טוען...

בזכות בוב דילן הביטלס גילו את המריחואנה

הביטלס, כנראה הלהקה המפורסמת בעולם, עברה שינוי מוזיקלי ותפיסתי עמוק במהלך הקריירה ולקראת סוף שנות ה-60. אחת הסיבות לכך – ההיכרות עם בוב דילן והמריחואנה.

ב-28.8.1964 נערך אירוע מכונן בתולדות הביטלס ואולי גם בתולדות הרוק והמוזיקה העולמית בכלל, כאשר בוב דילן, אז עוד זמר צעיר בתחילת דרכו, הפגיש בין חברי הלהקה לצמח הקנאביס.

דילן הגיע לסוויטה במלון ‘דלמוניקו’ בניו יורק בו שהו באותה עת חברי הביטלס. בעודו שם ביקש מאחד ממנהלי ההרכב, מל אוונס, להביא לו בקבוק יין. משהלך אוונס, הוציא דילן ג’וינט והציע להדליק ולעשן אותו יחד עם חברי ההרכב הצעירים.

מאוחר יותר סיפר חבר הביטלס ג’ורג’ הריסון שבניגוד לדעה הרווחת זוהי דווקא לא היתה ההתנסות הראשונה של החברים עם מריחואנה, אבל בהחלט אחת מהמשמעותיות שבהן.

באנתולוגיה על הלהקה אמר הריסון כי מריחואנה היתה נפוצה בליברפול לפני כן והם גם התנסו בה פעם אחת בעבר, אבל הרגישו שזה לא עושה להם כלום. “זה היה כמו בבדיחה הישנה על שני ההיפים שמרחפים באוויר ואחד אומר לשני ‘זה לא עושה לי כלום בנאדם’,” סיפר.

על פי עדויותיהם של חלק מחברי הביטלס, כאשר נפגש דילן עם הלהקה הצעירה והציע להם לעשן עימו ג’וינט, אלו השיבו כי מעולם לא התנסו בחומר קודם לכן. דילן תהה כיצד זה ייתכן, הרי בשיר I Want to Hold Your Hand הם שרים בפזמון I Get High… I Get High… – אך הופתע כאשר הבהירו לו הבריטים הצעירים כי הם בכלל שרים I Can’t Hide… I Can’t Hide…

כפי הנראה המריחואנה שהביא איתו דילן היתה חזקה ומרוכזת יותר ועוררה בחברי ההרכב חוויות רוחניות משמעותיות. אותן חוויות הובילו אותם בהמשך למעבר ממוזיקת פופ נחמדה לרוק פסיכדלי וצלילים מקוריים שטרם נשמעו קודם לכן בהיסטוריה של המוזיקה.

הם ביקרו בהמשך בהודו והתנסו כמובן ב-LSD ובשאר חומרים מעוררי תודעה וההשפעות של אותם חומרים באו לידי ביטוי גם ביצירה שלהם והובילה אותם להפוך להיות – על פי רבים – הלהקה הטובה בהיסטוריה.

יש הטוענים כי בוב דילן הוא גם האחראי לביטוי “420“, המקובל בקרב קהילת צרכני הקנאביס, כאשר בשנת 1966 פירסם שיר המוכר בשם “Everybody must get stoned” (כולם מוכרחים להתמסטל) ולמעשה נקרא “Rainy Day Women 12 & 35”. אם תכפילו 12 ב-35, תקבלו כמובן – 420. כל הפרטים על הסיפור כאן.

https://vimeo.com/37683622

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר