מגלגל...

היסטוריה: בית הנבחרים האמריקני הצביע בעד לגליזציה בארה”ב

חברי בית הנבחרים של הקונגרס האמריקני הצביעו לפני שעה קלה בעד לגליזציה מלאה של קנאביס. אישור של הסנאט הרפובליקני עוד נדרש ולא בטוח שיתקבל. אם כן, ימחקו רישומים על עבירות קנאביס לא אלימות ויוטל מס פדרלי של 5% על מסחר חוקי במדינות שיאשרו זאת.

ברוב מוחץ הצביעו חברי בית הנבחרים של הקונגרס האמריקני בעד לגליזציה של קנאביס בארה”ב, ברמה הפדרלית. 228 חברי קונגרס (222 דמוקרטים, 5 רפובליקנים ו-1 עצמאי) הצביעו בעד ביטול הפללת צרכני קנאביס והתרת מסחר חוקי, מול 164 שהצביעו נגד (158 רפובליקנים ו-6 דמוקרטים).

חברת הקונגרס טולסי גבארד (Tulsi Gabbard) מהמפלגה הדמוקרטית, קוראת לחבריה לתמוך בהצעת החוק

אמנם לצורך אישור סופי של החוק עוד נדרש אישור של הסנאט וחתימה של הנשיא, אבל זו כן הפעם הראשונה בהיסטוריה בה חברי בית הנבחרים של הקונגרס האמריקני מצביעים בעד מהלך כזה.

על פי הצעת החוק שאושרה לפני שעה קלה (הצעת החוק M.O.R.E, ראשי תיבות של “Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement”), קנאביס יצא מרשימת מרשימת הסמים המסוכנים בחוק הפדרלי וצרכניו לא יופללו.

בנוסף קובעת הצעת החוק כי יימחקו רטרואקטיבית רישומים פליליים וכתבי אישום בגין עבירות קנאביס לא-אלימות ויוטל מס פדרלי בגובה 5% (ובהמשך 8%) על המסחר החוקי בקנאביס במדינות שיאשרו זאת בשטחן. רווחי המיסוי יופנו לטובת סיוע, טיפול ומניעה.

כאמור כדי לאשר את החוק סופית נדרש כעת לקבל גם את אישור הסנאט, שנותר ברובו רפובליקני ועשוי, ואף צפוי, להתנגד.

נכון להיום 15 מדינות בארה”ב כבר אישרו לגליזציה בשטחן, בכפוף למזכר קול מימי הנשיא לשעבר אובמה (Cole Memo), אך האיסור הפדרלי עומד בעינו. המשמעות: איסור על מסחר בין מדינות בתוך ארה”ב, איסור על ניהול חשבונות בנק לעסקים בענף גם במדינות בהן זה חוקי.

בקרב הרפובליקנים, השולטים בסנאט כרגע ולכן לא צפויים לאשר את ההצעה הנדרשת בשלב הבא, כן ישנה הסכמה עקרונית לתמיכה בהצעת חוק אחרת, STATES Act, שאמורה להותיר את הקנאביס אסור ברמה הפדרלית אך להתיר רשמית למדינות לאשר לגליזציה בשטחן, כפי שהן עושות היום בזכות אותו ‘מזכר קול’ מימי אובמה.

הצעת חוק נוספת שעומדת על הפרק היא SAFE Act שמבקשת להשאיר את המצב החוקי של הקנאביס על כנו ללא שינוי, אך לאפשר לבנקים הכפופים לממשל הפדרלי לפתוח חשבונות בנק לעסקי הקנאביס החוקיים ולקבל מהם כספים שכיום על פי החוק הפדרלי נחשבים כ”כספי סמים” (Drug Money).

בעוד כחודשיים צפוי להיכנס ג’ו ביידן לבית הלבן ולהחליף את דונלד טראמפ בתפקיד נשיא ארה”ב. ביידן עומד על התנגדותו להסדרת שוק קנאביס חוקי למבוגרים, לגליזציה, ומוכן היה לראשונה להסכים לתמוך באי-הפללת הצרכנים בלבד. סגניתו לעתיד, קמלה האריס, הביעה תמיכה מלאה בלגליזציה ואף ציינה כי טעתה כשהתנגדה לכך בעבר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר