של הכנסת בנושא הרגיש הספציפי הזה, הנוגע לרשיונות הנהיגה של המטופלים המחזיקים ברשיון שימוש בקנאביס רפואי.

הדיון ייערך ב-19.10 בשעה 12:00 בכנסת, וכותרתו “הסדרת נושא רישיונות נהיגה לבעלי רישיון לטיפול בקנאביס רפואי”. ייתכן וגם הנושא החשוב השני, של התרת השימוש בתרופה בכתובת אחת בלבד וללא נוכחות אחרים, יעלה אף הוא לדיון, וכך גם בעיות רבות אחרות מהן סובלים אלו המצליחים לקבל את הרשיון הנכסף.

“למה כשהרופא נותן לי אופטלגין, או תרופות קשות הרבה יותר, אף אחד לא בודק אם נהגתי תחת השפעה, וכשהתרופה שלי היא קנאביס אני נחשב לעבריין?” אומר מטופל בקנאביס רפואי מהצפון עמו שוחחנו, שיחד עם חבריו מתכוון להגיע לדיון. “קנאביס כלל לא פוגע בנהיגה כמו שחושבים, זה ממש לא כמו אלכוהול,” הוא אומר, ועל פי מחקרים אחרונים שנערכו ועל פי תוצאות הלגליזציה בארה”ב, גם צודק.

בעיה אחת מני רבות

בעיה זו של רשיונות הנהיגה היא כמובן רק אחת מני בעיות רבות מהן סובלים אלו החולים ומטופלים בקנאביס רפואי, שנאלצים בין השאר לחדש את רשיון הקנאביס שלהם בכל חצי שנה, לראות רופא לביקורת בכל 3 חודשים ולשלם מאות ואלפי שקלים לפגישות קבועות עם רופאים פרטיים – זאת כמובן מאחר וכל מרפאות הקנאביס בארץ סגרו את שעריהן בפניהם. ישנם גם כמובן קיצוצי המינונים האקראיים, האיכות שלא תמיד עומדת בקנה אחד עם המונח ‘תרופה’ ועוד כהנה וכהנה.

יו”ר הועדה, ח”כ תמר זנדברג, ממשיכה למעשה את מרתון הדיונים שהחלה לפני היציאה לפגרת הקיץ של הכנסת, בועדה שלראשונה מונתה לראשותה תומכת לגליזציה וצרכנית קנאביס מוצהרת. בעוד שהדיונים הקודמים עסקו בעיקר בנושאי לגליזציה, אי הפללה, הרשות למלחמה בסמים – והצליחו לעורר דיון ער בציבור – הרי שהדיון הקרוב יעסוק בענף הקנאביס הרפואי בלבד.

ראו עוד:
הכנסת חוזרת מפגרה: ומה עם הלגליזציה?
יו”ר הרשות למלחמה בסמים סולק מועדת הכנסת
צפו: פרסומת מצחיקה נגד נהיגה תחת השפעת מריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר