היועמ”ש: הצעת ארדן אינה חוקתית

פרסום ראשון: מכתב דחוף שוגר הבוקר לשרי הממשלה בעניין הצעת החוק “אי הפללה באחריות” שניסח השר גלעד ארדן ואושרה לפני כשבועיים בועדת השרים. “קיים קושי חוקתי,” טוען היועמ”ש במכתב וכן מזהיר מפני פגיעה במעוטי יכולת. ‘עלה ירוק’ הגיבו.

לפני כשבועיים אישרה ועדת השרים את הצעת החוק “אי הפללה באחריות” שהציג השר גלעד ארדן, שבעקבות חשיפת הנוסח הנוקשה שלה לראשונה במגזין, ספגה ביקורות קשות מהציבור, מעורכי דין ומפוליטיקאים, אשר מחו על כך שלא מדובר באמת בהפסקת ההפללה.

שלל טענות הוצגו בעניין זה על ידי עורכי דין מומחים בתחום וכן על ידי ‘עלה ירוק’ שהזהירו כי מדובר למעשה בעיבוי ההפללה והקלה על שוטרים לאכוף את העבירה.

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט, היועמ”ש: “קיים בהצעה קושי חוקתי משמעותי, שספק אם עומד בתנאי פסקת ההגבלה” (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

מהסעיפים השנויים במחלוקת ביותר בהצעת החוק, הקביעה כי עבירת החזקת קנאביס תמשיך להיחשב עבירה פלילית, וכן כי הקורבן חייב להודות באותה עבירה פלילית בכדי “לזכות” לקבל את הקנס הגבוה במקום להיות מופלל.

הבוקר (ג’) מצטרף לביקורת על הצעת החוק גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שמכתב דחוף מטעמו שוגר לשרי הממשלה בו הוא מתריע בפניהם כי ההצעה אינה חוקתית.

“עמדתי היא כי קיים בהצעה קושי חוקתי משמעותי, שספק אם עומד בתנאי פסקת ההגבלה,” כתב בסיכומו של מכתב ארוך ובו 8 סעיפים מפורטים.

גם זה בטח יעניין אותך

טענתו העיקרית של היועמ”ש כנגד הצעת החוק היא בנוגע לסעיף הקובע כי אדם שהודה בעבירה בפני השוטר וקיבל קנס לפי החוק המוצע, אך ביקש לאחר מכן להישפט כדי להוכיח אחרת ואף על פי כן הורשע – בית המשפט ייקבע לו קנס שלא יפחת מפי 3 מסכום הקנס המקורי.

לטענת מנדלבליט מדובר בסעיף המנוגד לקבוע בסעיף 35א לחוק העונשין, הקובע כי “הורשע אדם בעבירה שדינה עונש חובה, ניתן להטיל עליו עונש קל מעונש החובה הקבוע לעבירה”.

“קביעה זו, שלפיה בית המשפט נעדר כל שיקול דעת בנוגע לעונש ואינו יכול בשום נסיבה לחרוג מעונש שהוא פי שלושה מסכום הקנס הנקוב היא חריגה ביותר ועלולה להרתיע אנשים המאמינים בכנות בצדקתם מלפנות בבקשה להישפט ובכך להביא לפגיעה משמעותית בזכות יסוד,” קבע.

מה שמגביר עוד יותר את הפגיעה הוא הרף הראייתי הנמוך שקבע ארדן להגדרת העבירה, לפיו שוטר יכול לקבוע על דעת עצמו וללא צורך בעזרים או כלים כלשהם האם נעברה עבירה של החזקת קנאביס או לא.

“שילוב הדברים יחד מעורר בעייתיות רבה ועלול להביא לכך שגם אדם שבידיו טענה הראויה לבירור ואף מי שהוא חף מפשע, יחשוש לבקש להישפט שמא טענותיו לא יתקבלו ויוטל עליו קנס גבוה מאוד שבית המשפט לא יוכל לחרוג ממנו לקולא בשום נסיבה, במיוחד בנוגע לאוכלוסיות מוחלשות ומעוטי יכולת”.

הצעת החוק אמורה לעלות בשבוע הבא להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ולאחר אישורה לעבור לדיונים מפורטים על סעיפיה באחת מועדות הכנסת (ככל הנראה חוק חוקה ומשפט או פנים).

לאחר ניסוחה הסופי תעלה לאישור בהצבעה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית ותהפוך להוראת שעה שתהיה בתוקף למשך 3 שנים.

בשעה זו עורכת הממשלה משאל-טלפוני בין חברי ועדת השרים כדי שיאשררו את הסכמתם לנוסח ההצעה בעקבות הודעת היועמ”ש.

מעלה ירוק, שפרסמה בשבוע שעבר את דרישותיה לתיקון הצעת החוק, נמסר הבוקר כי “היועמ”ש מתייחס בחוות דעתו לפן אחד של חוסר חוקתיות של הצעת החוק. הצעת החוק נכשלת מבחינה חוקתית בענינים נוספים שציינו, ובראשם עצם העובדה ששימוש עצמי בקנאביס מהווה בכלל עבירה פלילית, וקל וחומר שעונשה מאסר”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר