מגלגל...
x

החלטה על הסדרת יצוא קנאביס – תוך שבועיים

השר ארדן ערך הבוקר בלשכתו דיון מיוחד בשאלת היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל בהשתתפות נציגי משרדי הממשלה. בתום הדיון הוחלט על הקמת צוות בינמשרדי שיגיש בתוך שבועיים המלצות סופיות לאופן הפיקוח של המשטרה על הליך היצוא.

כפי שפרסמנו לראשונה בתחילת השבוע נערכה הבוקר (ה’) בלשכת השר גלעד ארדן ישיבה מיוחדת בשאלת היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל.

הפגישה נערכה במשך למעלה משעתיים בהשתתפות שר החקלאות, סגן שר הבריאות, נציגי המשרד לבט”פ, משרד האוצר, משרד המשפטים, משרד הבריאות, משרד הפנים, משרד הכלכלה, משרד החקלאות ומשטרת ישראל.

בסיכום הדיון הוחלט כי יכונס באופן מיידי במשרד לבטחון פנים צוות בינמשרדי אשר יגיש תוך שבועיים את המלצותיו לשרים באשר לאופן הסדרת הפיקוח של משטרת ישראל על הליך הייצוא של קנאביס.

בראש הצוות יעמוד היועץ המשפטי של המשרד לבטחון פנים יואל הדר, אשר אף יהיה אחראי על ריכוז עבודת הצוות.

בשל לוחות הזמנים הקצרים שנקבעו הדיון הראשון של הצוות יערך כבר באמצע שבוע הבא (ג’) במשרד הבט”פ.

מקורות סיפרו למגזין קנאביס כי ככל הנראה הכוונה היא חיובית – לאשר את היצוא של קנאביס מישראל לחו”ל, אם כי זה עדיין לא סופי.

מנגד יועצו המשפטי של משרד הבט”פ יואל הדר הינו מתנגד ותיק לייצוא קנאביס רפואי ואחד הגורמים שדחפו יותר מכולם לייבוא של קנאביס מחו”ל – מה שיש האומרים יקשה על קבלת החלטה חיובית.

יחד עם זאת לא הובהר כיצד תיפתר בעיית המכסה על מספר החוות שתוקמנה.

כזכור ארדן והמשטרה, החוששים מפני זליגה של קנאביס מאותן חוות לשוק הפנאי, סירבו להצעת האוצר לקבל זכות וטו להגבלת מספר העוסקים בתחום בכל שלב, זאת מאחר ולהערכתם כל החלטה כזו תוביל לביקורת ציבורית ותקשורתית כנגדם.

גם הצעות קודמות לפיהן תערוך הממשלה מכרז או הגרלה שלאחריהם ייבחרו עד 50 מתוך למעלה מ-600 העוסקים והחקלאים שכבר קיבלו אישורים ראשוניים לפעילות, לא צלחו – זאת מחשש שהדבר יוביל לעתירה לבג”צ שתתקע את ההליך לזמן רב.

טרם נודע האם במהלך הדיון עלתה ההצעה שנחשפה לראשונה כאן במגזין לפיה ארדן שוקל לקדם ייבוא של קנאביס בצורת חומר גלם מחו”ל (אפריקה או אירופה), הפיכתו למוצרי קנאביס במפעלים ישראליים ויצואם במתכונת מוגבלת בלבד.

יש לציין שגם אם בהמשך הדרך יימצא פתרון וארדן יסכים לאשר את היצוא, יאלצו החקלאים והיזמים להמתין לאישור סופי של ראש הממשלה בנימין נתניהו שיש האומרים יתנגד למהלך בעקבות התנגדותו של הפטרון שלדון אדלסון.

אם וכאשר יאושר יצוא בשלב זה או אחר יאלצו העוסקים להמתין עוד זמן מה לתחילת היצוא בפועל – לפחות שנה על פי הערכות ואף יותר מכך – זאת לאור הצורך בתקנון נהלים חדשים ורגולציה במכס ובמשטרה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר