הכנסת תתפזר לבחירות: זה מה שיקרה ללגליזציה

מכה לתומכי הלגליזציה והקנאביס הרפואי - הממשלה תתפרק, הולכים לבחירות, והצעות החוק קרסו. אבל - האם יש סיכוי שבכל זאת תקודם לגליזציה, מה יקרה לחוק ה-CBD, אילו אפשרויות עוד נותרו בידי התומכים לקראת הממשלה הבאה.

למרות התקווה להארכת כהונת הממשלה, שתאפשר המשך הליך החקיקה ללגליזציה, ספגו התומכים מכה: הצעת החוק להסדרת שוק קנאביס חוקי לא תספיק לעבור בקריאה ראשונה לפני פיזור הכנסת שיערך כנראה כבר הלילה (ג’) בחצות. לכן גם לא יחול עליה “דין רציפות” לכנסת הבאה, כלומר – כל הליך החקיקה יצטרך להתחיל מחדש אחרי הבחירות שיערכו כנראה ב-23.3.21.

אסף זמיר מיקי חיימוביץ (קרדיט צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב)
חברי הכנסת מכחול לבן אסף זמיר ומיקי חיימוביץ – הפילו את הממשלה ואיתה את הצעת החוק ללגליזציה (קרדיט צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב)

כל שלבי החקיקה שהושלמו בחצי השנה האחרונה – אישור ועדת שרים, אישור בקריאה טרומית והשלמת 4 חודשי דיונים בועדה בינמשרדית – מתאפסים כלא היו לאחר שחברי כחול לבן, אסף זמיר, רם שפע ומיקי חיימוביץ, יחד עם חברות הליכוד שרן השכל ומיכל שיר שעתידות לעבור למפלגתו של גדעון סער, סיכלו את הארכת כהונת הממשלה.

סיכוי קטן מסוים לקידום הליך החקיקה ללגליזציה בכל זאת נותר, גם במהלך הבחירות, והוא מה שנקרא “ועדת הסכמות”. ועדה זו מוקמת בזמן ממשלת מעבר, מורכבת מנציגי שתי המפלגות, ומוסמכת לאשר קידום הליכי חקיקה שלא ניתן לקדמם בועדות “רגילות” מכיוון שאינן מתפקדות בזמן מערכת בחירות.

מגזין קנאביס פונה מאז אתמול (ב’) לליכוד ולכחול לבן בבקשה להתחייב מיד לקדם את הליך הלגליזציה בועדת ההסכמות כבר במהלך השבועות הקרובים. שני הצדדים לא התחייבו לדבר, וכנראה גם לא יתמכו בחוק שקידמו חברי הכנסת שפירקו את הממשלה כך שהסיכוי בכל מקרה נמוך במיוחד, קלוש.

במידה ולא תקודם הצעת החוק דרך ועדת הסכמות, תוגש פעם נוספת העתירה לבג”ץ. כזכור, העתירה (בג”ץ הלגליזציה) נדחתה לפני כחצי שנה, 18.6.20, כשהשופטים סירבו לאפשר את מה שהם כינו “מרוץ סמכויות” בין בג”ץ לכנסת ולכן החליטו להמתין ולאפשר לממשלה ולכנסת לקדם את הצעת החוק בעניין זה בעצמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת (קרדיט צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב)
מליאת הכנסת, הלילה, רגע לפני ההצבעה על דחיית הצעת החוק להארכת מועד הגשת התקציב ופיזור הכנסת. במרכז: ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת (קרדיט צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב)

ואכן, בחלוף שלושה ימים בלבד מפסק הדין, אישרו שרי הממשלה, חברי הועדה לענייני חקיקה, את הצעת החוק ללגליזציה. מאז היא התקדמה בקצה טוב בהליך חקיקה יסודי אשר נגדע היום עם ההחלטה על פיזור הממשלה. השופטים הבהירו בפסק הדין כי במידה ולבסוף לא תהיה התקדמות בחקיקה ניתן יהיה להגיש את העתירה בשנית, ואכן כך צפוי לקרות.

שר המשפטים אבי ניסנקורן, שקיבל את האחריות המיניסטריאלית לקדם את הצעת החוק ללגליזציה, אימץ אותה ואף התחייב רק לפני כשלושה שבועות כי “תהיה לגליזציה תוך 9 חודשים” אך תמך דווקא בהפלת הממשלה מוקדם מהצפוי וידע כנראה כבר אז שהבטחותיו לא ניתנות באמת ליישום.

מלבד הלגליזציה, גם התיקון לפקודת הסמים שקידם סגן שר הבריאות יואב קיש והיה אמור להביא להתרת שימוש ומסחר ברכיב הלא-ממסטל בקנאביס, CBD, נכשל כנראה. כל מה שנדרש עוד הוא דיון בועדת הבריאות, אך גם לכך יידרש שיתוף פעולה בין הצדדים בממשלה. קיש הבטיח עוד כי יביא לרפורמה מתוקנת בענף הקנאביס הרפואי, ניפוק קנאביס במרשם רופא, שיווק ישיר, הוזלת מחירים ועוד, אך לא עמד במילתו.

על פי הסקרים, נכון לימים אלה הסיכוי לקדם לגליזציה בממשלה הבאה יהיה נמוך בהרבה לעומת הממשלה הנוכחית, כשצפויה התחזקות משמעותית של המפלגות שראשיהן נגד הקלה בחוק: ‘ימינה’ שמזנקת בסקרים, ‘תקווה חדשה’ של גדעון סער שמציגה מספרי שיא, והמתנגדים הותיקים מהמפלגות החרדיות והמוסלמיות.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט