היועמ”שית החדשה דורשת לדחות את בג”ץ הלגליזציה באופן סופי

לאחר ששר המשפטים הודיע בשבוע שעבר על כוונה לבטל את הפללת הצרכנים באופן מוחלט, הגישו אמש הממשלה והיועמ"שית את תגובתן לבג"ץ הלגליזציה, לאחר שהעתירה הוגשה בפעם השלישית בדרישה לבטל את הפללת הצרכנים. "גם העתירה דנן דחייה על הסף, מטעמי כיבוד בין הרשויות וכדי להימנע ממירוץ סמכויות," נטען

הממשלה והיועמ”ש השיבו אמש (ג’) לראשונה לבג”ץ הלגליזציה, העתירה שהוגשה בשנה שעברה (אוקטובר 2021) בפעם השלישית ברציפות ודורשת מביהמ”ש להורות על ביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל מתוקף פגיעה בחופש הפרט והפרה של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ובנוסף, להמליץ למדינה להסדיר את שוק הקנאביס באופן חוקי לשימוש מבוגרים.

העתירה כוללת כזכור חוות דעת של מומחים רבים, במגוון תחומי חיים, המפרטים בפני שופטי בג”ץ מדוע מדיניות ההפללה של צרכני קנאביס למעשה מפירה את זכויותיהם ואף גורמת לנזק היקפי נרחב. בנוסף, שורת עורכי דין תירגמו במסגרת העתירה פסיקות מכ-9 מדינות בהן בתי משפט עליון כבר ביטלו את ההפללה מטעמים דומים לאלה שהוצגו בעתירה.

בתשובה לבית המשפט דורשות הממשלה והיועמ”ש החדשה עו”ד גלי בהרב מיארה, לדחות את העתירה על הסף ולחייב את העותרים בהוצאות, משתי סיבות: הראשונה, ציטוט של הסיבה בגינה נדחו שתי העתירות הקודמות בנושא, היא שהממשלה הודיעה בשבוע שעבר (9.2) על עדכון צפוי של המדיניות, כזה שאמור להביא לביטול ההפללה, ולכן העתירה לעמדתם מיותרת.

שר המשפטים גדעון סער עם היועמ"ש עו"ד גלי בהרב מיארה (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
שר המשפטים גדעון סער עם היועמ”שית עו”ד גלי בהרב מיארה (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

על פי הנטען בתשובה, על השופטים לאמץ את פסיקת בג”ץ מהעתירה הקודמת, יוני 2020, אז היא נדחתה לדברי הממשלה “מטעמים של כיבוד הדדי בין הרשויות”, כלומר הדרישה היא שביהמ”ש לא יתערב במהלכים שמבצעת הממשלה. “יחסי הכבוד בין הרשויות מחייבים כי בעת הזו תינתן ההזדמנות לכנסת ולממשלה לשקול את הסוגיה,” קבעו אז השופטים, ודחו את העתירה.

ואכן, שבוע לאחר דחיית העתירה ההיא, אישרה הממשלה הקודמת הצעת חוק ללגליזציה של קנאביס בישראל בועדת שרים וגם בקריאה טרומית. ועדה בינמשרדית (“ועדת מררי”) שהוקמה המליצה בתום חמישה חודשי דיונים ליישם הסדרה של שוק קנאביס חוקי במודל קנדה. בסוף אותה שנה הודיע שר המשפטים דאז אבי ניסנקורן: “בתוך 9 חודשים תאושר לגליזציה”.

אך מאז הממשלה התפרקה, וקמה חדשה, ובשבוע שעבר (9.2) הודיע שר המשפטים גדעון סער על כוונה להפוך את השימוש בקנאביס מעבירה פלילית למנהלית. אמנם ההחלטה לא נתקבלה מיוזמת הממשלה אלא מכיוון שבעוד 6 שבועות יפוג תוקף “חוק הקנסות” (מודל ארדן) שהוטמע לפני 3 שנים, אך לטענת הממשלה זו סיבה מספקת המייתרת כאמור את הצורך בעתירה.

כפי שפורסם, המודל החדש המוצע קובע שצרכני קנאביס לא יופללו בכלל, ללא קשר למספר הפעמים שנתפסו. כלומר, לכאורה צפויה, לפחות לפי הבטחת השר סער, הקלה נוספת על זו של הוראת השעה של השר לשעבר גלעד ארדן (“חוק הקנסות“) שקבעה כזכור כי רק בפעמיים הראשונות, ובכפוף לתנאים מסויימים, צרכני קנאביס לא יופללו אלא ישלמו קנסות.

בתשובת המדינה אמש נכתב בהתאם כי “גם העתירה דנן דחייה על הסף מטעמים של כיבוד הדדי בין רשויות המדינה ועל מנת להימנע מ’מירוץ סמכויות’ בין הרשויות. הגורמים הרלוונטיים אינם קופאים על שמריהם, מתקיימת בחינה בנושא המערבת גורמים מקצועיים ומשפטיים רבים ביותר ופרסום תזכיר התקנות לפני ימים ספורים, מעיד על כך אף הוא.”

טענה זו של הממשלה, לפיה “יש לתת הזדמנות” לרשויות לקדם את הנושא בעצמן ו”אין מקום למירוץ סמכויות”, התקבלה כאמור בפעמים הקודמות על ידי השופטים, אך אלה הדגישו גם כי אם הממשלה לא תיישם לבסוף את המהלך, “זכויותיהם של העותרים לחזור ולפנות לבית המשפט שמורות”. לכן גם קבעו אז כי העותרים לא יחוייבו בתשלום הוצאות למדינה.

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
היועצת המשפטית לממשלה החדשה, עו”ד גלי בהרב מיארה (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

הסיבה השנייה שבגינה לטענת הממשלה יש לדחות את העתירה כעת, היא שהאיסור הפלילי על שימוש בקנאביס חוסה תחת הגנת “שמירת הדינים”. על פי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו משנת 1992, ניתן לפסול חוק שמפר את חוק היסוד רק אם הוא נחקק לאחר חוק היסוד. מאחר שפקודת הסמים נחקקה עשרות שנים קודם, היא “מוגנת” וגם אם מפירה אותו לא ניתן לבטלה.

מנגד, העותרים טענו, שוב בדומה לעתירות הקודמות, כי הוראת השעה (מודל ארדן, חוק הקנסות) שינתה בפועל סעיפים בפקודת הסמים, כך שהיא לכאורה “מאתחלת” את שמירת הדינים, הופכת את הפקודה לבלתי “מוגנת” ולכן דווקא כן ניתן “לתקוף” סעיפים בה המפרים את חוק היסוד כלפי אזרחים העושים שימוש עצמי בקנאביס ללא פגיעה באחרים.

לטענת הממשלה גם עתה, כמו קודם, אין לקבל טיעון זה, מאחר ו”הוראת השעה אינה בגדר שינוי במדיניות, אלא הסדר שמטרתו להביא לאכיפה יעילה יותר, מתוך הבנה שמעידה חד פעמית או חוזרת המבוצעת על ידי אדם נורמטיבי, וניתן לאוכפה באופן שהולם את חומרת המעשה מבלי להכתים את גליונו של האדם ברישום פלילי”.

אם השופטים ישתכנעו שהתכנית שהציגה הממשלה להפוך בעוד מספר שבועות את עבירת השימוש העצמי בקנאביס לעבירה מנהלית באופן סופי היא כנה, סביר שידחו את העתירה סופית. אם יהיו הוגנים, ימתינו לראות שהשינוי ייושם בטרם יקבלו החלטה בעניין.

תיקים פליליים (בירוק), קנסות (בכחול), והסכום של שניהם (באדום) עבור שימוש עצמי בקנאביס בישראל, 1980-2021
תיקים פליליים (בירוק), קנסות (בכחול), והסכום של שניהם (באדום) בגין שימוש עצמי בקנאביס בישראל (1980-2021)

כפי שנחשף במגזין קנאביס בשבוע שעבר, חוק הקנסות של ארדן כבר הביא לירידה של 90% בתיקי משטרה בגין שימוש עצמי בקנאביס ולירידה של 33% בכתבי אישום שהוגשו בסעיף זה. מטרת היוזמה החדשה היא להוריד את המספרים הללו קרוב יותר ל-0 ולמעשה לבטל את ההפללה לגמרי – ללא פתיחת תיקים במשטרה וללא הגשת כתבי אישום.

עם זאת, במקום תיקי משטרה, שעדיין נפתחו בשנת 2021 יותר מ-2,000 מהם, כמות הקנסות בשנים אלה זינקה לשיא – מכ-10,000 בשנת 2019 לכ-18,000 בשנה שעברה, כלומר קפיצה של 77% שכנראה תימשך גם במסגרת התקנות המתוכננות החדשות. עם זאת, אם הן אכן תתקבלנה, גובה הקנס בפעם השנייה שנתפסים ירד מ-2,000 ש”ח ל-1,000 ש”ח.

יש לזכור שהיוזמה החדשה צריכה עוד לקבל את אישור ועדת חוקה חוק ומשפט לאחר שיאספו הערות הציבור עד 2.3.22. אמנם יש בועדה זו רוב מוחלט בעד הקלה בחוקי הקנאביס, אך מפלגת רע”מ, שכבר הצליחה להפיל יוזמה דומה לפני כחצי שנה כשהוגשה הצעת חוק לביטול ההפללה, עשויה להתנגד שוב. מהמפלגה נמסר למגזין קנאביס: “אין תגובה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר