הכנסת מציגה: מדריך סמים לנציגי ציבור לשנת 2015

מרכז המחקר של הכנסת פירסם את “מדריך הסמים והאלכוהול לשנת 2015” בעבור נציגי ציבור שאינם מעורים בתכנים ● עלייה בתפיסות מריחואנה ואקסטזי מול ירידה בתפיסות הרואין ומתאמפטמינים ● עלייה במספר המעצרים בגין שימוש עצמי בקנאביס למרות הצהרות המפכ”ל ● עלייה חדה בתקציבי הרשות למלחמה בסמים למרות אי חשיפת נתונים עוד משנת 2009 ● ירידה בתפיסת המסוכנות של הקנאביס בציבור ● ירידה בתפיסות זרעי מריחואנה בהזמנה מחו”ל ● ירידה באספקת רשיונות הקנאביס הרפואי למרות עלייה במספר הבקשות.

מרכז המידע והמחקר של הכנסת (ממ”מ) פירסם דו”ח מקיף העוסק בנושא השימוש ואכיפת הסמים בישראל בשנת 2015. הדו”ח, ששמו “סמים ואלכוהול בישראל: נתוני רקע, חקיקה, ופעילות גופי מדינה”, הופק על ידי ד”ר עדי ענבר לבקשתה של ח”כ תמר זנדברג, יו”ר ועדת הסמים החדשה של הכנסת, ויוצג מחר, ג’, במהלך הדיון הראשון של הועדה החדשה.

בין השאר עולה במסמך כי הגורם היחיד שמבצע מעקב אחר נתונים הנוגעים לשימוש בסמים בישראל הוא הרשות למלחמה בסמים וכי הפעם האחרונה בה נאספו נתונים היתה בשנת 2009, עת כניסתו של יאיר גלר לתפקיד המנכ”ל. ב-2011 פורסמו נתוני צריכה בקרב בני נוער, אך מאז ועד היום לא נערכו או פורסמו כל נתוני צריכה עדכניים, וזאת על אף פניות חוזרות ונשנות מטעם מגזין קנאביס לגורמי הרשות.

במסמך המיוחד מפורטים ההבדלים בין קטגוריות הסמים השונות: חומרים פסיכואקטיביים מדכאים (אלכוהול, תרופות), ממריצים (קוקאין, אקסטזי) ו’מעוררי הזיות’ (מריחואנה, אסיד ופטריות). “ניתן גם לחלק על פי מקורם,” הוסיפו החוקרים, “למשל על פי מה ש’טבעי’ כמו קנאביס או קוקאין ומה ש’סינטתי’ כמו אקסטזי וסמי פיצוציות.

10% מהישראלים צורכים קנאביס

על פי הנתונים משנת 2009, 11.4% מקרב בני ה-18 עד 40 בישראל עשו שימוש לא חוקי כלשהו בסמים במהלך 12 החודשים האחרונים שקדמו לעריכת הסקר.

שימוש בסמים בישראל

על פי הנתונים משנת 2011 הנוגעים לבני נוער, קנאביס היה החומר השכיח ביותר בשימוש בקרב תלמידים עם 5.9% משתמשים. בקרב מה שמוגדר כ”נוער מנותק” עולים הנתונים עד פי 3 עם 15.14% שהשתמשו בקנאביס.

עלייה בתפיסות מריחואנה

על פי הנתונים נרשמה בשנת 2014 עלייה חדה בתפיסות המריחואנה. בעוד שבשנים 2011 ו-2012 נתפסו בסה”כ יחדיו רק 1,500 קילוגרם מריחואנה, בשנת 2014 נתפסו למעלה מ-4,300 ק”ג (4 טון).

תפיסות סמים בישראל

20,000 תיקים בגין שימוש עצמי בקנאביס

כפי שפרסמנו לראשונה כאן במגזין, המשטרה מסרה בתחילה נתונים שקריים בנוגע למספר המעצרים בגין שימוש בקנאביס. בנסיון להראות ירידה הציגו במשטרה נתונים של כמה אלפי מעצרים בלבד, בעוד הדו”ח החדש של הכנסת מצא – כפי שאנו טענו – כי נרשמה דווקא עלייה קלה בנתונים.

כך, בניגוד לדבריו של המפכ”ל דנינו, בשנת 2014 נפתחו בישראל תיקים ללמעלה מ-20,000 אזרחים בגין שימוש עצמי בקנאביס בלבד (כ-3 תיקים בשעה) – מתוכם נעצרו קרוב לאלפיים בלבד – בדיוק כמו בשנה שעברה וכן בדיוק כמו בשנה שלפניה.

תפיסות מעצרים שימוש בקנאביס

עובדה זו מעלה שוב את הביקורת בנוגע לבזבוז הכספים המשווע של המשטרה – שמבצעת את כל תהליך העיכוב, הרישום הפלילי, החקירה והביורוקרטיה, ולבסוף סוגרת מעל ל-80% מהחקירות עם רישום בלבד וללא מעצר בפועל.

מנגד, כאשר מדובר ב’סמי פיצוציות’ (נייס גאי) – לא נרשמו מעצרים בגין שימוש עצמי בחומר, אלא רק בגין עבירות שונות הנקבעו בפקודת הסמים הסינטטיים החדשה. כך נעצרו בשנת 2014 כ-500 אזרחים בגין ייצור והפצה של חומרים אלו, 1,200 נעצרו בגין מכירה או ייבוא, 207 נעצרו בגין מתן חומר זה לקטין ו-47 שידלו קטין לשימוש.

יש לציין שהחוק קובע כי שידול קטין לשימוש בנייס גאי אינו חמור כמו שידול לשימוש בקנאביס, שעל פי החוק היבש שווה ערך ל-25 שנות מאסר בפועל – יותר מהעונש על הריגה.

ירידה בתפיסות MDMA, עלייה בתפיסות “סם האונס”

במהלך שנת 2014 נרשמה ירידה חדה בתפיסות הסמים במכס לעומת שנת 2013. כך נתפסו במהלך 2014 מחצית מכמות הקנאביס שנתפסה בשנת 2013. זרעי מריחואנה נתפסו בכמות של 6,800 יחידות ב-2014, ירידה חדה אל מול 8,300 יחידות בשנה שקדמה לה.

תפיסות הקוקאין ירדו משמעותית כמו גם תפיסות הפסילוסיבין, ה’יאבה’ וה-MDMA שירד מ-4,800 יחידות שנתפסו בשנת 2013 עד ל-128 בלבד בשנת 2014.

מנגד נרשמה עלייה בתפיסות של LSD, סמי פיצוציות, הרואין ובעיקר GHB ו-GHL, המכונים “סם האונס”, שנתפסו בכמות של 23 ליטר בשנת 2014 – לעומת 706 מיליליטר בלבד בשנת 2013.

על פי הנתונים ניתן לראות כי עיקר התפיסות נערכו בחודשי הקיץ, וכי בחודשי החורף כמויות התפיסות ירדו באופן משמעותי ביותר.

21,000 מטופלים – ירידה יחסית בכמות הרשיונות

על פי הנתונים ישנם בישראל 36 רופאים הרשאים לספק רשיון שימוש בקנאביס רפואי, אם כי שמותיהם מעולם לא פורסמו. עוד נקבע כי כיום ישנם 21,393 רשיונות קנאביס רפואי בתוקף, אך זוהי הערכה בלבד שכן אין בידי משרד הבריאות נתונים הנוגעים למספר הרשיונות שחולקו באופן עצמאי על ידי רופאים אונקולוגיים בבתי החולים.

עוד נמצא כי למרות שטענות משרד הבריאות על עלייה במספר הרשיונות הניתנים לשימוש בקנאביס רפואי נכונות, בפועל שיעור הבקשות שאושרו מתוך כלל הבקשות שהוגשו דווקא ירד. 70% מהבקשות שהוגשו בינואר 2014 אושרו, בעוד ש-55% בלבד מאלו שהוגשו בינואר 2015 אושרו.

אחוז אישור בקשות קנאביס רפואי

“בעוד שמספרית אכן גדל מספר ההיתרים החדשים שהוענקו בינואר 2015 בהשוואה לינואר 2014, הרי ששעורם מתוך כלל הבקשות שהוגשו – ירד,” נכתב.

דעת קהל

על פי סקר אחרון שנערך בשנת 2014 נמצא כי 60% מהבוגרים בישראל תומכים בהקלה על חוקי הקנאביס (35% בעד טיפול במקום ענישה ו-25% בעד ‘לעזוב את המשתמשים לנפשם’), בעוד 40% תומכים בהקשחת הענישה.

בנוגע למסוכנות השימוש בסמים טענו בסקר 53% מהנשאלים כי לראייתם השימוש בקנאביס מהווה סיכון בינוני ומטה (32% חושבים שמדובר בסיכון נמוך או כי לא קיים סיכון בכלל). רק 46% חושבים עדיין שמדובר בסיכון גבוה – זאת לעומת הנתונים הנוגעים לסמי הפיצוציות (נייס גאי) שם חושבים 92% מהציבור כי מדובר בחומרים מסוכנים.

הרשות למלחמה בסמים

המסמך מפרט עוד את תפקידה של הרשות למלחמה בסמים ומציין כי בעוד התקציב המקורי שלה עמד על כ-10-12 מיליון ש”ח בשנה, במהלך השנים 2013-2014, כפי שדיווחנו כאן, עלה התקציב פי 3 – עד ליותר מ-31 מיליון. בסה”כ מדובר בעלייה קבועה של התקציב בכל שנה לעומת השנה שקדמה לה.

העלייה בתקציב הרשות למלחמה בסמים באה במקביל לעלייה חדה במיוחד במשכורות בכירי הרשות. בין השאר נרשמה עלייה של 26% במשכורתו של המנכ”ל יאיר גלר מכניסתו לתפקיד ועד הדחתו הצפויה בעקבות פרשת השחיתות עם ‘ישראל ביתנו’.

משכורת מנכל הרשות למלחמה בסמים

המסמך סוקר עוד את נתוני צריכת האלכוהול בישראל ובעולם ואת נזקי השימוש בו, את נתוני צריכת הסמים והאשפוז בעקבות שימוש בחומרים אלו, את תפקידי הרשויות השונות והמשרדים הממשלתיים בטיפול בבעיות ההתמכרות, סיקור תכניות טיפול בנוער בסיכון, אחריות משרד הבריאות ועוד.

הדו”ח המלא הופק כאמור על ידי הממ”מ – מרכז המחקר והמידע של הכנסת – לבקשתה של ח”כ תמר זנדברג, יו”ר ועדת הסמים החדשה של הכנסת.

מחר (ג’) ייערך הדיון הראשון בועדת הסמים החדשה ובמהלכו יוצגו הנתונים ממסמך זה.

המסמך המלא:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/drugs2015-mmm-knesset.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר