מתחת לרדאר: החלה העברה בכח של מטופלי קנאביס רפואי לסופר פארם

ללא הודעה מוקדמת ובניגוד לרצונם הועברו השבוע בכוח עשרות מטופלי קנאביס לידי רשת ‘סופר פארם’. נציגי משרד הבריאות הגיעו לקליניקה של רופאה מוכרת בתחום, החרימו מהמטופלים את רישיונם וניפקו להם מרשמים לבית המרקחת. מנגד בבית המרקחת הודיעו למטופלים כי אין סחורה זמינה. “משרד הבריאות הכריח אותי לעשות את זה,” טוענת הרופאה.

עד כה הניחו 34 אלף מטופלי הקנאביס בישראל שהם “מוגנים” מפני המעבר לרכישת תפרחות קנאביס גרוסות בבתי המרקחת ומפני העלייה במחירים, ושרק מטופלים חדשים הם שיופנו לרכישת התוצרת בבתי המרקחת של סופר פארם בלבד.

אך כעת נראה שכמו שרבים חששו, למשרד הבריאות יש תכניות אחרות. מבדיקת מגזין קנאביס עולה שבשטח כבר החלה השבוע העברת מטופלים לידי הרשת, גם של מטופלים ותיקים, וזאת בניגוד לרצונם ולמרות ההשלכות המשפטיות שעלולות להיות למהלך שכזה.

הפרת חיסיון רפואי

מתחת לרדאר ובהיחטף מטופלי קנאביס שהגיעו השבוע (החל מיום ב’) לקליניקה של ד”ר תמר ישר, רופאת כאב מוכרת מרעננה, לצורך חידוש רישיון הקנאביס הרפואי שלהם, נדהמו לפגוש בתוך חדרה של הרופאה גם את נציג ונציגת משרד הבריאות, שהודיעו להם על שינוי מהותי ממנו חששו רבים מהמטופלים זמן רב.

תמר ישר
“הכריחו אותי לעשות את זה” – ד”ר תמר ישר (צילום מסך: יוטיוב)

למרות שמדובר לכאורה בהפרה של חיסיון רפואי, נציגי משרד הבריאות נכחו לצד הרופאה בחדר במהלך הבדיקה, ויחד איתה החרימו מהמטופלים את רישיון הקנאביס הרפואי שלהם והודיעו להם כי מעתה יוכלו לקבל את האספקה אך ורק בסניף ‘סופר פארם’ ברעננה.

למרות הבטחות ועל אף שמדובר במהלך המנוגד לתורה של פרופ’ רפאל משולם, משרד הבריאות גונז בפועל את כל אופן ההפרדה לפי זני קנאביס שונים כפי שהיתה עד כה, תוך התעלמות מ’אפקט הפמליה’ – ההשפעה הכוללת של כל זן על כל רכיביו השונים יחדיו.

יומיים קודם לפגישה עם הרופאה נתבקשו המטופלים להביא איתם לקליניקה את אחת משקיות הקנאביס הרפואי בהן הם משתמשים כיום. נציגי משרד הבריאות, שלא היו מוכנים להזדהות בשמם בשום שלב, נטלו מהמטופלים את השקיות, בדקו את פרטי המוצר ורשמו להם מוצר חדש אותו ניתן להשיג רק בבית המרקחת של סופר פארם.

יעקב ליצמן סופר פארם
יעקב ליצמן בסניף סופר פארם

“לא אמרו לי למה אני צריך להביא את השקיות,” מספר נ’, בן 65, בשיחה עם המגזין. “כשאמרתי שאני משתמש בכמה זנים שונים, אמרו לי פשוט להביא את הזן שאני הכי אוהב. כששאלתי אם אני יכול לוותר על זה ולהמשיך לקבל את הקנאביס מהחברה שממנה קיבלתי בשנים האחרונות, אמרו לי רק שבעוד חצי שנה החברה הזאת גם ככה כבר לא תהיה פעילה.”

למרות שהוא מקבל מדי חודש זנים שונים של קנאביס, המשמשים אותו לזמנים שונים ביום ובשבוע, במרשם שנופק עבור נ’ הופיעו רק מוצרים בשמות גנריים כמו “תפרחת סאטיבה” או “שמן אינדיקה”, ללא ציון הזן הספציפי ממנו הופק המוצר.

“הכריחו אותי לעשות זאת”

הפתעה נוספת חיכתה למטופלים גם לאחר שיצאו מהקליניקה. כשבידיהם 12 מרשמים חודשיים למוצר חדש לאיסוף בבית המרקחת, פנו חלק מהם בטלפון לסניף סופר פארם ברעננה אליו הופנו וגילו כי במקום כלל אין סחורה.

“התקשרתי לשני בתי מרקחת גם בכפר סבא וגם ברעננה, ושניהם אמרו לי שלפחות בשבועיים הקרובים לא תהיה אספקה כי אין כספת ואין סחורה,” אומר ד’, בן 40, שגם הוא מטופל אצל אותה רופאה.

בשיחה שערכנו עם הרופאה היא הכחישה את הדברים בתחילה, אך לאחר זמן מה הודתה וטענה להגנתה כי “משרד הבריאות הכריח אותי לעשות את זה”.

מדובר כאמור במהלך ממנו חששו רבים מן המטופלים, שלא האמינו עד כה שניתן מבחינה חוקית להחליט עבורם שלא יקבלו עוד אספקה של הזנים המוכרים בהם הם מטופלים כבר זמן רב וכן תבוטל באופן גורף ההפרדה לזנים.

מלבד שינויים אלו, ההעברה לידי סופר פארם נעשית למרות שבכך מחייב למעשה משרד הבריאות את המטופלים לעמוד בפני עלויות גבוהות יותר. ג’, ששילם עד כה 370 ש”ח עבור האספקה החודשית שלו, יאלץ כעת לשלם כמעט פי 2 יותר.

אקסיבן AXIBAN
מוצרי הקנאביס של סופר פארם – ללא הבדלה בין זנים

ניתן להניח שהדחיפות בה פועל משרד הבריאות כדי להעביר בכוח מטופלים לסופר פארם רעננה, נובעת מהעובדה שלמרות שחלפו כבר שבועיים מאז השקת הפיילוט רק כ-10 מטופלים ואף פחות רכשו בפועל את הקנאביס שלהם בבתי המרקחת שהחלו בפעילות עד כה – סניף תלפיות בירושלים וסניף פולג בנתניה.

בימים והשבועות הקרובים צפוי משרד הבריאות להמשיך ולהעביר מטופלים לידי חברת סופר פארם, שכפי שחשפנו לאחרונה נראה שבעליה, המיליארדר ליאון קופלר, בדרכו לחלוש על חלק נכבד בענף הקנאביס הרפואי הגלובאלי.

לקראת נקיטת צעדים משפטיים

ככל הנראה מבדיקת המגזין לרופאים שהוסמכו לנפק מרשמי קנאביס כלל לא ידוע שרוב החברות שמספקות כיום את הקנאביס הרפואי אינן משתתפות בפיילוט, ולפיכך אינם יודעים שהתוצרת שבה השתמש המטופל עד כה אינה זמינה עוד. יש הטוענים אף כי מדובר בעבירה על חוק רציפות הטיפול.

בעמותת הקנאביס הרפואי נשמעו בשיחה עם המגזין נחרדים למשמע החדשות וביקשו לעדכן את המטופלים כי באפשרותם החוקית לסרב להחלפת התרופה שלהם בתכשירים מבית המרקחת וכן גי חל איסור מוחלט על נוכחות של אדם זר בבדיקה, גם אם הוא נציג משרד הבריאות.

“הדברים המתוארים חמורים מאין כמותם,” מסרה מנכ”ל העמותה דנה בר-און. “העמותה קוראת לכל המטופלים בקנאביס רפואי: אם יש אדם זר בחדר הבדיקה שאינם רוצים בו – כולל משרד הבריאות, זכותכם לדרוש שיצא, זכותכם החוקית לחיסיון רפואי! אם רוצים להחליף לכם את התרופה בגלל הרפורמה ולא נתנו לכם סיבה רפואית, זכותכם לסרב, זכותכם החוקית לרצף טיפולי! העמותה פועלת בימים אלו לקראת נקיטת צעדים משפטיים למניעת הישנותם של אירועים חמורים אלו.”

לפחות מטענות המטופלים נראה שבמקום לתרום לחולים, הפיילוט של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, דווקא פוגע ביותר מטופלים הסובלים מהגזרות החדשות שחלקן לפחות לכאורה אף בלתי חוקיות.

ממשרד הבריאות ומלשכתו של ליצמן סירבו למסור תגובה, אולי לכם יענו:

יצירת קשר עם יעקב ליצמן
פרטי חברי לשכת ליצמן (תמונה באדיבות אתר ‘כיכר השבת’)
חדשות