מגלגל...

“הקנאביס עולה לי 3,000 שקל בחודש”: המטופלים יוצאים להפגין

"אני נאלץ לבחור בין אוכל לתרופה" מתלונן אריאל, שהודיע שבכוונתו להגיע כל שבת להפגין מול ביתו של שר הבריאות הורוביץ. "מה רוצים שאלך למכור סמים?" תוהה אביחי, אב לשלושה שהתיישב אתמול מול הכנסת בירושלים והכריז על שביתת רעב. הממשלה החדשה עסוקה בקורונה ומטופלי הקנאביס כועסים

גם, ואולי דווקא בשבוע שבו קיבלה הצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס את אישור ועדת שרים לענייני חקיקה ותעלה כנראה ביום רביעי בבוקר להצבעה בקריאה טרומית במליאה, חשוב להדגיש כי מאבקם של המטופלים בקנאביס רפואי אינו מפסיק.

בימים האחרונים נראה שהמחאה מתגברת ומגיעה גם לפתח ביתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ (מרצ) בתל אביב וכן גם לשערי הכנסת בירושלים. אביחי, אריאל ואסף, מטופלים שכועסים על המצב בו מצויים המטופלים, בעיקר בגלל עליית המחירים, החלו למחות.

מי שהביא את המאבק לירושלים הוא אביחי סמילה, בן 41 ואב לשלושה מלוד, שהחל אתמול (א’) בשביתה מול בניין הכנסת וקורא משם לכל מי שתומך במטופלים בקנאביס רפואי ובלגליזציה להצטרף אליו.

“אני אדם חולה, תרתי משמע”, סיפר למגזין קנאביס, “אני גם פגוע בגוף וגם מתמודד נפש. בשנת 2013 עברתי תאונה קשה כשרכבתי על אופניים חשמליים, שברתי את האגן, נגרמו לי פריצות דיסק ויש לי המון פלטינות בגוף.

“מבחינה נפשית, בעקבות התאונה וההידרדרות במצבי אחריה, אני סובל מ-PTSD, מאימפולסיביות ומהיפראקטיביות ויש הפרעות קשב וריכוז קשות. בעקבות המצב קיבלתי אובדן כושר עבודה 100 אחוז ו-60 אחוזי נכות רפואיים, ואם לדבר במלים שהציבור מבין, אני לא יכול לעמוד על הרגליים יותר מעשר דקות. 

אביחי סמילה
“מה רוצים, שאמכור סמים?” – אביחי סמילה, מפגין בכנסת (צילום: rok work)

“משנת 2014 יש לי רישיון אבל אחרי הרפורמה המחיר עלה עד קרוב ל-3,000 שקלים בחודש, סכום שאני פשוט לא מסוגל גם לעמוד בו וגם לפרנס את המשפחה שלי. מעבר לזה, מאז הרפורמה הקנאביס שאני מקבל הוא באיכות ירודה, פשוט גרוע, אז אני אומר די, נחנקתי. אי אפשר לשלם מחיר של מרצדס ולקבל פיאט.

“אשתי, כפרה עליה, מטפלת בי ובילדים והפסיקה לעבוד בגללי. יש לנו ילדה בת 12, ילד בן 6 וחצי וילדה בת 5 שאני פשוט לא מסוגל להסתכל להם בעיניים מרוב בושה שאין לי יכולת לפרנס אותם. אין לי כסף לשכירות, לאוכל, לבגדים לילדים שאני לא יכול להיות אבא שלהם אפילו עשר דקות. מה בסך הכל ביקשתי? רק להיות אבא ולפרנס את המשפחה שלי בכבוד”.

מה עשית לפני התאונה?

“עבדתי בבית קלייה של פיצוחים ששייך לדודים שלי. הייתי קולה פיצוחים, מתפרנס בכבוד, חי בשקט והיה לי טוב. אחרי התאונה ניסיתי לחזור לעבוד כמוכר בחנות שלהם, אבל אני פשוט לא יכול לעמוד על הרגליים, אז מה לעשות? ללכת לפשע? למכור סמים? לגנוב ולשדוד? תגיד לי אתה, מה לעשות?”

הקנאביס הרפואי עזר לך בהתחלה?

“לפני הרפורמה, בוודאי. הייתי מעשן והייתי יכול לעבוד, לאכול, לישון. זה לא שלייצר קנאביס איכותי זה יקר, ממש לא. את הטופ של הטופ עולה לגדל 4.70 שקלים לגרם. חקרתי בנושא הזה, הייתי בהרבה חוות”.

לדברי סמילה, כמעט 50 אחוז מהכספים שהוא מקבל מדי חודש מהביטוח הלאומי הולכים על קנאביס רפואי. “אני מקבל קצבת נכות של 6,314 שקל ועוד 1,310 שקלים סיוע בשכר דירה, ובסכום הזה אני אמור לפרנס משפחה עם שלושה ילדים. 

“הכספים שאני מקבל מגיעים יחד, אם נהיה לארג’, לסכום של 7,700 שקלים שמהם אני משלם 3,300 שכר דירה ועוד 2,700 על קנאביס, אז תחשוב מה נשאר לאוכל, לחשבונות מים וחשמל, לבגדים לילדים… היום אתה לא יכול בלי אינטרנט ומחשב, כי יש למידה מרחוק בגלל הקורונה, אז אתה חייב לתת את זה לילדים שלך. אלו לא מותרות.

“לילדה הגדולה שלי היתה עכשיו בת מצווה והיא ביקשה טלפון משוכלל כמו של כל החברות, מאיפה אני אביא לה את זה? כשתרופה אחת עולה לי כמעט שלושת אלפים שקל בחודש.

המטופלים מפגינים מול הכנסת
מטופלים מפגינים מול הכנסת, הערב (ב’) בירושלים

“לכן באתי לכאן, כדי לצעוק למי שרק יכול לשמוע, תסדירו כבר את הקנאביס הרפואי לאנשים שהתרופה הזו מצילה את החיים שלהם. תכניסו את זה לשירותי הבריאות הנוספים של קופות החולים, תסבסדו, לא יודע מה תעשו, רק תפסיקו להתעלל בנו. הרי ממשכורת אחת של חבר כנסת יכולתי לשלם את התרופה שלי לשנה שלמה, אז די, נחנקנו, זה רק צמח. 

“אם אף אחד לא מסוגל לצעוק שהמלך עירום, אני אצעק המלך עירום. מה יעשו לי, יכניסו אותי לבית סוהר? בשבילי בית הסוהר הוא בחוץ, לא בפנים. אני קורא לכולם להצטרף אלי ולתמוך בי, בואו נתאחד כולנו לגוף גדול ואז אולי יהיה לנו כוח מול מקבלי ההחלטות האטומים”.

“אני נאלץ לבחור בין תרופה לאוכל”

גם מול ביתו של שר הבריאות הורוביץ התעוררה כאמור הפגנה בימים האחרונים. בשלטים שהניח אריאל דויטש בפתח בניין המגורים של הורוביץ בתל אביב נכתב בין היתר “הרפורמה הורגת”, “25,824 ש”ח לשנה על רפורמה כושלת” ועוד.

“אני עייף, ישנתי רע, כואב לי, אני שבור, אבל כל שבת בבוקר אני מול בית שר הבריאות כנגד רפורמת הקנאביס הרפואי הכושלת של משרד הבריאות,” אומר דויטש, שפירסם ברשת חלק ממכתב ששלח לשר הבריאות הורוביץ.

“אני עם טרשת נפוצה, מטופל בקנאביס רפואי מעל לעשור עם תגובה טובה,” כתב. “מאז מרץ 2019 הרגולטור מר יובל לנדשפט התחיל רפורמה שבה הופסק הרצף הטיפולי שלי. המחיר עבר ממחיר גלובאלי של 370 ש”ח לכל הכמות שברישיון לממוצע של 300 ש”ח ל-10 גרם”

אריאל דויטש מפגין מול ביתו של שר הבריאות
“הרפורמה הרגה אותי”, אריאל דויטש מפגין מול ביתו של שר הבריאות

לדברי דויטש “אני נאלץ לבחור בין אוכל לתרופה כי אני מתקיים מקיצבאות ביטוח לאומי ואין לי שום עניין לשלם 2,500 ש”ח בחודש על קנאביס. אני מעדיף להוציא את הכסף על אוכל ועזרה בבית.”

“אני מצביע לך ולמרצ כבר שנים מאז שהגרוש שלי מנישואים גאים לא יכול לקבוע לי למי להצביע (אלימות במשפחה הגאה),” כתב עוד. “אבקש ממך להתערב בנושא לפני שאפגין לראשונה בחיי מול ביתך עד שמטופלי הקנאביס הרפואי יפסיקו לסבול מכישלונות הרפורמה. אין לי יותר מה להפסיד”.

“צאו אל המטופלים ששובתים לפני שייפגעו”

אסף פורת, מנהל קבוצת מטופלים בפייסבוק, החליט גם הוא לנסות לעורר את הממשלה ושלח הבוקר (ב’) מכתב אל ראש הממשלה נפתלי בנט, ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד ושר הבריאות הורוביץ ובו פירוט טענותיו בעניין.

“עד תחילת אפריל 2019 עלות הטיפול היתה 370 ש”ח ללא תלות בכמות הצריכה ברישיון והחברות שסיפקו קנאביס למטופלים היו ברווח של מעל 50 מיליון ש”ח בשנה,”הוא כותב ומונה רשימה של מה שמבחינתו הן בעיות דחופות שדורשות טיפול.

לדברי פורת “ראש היק”ר כפה את הרפורמה שהחברות לא היו מוכנות אליה, הרופאים התפטרו, איכות הטיפול והרצף הטיפולי נפגעו ועוד.

“אני מבקש מממשלת ישראל ובראשם רה”מ בנט, רה”מ החליפי לפיד ושר הבריאות הורוביץ לטפל בנושא, לאמץ את התקן האירופאי או לחזור למצב הקודם, ובנוסף לצאת אל המטופלים ששובתים מול הכנסת ולטפל במצוקתם לפני שייפגעו בריאותית”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר