החיים שאחרי הפורנו / אוראל פילוט

אוראל פילוט מסביר מה קרה שהוא סוגר 30 יום התנזרות מפורנו: על פיתוח תלות לדברים שעושים לנו טוב

לעולם לא אשכח את הפעם הראשונה שהגעתי לפורקן מיני מצפייה בתוכן פורנוגרפי. הייתי בכיתה ז'. לאחר שנים בהן נדדתי בין בתים של חברים בכל פעם שרציתי לזכות במונדיאל עם פיפא 98', אבא הועיל בטובו לרכוש סוף סוף מחשב לבית.

מלבד העיסוק במשחקי המחשב הפופולאריים באותם ימים, נהגתי להעביר חלק ניכר מזמני בשיטוט סתמי באינטרנט ובשיחות עוד יותר סתמיות ב-ICQ.

יום אחד קפץ לי חלון קטן. בחלון הייתה תמונה של נערה מתוקה עם שיער מתולתל וכיתוב באנגלית שמספר לי שקוראים לה לורן, שהיא אוהבת את הים ושהיא גם מזמינה אותי לצפות בתמונות נוספות שלה. הקלקתי. בתמונה הבאה הבחורה פשוט ישבה על ספסל עם שמלה פרחונית יפה.

בתמונה שאחריה היא נשארה עם אותה שמלה, יושבת על אותו ספסל, רק שהפעם הרגליים שלה היו בפוזיציה כזו שמאפשרת לכל מי שרוצה פשוט לבהות לה בפות.

ראו עוד: קנאביס – ויאגרה טבעית לשיפור חיי המין

זול יותר מלצאת לדייט. פורנו.
זול יותר מלצאת לדייט. פורנו.

לא היה כאן "אקסטרים קלוז-אפ" על דגדגן או חור תחת, זו הייתה תמונה במרחק סביר של כל הגוף. הדבר היחיד שבאמת הצלחתי לקלוט היה בקושי את שערות הערווה שלה – אבל זה הספיק כדי להצית אש בגופי המתבגר.

הבטתי ימינה ושמאלה, הייתי לבד בבית. לאט ובזהירות שלפתי את הפין המזדקר שלי והתחלתי במלאכה תוך ריכוז מוחלט במסך המחשב.

זו הייתה, בלי צל של ספק, אחת החוויות המיניות המענגות והטובות ביותר שהיו לי בחיי. מאותו יום קסום בו פגשתי את הנערה המתוקה עם השיער המתולתל, הספקתי לצפות באלפי סרטונים פורנוגרפים. כמו כל גבר, גם אני נהנתי מחופש הבחירה לקבוע איזה צבע, איזה גודל, איזו תנוחה ואיפה אני רוצה לראות את הזרע משפריץ בקול תרועה.

האימפריה העולה

קברניטי תעשיית הפורנו האמריקאית גאים להזכיר בכל פעם מחדש את הדרך הקשה שהיא עשתה מצילומי מרתף מחתרתיים לתעשייה לגיטימית שמגלגלת עשרות מיליארדי דולרים בשנה.

קשה מאוד לאמוד את מימדי התופעה במספרים מדויקים, אולם ההערכות מדברות על כך שלפחות 10% אחוז מכל אתרי האינטרנט בעולם הם אתרים פורנוגרפים, אחד מכל ארבעה חיפושים במנועי חיפוש קשור לפורנו, תעשיית הפורנו האמריקאית לבדה מצליחה להפיק סרט כל חצי שעה, והיא מכניסה יותר כסף מה-NBA, NFL וה-MLB גם יחד.

כמעט 30,000 צופים בעולם בפורנו בכל רגע נתון
כמעט 30,000 צופים בעולם בפורנו בכל רגע נתון

במקביל לצמיחה מפלצתית של תעשיית הפורנו העולמית צצים בשנים האחרונות עוד ועוד קולות המותחים ביקורת נוקבת על התעשייה ואופן ההתנהלות שלה.

הסרט הדוקומנטרי The Price Of Pleasure (בימוי: מיגול פיקר וצ'ינג סאן) שופך אור על כמה צדדים פחות חיוביים בעולם הפורנוגרפי המשגשג של ימינו ומעלה מספר סוגיות חשובות שיכולות לבאס לחלקנו את הזקפה.

אבל למרות הביקורת וחוסר הנוחות שמעורר הסרט, כולל כמה סצינות מטרידות ביותר – אף לא אחת מהטענות שעלו במהלך הסרט באמת גרמה לי לחשוב על להפסיק את התחביב הכחול והאינטימי שלי.

  • פורנו דוחף גברים לאלימות קשה כלפי נשים – על רקע שוטים מזוויעים של נשים עירומות כפותות ידיים עם כיסוי על העיניים, חוטפות מלקות מהסוג שמשאיר סימן, הסרט מעלה את סיפורן של נשים אשר בן-זוגן כפה עליהן סיטואציות מיניות קשות באלימות כזו או אחרת.
  • אז אמנם זה נכון, יש סצנות קשות לצפיה בפורנו, וכנראה שיש גם גברים מושפעים שלוקחים את זה צעד אחד יותר מידי – אבל אי-אפשר לשלול את הלגטימיות של הפורנו בגלל זה.

    ראו עוד: פארק החולדות האנושי של ד"ר ברוס / אבישי מוריה

    מבחינת תכנים ותמונות קשות, הוליווד כבר מזמן איבדה את הדרך – על אותו משקל אפשר להאשים את ג'יימס וואן (המסור) קוונטין טרנטינו ("להרוג את ביל" ועוד ים סרטים בצבע) ואפילו את יוצרי משחק הוידאו GTA בכל טבח או מקרה אלימות קשה שנופל על האומה האמריקאית.

    וזה פשוט לא הוגן, גם אם יש לתכנים האלימים הללו השפעה כזו או אחרת על המוח שלנו – האצבע המאשימה חייבת להיות מופנית כלפי האדם עצמו.

  • פורנו מציג מין דוחה ומוגזם – אחת הסצינות הפחות נעימות בסרט עסקה בז'אנר ה- ATM – ז'אנר של פורנו המציג אקטים מיניים בהם זוג מבצע מין אנאלי ומיד לאחר מכן מין אוראלי (בו הבחורה יורדת לגבר, למקרה שלמישהו היה ספק מהי חלוקת התפקידים).

בקטע המדובר מכניסים מצלמה לא קשורה שנמצאת על סט פורנו אמיתי במהלך צילום סצינת ATM. כשהבמאי צועק "קאט" המצלמה ממשיכה לעבוד וקולטת את השחקנית צועדת לפינת החדר ומתחילה להקיא. לא נעים בכלל.

שוב, למרות תחושות הבחילה והגועל, קשה מאוד להעביר ביקורת גם על סצינות מהסוג הזה – מהסיבה הפשוטה שאין לאף-אחד מאיתנו את הפריבילגיה לקבוע: איפה בדיוק עובר הקו האדום?

יש לי חבר שמסוגל להקיא רק מהמחשבה של לרדת למישהי. בזמן שאני נהנה לנשנש פוט כמו טאקו, חברי הטוב נגעל למוות מהרעיון. יש נשים שלא מסוגלות לרדת לגבר, יש כאלה שמתענגות על זה. יש נשים שיתעקשו שהגבר יגמור בקונדום ויש נשים שידרשו ממנו לגמור על השדיים – אז מי פה קובע מהי התנהלות מינית הולמת ומה לא?

הטענה על אלימות (שבהחלט קיימת בלא מעט סצינות) גם היא קשה לשיפוט – שריטות נשיכות וסטירות הן חלק בלתי נפרד מחיי המין של זוגות רבים היום – וגם כאן אין לאיש את הסמכות להחליט מה ראוי ומה לא ראוי.

שחקניות פורנו – אוכלוסיה מנוצלת?

במאמרו של רן גבריאלי מעיתון "בלייזר", "למה הפסקתי לראות פורנו", הוא מציין את הנתון המספר על כך שקריירה ממוצעת של שחקנית פורנו אורכת שלושה חודשים – ומסביר מיד לאחר מכן ש-"זה אומר שאחרי שניים-שלושה ימי צילום בני שמונה שעות, שבהם כל אחד מרמ"ח אבריה פורק ועונה, היא נסה על נפשה."

האבחנה של רן גבריאלי כוללנית מאוד ולא בהכרח מתארת את המצב של הרבה מהבנות. יש לא מעט סטודנטיות לפיסיקה וכלכלה שהצליחו לממן את הלימודים בעזרת מספר קטן יחסית של ימי עבודה בתעשייה ולאחר מכן הן פשוט עזבו חזרה לאקדמיה עם שקט כלכלי שבטוח עזר להן להשיג את התואר. יש בנות שסתם רצו להתנסות, עשו כמה גרושים והמשיכו הלאה עם החיים.

לא כולן בתעשייה מסכנות
לא כולן בתעשייה מסכנות

בכל מקרה, הטענה שתעשיית הפורנו מנצלת נשים באופן גורף וזונחת אותן לאחר ש"כל אחד מרמ"ח אבריה פורק ועונה" היא בהחלט קשה, גם אם לא בהכרח מדויקת. אבל לי אישית היא מיד מעלה קונוטציות לתעשיות אחרות שמנצלות יצורים אחרים למטרת רווח כלכלי תוך חוסר התחשבות ברצון החופשי של אותם יצורים, בתנאים לא תנאים – לרוב זה נגמר ברצח אכזרי של האובייקט האומלל.

אז כנראה שאני אהפוך לצמחוני לפני שאתנזר מפורנו – לפחות אם אני מתכוון לעשות את זה מהסיבה של ניצול לא מוסרי של הבנות המסכנות הללו.

הנקודה היחידה שגבריאלי העלה במאמר שבאמת היה לי קשה להתעלם ממנה, הייתה העובדה שאנחנו פיתחנו תלות לפורנו. סליחה, אני פיתחתי תלות לפורנו.

תוך טווח זמן קצר מצאתי את עצמי במדרון תלול מאוד: סטודנטיות חינניות הפכו לגמדות משוגעות שהפכו לשמנות חייכניות שהפכו לסבתות מלוכלכות שהפכו לאורגיות המוניות. הנערה המתוקה עם השיער המתולתל שפגשתי בחלון הקופץ כבר מזמן לא הייתה ברשימת הפנטזיות שלי.

ראו עוד: קונדומים בטעם קנאביס

התחלתי לשים לב שמשהו "לא בסדר" כאשר במהלך אוננות שגרתית במקלחת לא הצלחתי לחשוב על שום דבר אחר חוץ מפורנו. ניסיתי להיזכר בכח בחוויה מינית טובה שהייתה לי לאחרונה, אבל כלום, רק פורנו.

רף חדש של גירוי - פורנו
רף חדש של גירוי – פורנו

זה המשיך כשמצאתי את עצמי מאונן חצי שעה אחרי סקס עם החברה. המנהג המוזר הזה הפך לנוהל קבוע: לא משנה כמה סוער וחושני היה הסקס שלנו – תוך פחות משעה כבר הייתי משפשף מול המחשב.

אבל זה לא נגמר כאן: לאחר תקופה ממושכת של התעלמות, השלמתי עם העובדה שאני פשוט לא מסוגל לגמור בלי פורנו נקודה. גם במהלך קיום יחסים – לא הייתי שם, הייתי בפורנו.

זה היה כל-כך מוזר: יש לי לכאורה את "הדבר האמיתי" בידיים: הרגליים, השדיים, הטוסיק המוצק. אני מריח את הריח שלה, שומע אותה גונחת, מביט בה כשהיא עוצמת עיניים בעונג, אבל זה לא עושה לי כלום. בלי להריץ איזו סצינה מגוחכת בראש אני לא מצליח לגמור. זה היה כל-כך עצוב.

ראו עוד: מריחואנה וסקס – שילוב קלאסי

יותר מידי טוב זה לא תמיד טוב

הדופמין הוא מוליך עצבי במוח שתפקידו בין היתר "לתגמל" אותנו על כל "פעולה טובה" שאנו עושים. אכילת עוגה טעימה למשל מעלה את כמות הדופמין במוח וגורמת לנו לתחושה טובה. מחקרים שנערכו בנושא גילו כי במהלך צפיה בפורנו משתחרר יותר דופמין למוח מאשר בזמן סקס רגיל, וליותר זמן. לא צריך להיות מדען בשביל להבין מה זה אומר.

הפורנו הוא מוצר צריכה כמו הרבה מוצרי צריכה אחרים שניתן בקלות לפתח אליהם תלות. ותלות, ברוב המקרים היא דבר רע.

כמות הדופמין המופרשת במוח במהלך פורנו וסקס רגיל
כמות הדופמין המופרשת במוח במהלך פורנו וסקס רגיל

אם אני כבר לא נהנה לצפות בסרט כשאני לא מסטול – אולי כדאי שארגיע עם הירוק, אם אני כבר לא נהנה ממפגשים חברתיים מבלי להיות שיכור – אולי כדאי שארגיע עם האלכוהול ואם אני בחור בריא בן 28 שמתקשה להנות מסקס – אז לעזאזל אני אמור להנות מהסקס שלי!

אתמול סגרתי חודש בלי פורנו. חגגתי את המאורע בטיול עם החברה לחוף הים, אחר-כך חזרנו הביתה, עשינו שאכטה והבאנו את המשגל הכי כיף שהיה לי בחמש השנים האחרונות. לפחות.

צפו בסרט המלא The Price Of Pleasure:


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט