מגלגל...
x

הכנסת חוזרת מפגרה: ומה עם הלגליזציה?

מחר חוזרת הכנסת מפגרת הקיץ: אילו הצעות חוק עומדות על הפרק, מתי הן תעלנה להצבעה, מי יצביע בעד ונגד, במה תלויה ההצלחה ומה צפוי לקרות בשנת 2016 – בעקבות עשרות פניות למערכת, הנה סיכום קצר של הנקודה בה אנו נמצאים והכיוון אליו הולכים.

מושב הכנסת הראשון, שהחל מיד עם סיום מערכת הבחירות, הביא לשיא של תמיכה פרלמנטרית באי הפללת צרכני הקנאביס ובהסדרת ענף הקנאביס הרפואי. החודש האחרון לפני היציאה לפגרה עמד בסימן סדרת דיונים מיוחדת שניהלה יו”ר ועדת הסמים החדשה, ח”כ תמר זנדברג.

תמר זנדברג
ח”כ תמר זנדברג – יו”ר ועדת הסמים של הכנסת: הגישה 4 הצעות חוק שונות בנושא הקנאביס

בדרך לאי הפללה?

למרות ביקורות נוקבות מצד הרשות למלחמה בסמים, שטענה שלא ייתכן שבראש ועדת הסמים תעמוד תומכת לגליזציה מוצהרת – ביקורות שהובילו אף להרחקתו של יו”ר הרשות מאחד הדיונים – זנדברג כינסה את הגורמים השונים שבוע אחר שבוע, בנסיון להוציא כמה שיותר מידע ולקדם ככל האפשר את התהליך האיטי.

במקביל עמד מהצד הימני של המפה הפוליטית ח”כ ינון מגל, שעם בחירתו לראשונה לכנסת ישראל, הבטיח שיפעל בכל מאודו לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל. מגל אף הגדיל לעשות ואמר כי לגליזציה תתכן כבר בקדנציה הנוכחית.

ינון מגל
ח”כ ינון מגל – הגיש את הצעת החוק להפסקת הפללה

לפני היציאה לפגרה החל מגל גם לפעול, כשהגיש הצעת חוק חסרת תקדים המתירה לכל אזרח לגדל שתיל קנאביס בביתו ולהחזיק עליו כמות של קנאביס לצריכה עצמית – כל זאת ללא חשש מרדיפה ואישום פלילי. לא פחות מ-22 חברי כנסת חתמו על ההצעה מבעוד מועד – שיא חדש במדינת ישראל.

ההצעה היתה אמורה לעלות להצבעה בועדת השרים, אך מאחר והגיע מועד הפגרה, נדחה ההליך במספר חודשים. במהלך הפגרה “נתפס” מגל בתמונה עם שקית קנאביס וניירות גלגול, אך מאז לא דווח על כל התקדמות בנושא.

חוזרים מהפגרה

כעת, עם חזרתה מחר (12.10) של הכנסת מפגרת הקיץ הארוכה, עתידה לעלות ההצעה להצבעה בועדת השרים כאמור, זאת כדי לקבוע האם ממשלת ישראל עצמה מביעה תמיכה רשמית בהצעה או לא. רק לאחר מכן ממשיכה ההצעה להצבעה במליאה, שללא תמיכת הממשלה סיכוייה להתקבל הם כמובן נמוכים.

ועדת השרים כוללת את השרים איילת שקד, יריב לוין, אורי אריאל, גילה גמליאל, מירי רגב, אופיר אקוניס, זאב אלקין, יובל שטייניץ, משה כחלון, אבי גבאי, דוד אזולאי ויעקב ליצמן – מתוכם רק השרה גמליאל הודיעה כי תתמוך. על אף תמיכתו כאמור בהרחבת הענף הרפואי, השר ליצמן הביע התנגדות נחרצת ללגליזציה בתירוץ מוזר, ואף לא אחד מהאחרים הביע איזושהי תמיכה, גם לא באי-הפללה.

גילה גמליאל
גילה גמליאל, השרה היחידה בועדת השרים התומכת בהצעת החוק של מגל

ישנן כמובן בקנה גם את הצעות החוק של זנדברג, שהגישה כבר לא פחות מ-4 כאלו: אחת ללגליזציה במודל קולורדו, אחת לאי הפללה במודל חדש, אחת להתרת השימוש ב’המפ’ ואחת להגדרת הקנאביס כחומר בעל תועלת רפואית. גם הצעת החוק של ח”כ חיים כץ להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים נמצאת אי שם במגירות הכנסת.

מה יהיה?

בימים אלו של טרור ברחובות, ברור שתשומת הלב עוברת ל”חיים עצמם” כפי שניסח זאת ראש הממשלה, ועל כן אין לדעת מתי בדיוק יחליטו חברי הכנסת להגיש את הצעת החוק.

ייתכן וזה תלוי בקהל התומכים שצריך לפנות אל נציגיו ולדרוש תשובות, אך עד כה מפניות שלנו טרם נמסר מתי בדיוק תעלנה הצעות החוק להצבעה. “אנו עדיין בודקים,” נמסר מלשכתה של ח”כ זנדברג. “לא ידוע,” נמסר מלשכתו של ח”כ מגל.

בתחום הקנאביס הרפואי צפויות תמורות רבות, בין השאר חלוקת קנאביס במרשם רופא וכן מכירתו בבתי מרקחת – זאת לאחר ההתקפלות של חברת שרא”ל מנסיון ההשתלטות על הענף הפורח. בינואר 2016 צריך משרד הבריאות להגיש את תשובתו לבג”ץ בנושא ההסדרה.

קנאביס בתי מרקחת
בקרוב קנאביס בבית מרקחת?

שנת 2016 אגב צפויה להיות מעניינת במיוחד וקריטית בתחום הקנאביס והמלחמה בסמים בכלל. בנובמבר 2015 יצביעו גם תושבי מדינת אוהיו במשאל עם בעד לגליזציה – מה שיהפוך אותה למדינה החמישית בארה”ב שמוכרת קנאביס חוקי.

בחודש אפריל 2016 תתכנס ועדת האו”ם לדיון מיוחד שנערך לאחרונה לפני כמעט 20 שנה – ועתיד להביא לשינוי עולמי בגישה של המלחמה בצרכני הסמים בכלל והקנאביס בפרט. בנובמבר 2016 צפויים להצביע גם תושבי קליפורניה במשאל עם – שצפוי להביא אחריו לגל שלם של מדינות שיצטרפו לחגיגה.

ראו עוד:
האם איילת שקד תעשה לגליזציה?
6 סיבות מדוע לא תקבלו קנאביס בבתי המרקחת

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר