היסטוריה: מהיום קנאביס חוקי בגרמניה – עד 25 גרם לשימוש עצמי

גרמניה מובילה מהפכה בגישה כלפי קנאביס באירופה: הלילה נכנס לתוקף חוק הלגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי. מומחים מעריכים שמדובר במהלך שישפיע על מדינות נוספות בקרוב

גרמניה, אחת המדינות המשפיעות ביותר באיחוד האירופי ובעולם בכלל, עשתה צעד משמעותי הלילה ולמעשה אישרה לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי, אם כי במודל מצומצם יחסית שלא כולל הקמת ענף מסחרי עם חברות ייצור וחנויות לממכר כפי שנעשה במדינות אחרות בשנים האחרונות.

אלפי גרמנים חוגגים את הלגליזציה בברלין הלילה

בשורה התחתונה, החל מהיום (1 באפריל 2024), מבוגרים בגרמניה רשאים להחזיק עד 25 גרם קנאביס ברשות הרבים ולגדל עד 3 צמחים בביתם. התקנות החדשות מאפשרות גם הקמת מועדוני קנאביס חברתיים, שיהיו פתוחים רק לתושבי גרמניה ולא לתיירים ויופעלו על ידי חברי המועדון בלבד.

במקביל לשינויים בתחום הקנאביס לשימוש פנאי, גם הרגולציה על קנאביס רפואי בגרמניה עוברת ליברליזציה משמעותית כעת, ממודל רישיונות למודל מרשם-רופא, מה שצפוי להקל על הגישה לקנאביס וכך להביא בשורה גם לשוק העסקי על ידי הגדלת מאגר הלקוחות שקונים קנאביס בבתי מרקחת.

לפרטים נוספים על החוק החדש לחצו כאן.

לקראת התאריך ההיסטורי, הלילה בחצות (שעון גרמניה) התאספו אלפי אנשים בשער ברנדנבורג בברלין לעישון קנאביס חגיגי בצוותא, ברגע שהחוק נכנס לתוקף, וזאת לאחר עשורים של דיונים סוערים ושנויים במחלוקת בנושא.

סטיב רולס, אנליסט בכיר בקרן Transform Drug Policy Foundation, הדגיש בריאיון ל-BBC את חשיבותו של המהלך הגרמני. לדבריו, בהיות גרמניה מעצמה פוליטית וכלכלית מובילה באירופה ובעולם, לצעדיה יש השפעה רחבה.

רולס צופה כי מדינות נוספות ילכו כעת בעקבות גרמניה וישקלו לגליזציה של קנאביס, מתוך גישה פרגמטית שמטרתה לצמצם את הנזקים הפוטנציאליים הנובעים משימוש בקנאביס ללא פיקוח, ולהכניס מיסים למדינה במקום להשאיר את השוק בשליטת ארגוני פשיעה.

לבסוף ציין רולס כי הניסיון במדינות כמו קנדה, שביצעו רפורמות דומות, אינו מצביע על גידול משמעותי בצריכת הקנאביס, במיוחד לא בקרב צעירים. לדבריו, הגישה הפרגמטית מכירה בעובדה שקיים ביקוש לקנאביס, וכי עדיף להסדיר את השוק תחת פיקוח ממשלתי אחראי, מאשר להותירו בידי גורמים עברייניים הפועלים מחוץ לחוק.

לפני גרמניה, רק 2 מדינות קטנות באירופה אישרו לגליזציה: מלטה בדצמבר 2021 ולוקסמבורג ביוני 2023, אם כי בשתיהן טרם התפתחו שווקי קנאביס משמעותיים. בעולם עשו זאת כבר אורוגוואי ב-2013 וקנדה ב-2018. בארצות הברית אישרו לגליזציה כבר 24 מתוך 50 המדינות.

מבין המדינות שצפויות להצטרף למגמת הלגליזציה, מובילות למשל שווייץ המקיימת בימים אלו פיילוט של לגליזציה, והולנד שכבר מתירה למעשה מכירה חוקית אך לא באופן רשמי ועתידה בקרוב להתחיל בפיילוט לגליזציה במסגרתו יוסדר לראשונה הגידול המסחרי של קנאביס ואספקתו לחנויות. מדינות נוספות מאפשרות מכירת קנאביס לפנאי אך לא באופן מוסדר ורשמי, למשל ספרד (עם מודל מועדונים) ותאילנד (ללא פיקוח).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר