מגלגל...

השבוע בבורסה: למה טוגדר עלתה ב-25% והדוחות של אינטרקיור ו-IMC

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בשוק ההון - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

עד סוף החודש צפויים להיות מפורסמים הדוחות הכספיים לחציון הראשון של 2021 של כל חברות הקנאביס. עבור חלק מהן זה יהיה פרסום ראשון גם של דוחות רבעון 1 שכן חלקן מפרסמות רק על בסיס חצי שנתי. עבור חלק אחר – בעיקר החברות הגדולות – יהיה מדובר על פרסום ראשון של תוצאות הרבעון השני שכן הן כבר פרסמו את דוחות הרבעון הראשון. בכל מקרה, השבוע התפרסמו כבר 2 דוחות, ולא סתם דוחות, אלא של שתיים מהחברות המרכזיות והמשמעותיות בענף הקנאביס הישראלי – אינטרקיור ו-IMC. אז מי הציגה דוחות יפים, מי איכזבה בדוחות כשפספסה את התחזית ומה קורה עם הרישום לנאסד”ק?

וגם – השבוע התרחש דבר חריג מאוד בענף כאשר מניית חברת טוגדר זינקה בתוך יום אחד בלא פחות מ-25%! יתרה מזאת, הזינוק הגיע ללא שום הודעה לבורסה וללא דיווח על בשורה משמעותית בענף. מגזין קנאביס אולי איתר את הסיבה המעניינת לכך. כמו כן מפקד חיל האוויר לשעבר הודיע על עזיבת חברת הקנאביס קנאשור בה שימוש כיו”ר ויש לנו הערכה מושכלת מדוע הוא עשה זאת, וכן תיקון עולם דיווחה על שני שיתופי פעולה חדשים בתחום המיצויים לפארמה ובתחום ה-CBD, ופנאקסיה הודיעה כי היא מתכננת להרחיב את פעילותה גם לפולין.

ההכנסות של אינטרקיור עלו, הרווח צמח אבל הרווחיות ירדה, וגם – מה קורה עם ההצהרות על כניסה לנאסד”ק?!

חברת אינטרקיור (Intercure) בעלת השליטה בחברת קנדוק (Canndoc) וברשת חנויות הקנאביס גבעול (Givol) הציגה בדוחותיה הכספיים לרבעון השני של השנה הכנסות בהיקף מרשים של 45.2 מיליון שקל, שהם צמיחה של 300% בהשוואה להכנסות של 11.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד וצמיחה של 36% אל מול הכנסות של 31.1 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה. בנטרול הוצאות של תגמול מבוסס מניות, שינויים בנכס ביולוגי, הוצאות אחרות ורווח מעלייה בשווי של ניירות ערך שהחברה מחזיקה, הציגה אינטרקיור רווח של 7.3 מיליון שקל ברבעון בצמיחה של 24.5% מול רווח נקי מייצג של 5.86 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה. אך הרווחיות הגולמית של החברה – שזה בעצם הנתון שאומר כמה אגורות החברה מרוויחה לפני הוצאות הנהלה וכלליות, שיווק, מימון ומיסים על כל שקל שהחברה מכניסה – ירדה קמעה והגיעה לכ-42.6% לעומת שיעור רווחיות גולמית של 44.8% ברבעון הקודם. הירידה משויכת ככל הנראה לעובדה שחלק גדול יותר מתמהיל ההכנסות של החברה הוא מבתי המרקחת – בהם שיעורי הרווחיות ככלל נמוכים יותר משיעורי הרווחיות של מגדל. היה ראוי שהחברה תציין כמה מהרווחים הגיעו מייצור ושיווק מוצריה וכמה ממכירות בבתי המרקחת (כזכור, הרווח בבתי המרקחת נרשם כולו לזכותה אם כי בפועל היא מקבלת רק 50.01% לפי אחוז השליטה שלה ברשת החנויות). במהלך הרבעון השני של 2021 החברה רכשה 3 בתי מרקחת ובמהלך הדוחות של הרבעון הבא, רבעון 3, צפויים להופיע התוצאות של עוד 3 בתי מרקחת נוספים ובית מסחר אחד שדיווחה שרכשה מפארמזון. ההון החוזר של החברה עומד על כ-196 מיליון שקל – נתון מכובד שמאפשר לחברה לבצע בעתיד עוד רכישות.

ברקע של הפעילות של אינטרקיור בולטת שאלת הרישום לנאסד”ק. החברה הודיעה בחודש שעבר כי היא צופה שעד סוף חודש יולי 2021 היא תשלים את הרישום שלה למסחר בנאסד”ק – מה שלא קרה. פנו אלינו כמה מחזיקים של ניירות החברה שתהו מה יקרה לאחר הרישום, ככל והוא אכן יצא אל הפועל. התשובה היא שלא צפוי דילול כרגע, כלומר החברה לא צפויה להנפיק מניות במסגרת הרישום אלא פשוט לרשום את המניות שלה למסחר בנאסד”ק כך שגם משקיעים בנאסד”ק יוכלו לרכוש את מניות החברה ובכך בעצם לחשוף אותה לקהל משקיעים רחב יותר, כמובן שאין זה אומר בהכרח שהעניין סביב החברה והמניה יזנקו ונצטרך לחכות ולראות את ההשפעה של הרישום, ככל ויתבצע.

IMC: פספסה בהכנסות, רשמה הפסד

חברת איי.אמ.סי (IMC) הנסחרת בקנדה ובנאסד”ק במניית IM CANNABIS, הציגה ברבעון השני של 2021 הכנסות של כ-28.4 מיליון שקל (11.1 מיליון דולר קנדי) המהוות גידול של 192% אל מול הכנסות של 9.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד (3.7 מיליון דולר קנדי). מדובר בנתון מאכזב שכן החברה העריכה בעבר שתרשום הכנסות של בין 17 ל-19 מיליון דולר קנדי ברבעון אך פספסה את ההערכה הזו. כמו כן, מתוך ההכנסות, 8 מיליון שקל (3.1 מיליון דולר קנדי) הגיעו בכלל ממכירת ערכות לבדיקת קורונה. בשורה התחתונה, בניטרול שינויים בנכס ביולוגי, הציגה החברה ברבעון הפסד של 21 מיליון שקל (8.2 מיליון דולר קנדי) – כמעט כמו כל ההכנסות שלה. מדובר על תוצאות מאכזבות שדורשות מהחברה לבצע בדק בית. זה בעייתי שחברה מדווחת תחזית, ולא לעוד שנים אלא לתקופה של פחות משנה קדימה, ומפספסת בה. החברה השלימה לאחרונה את רכישת חברת הקנאביס MYM וההשפעה של הרכישה צפויה להשתקף במלואה רק בדוחות של רבעון 4 השנה.

תיקון עולם קנביט עם שני הסכמי שיתוף פעולה שלשם שינוי נראים דווקא מבטיחים

חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) ממשיכה לחתום על שיתופי פעולה והשבוע היא דיווחה על שני שיתופי פעולה נוספים. הראשון מביניהם הוא עם חברת ווייבלנגת’ אנטרפרייזס (Wavelength Pharma), חברה לא קטנה בכלל, העוסקת בתחום החומרים הפעילים. היא אף רכשה את פעילות החומרים הפעילים הגלובלית של חברת הענק פריגו (Perrigo) בעבר. במסגרת שיתוף הפעולה צפויות שתי החברות לעבוד יחד על מנת לפתח שמן קנאביס בריכוז מאוד גבוה של THC כך שיתאים לענף הפארמה. בדרך כלל בהסכמים מהסוג הזה צריך לשמור על פסימיות בריאה שכן הסטטיסטיקה לימדה אותנו שסופם של הסכמים דומים הוא פעמים רבות אי-מימוש וביטול שנרשם כהערת שוליים בדוחות ותו לא, אבל ספציפית במקרה הזה דיווחה תיקון עולם קנביט על כך שמדובר בהסכם בלעדי, עובדה שהופכת את העניין למעניין יותר מכיוון שווייבלנגת’ היא חברה לא קטנה בכלל, בטח בהשוואה לתיקון עולם.

שיתוף פעולה נוסף עליו דיווחה החברה השבוע הוא עם חברת אמברוזיה סופהרב (Ambrosia Supherb) העוסקת בשיווק תוספי תזונה ומשמשת גם כיבואנית טבליות סולגאר (Solgar) למשל. לדברי החברה היא החברה הגדולה ביותר בארץ בתחום תוספי התזונה. במסגרת שיתוף הפעולה צפויות שתי החברה לפתח מוצרים מבוססי קנאביס שיופצו בטריטוריות בהן מותר להפיץ אותן. נתון מעניין נוסף בהסכם הוא שסופהרב תשקיע כ-11.8 מיליון שקל בתיקון עולם לפי מחיר של 5.26 שקל למניה, מחיר המשקף פרמיה של 5% מעל מחיר המניה לפני הדיווח. המניות יהוו לאחר ההקצאה כ-4.9% מהון המניות של תיקון עולם קנביט ולכן סופהרב לא תהיה בעלת-עניין ומשכך לא תהיה מחויבת לדווח על מכירת המניות. בכל מקרה, ההשקעה בעצם גורמת לכך שלסופהרב יהיה אינטרס לקדם את שיתוף הפעולה בין הצדדים. נחכה ונראה איך זה יתפתח.

טוגדר עם זינוק שיא של 25% בתוך יום – אבל למה?

לחדי העין שעוקבים אחר המסחר באופן יומיומי נתגלה דבר מוזר מאוד השבוע – מניית טוגדר (Together) זינקה ללא הודעה בלא פחות מ-25% ובמחזור ענק של חמישה מיליון שקל, כאשר מאז החברה לא דיווחה דיווח כלשהו ובמילא בהיקף שכזה סביר להניח שלא מדובר במידע פנים. אז מדוע המניה כן זינקה? ישנה אופציה מעניינת שזיהינו במגזין קנאביס. האופציה מסתתרת בשלהי הסכם ההשקעה עם הקבלן יגאל דמרי עליו דיווחנו בסקירה קודמת. על פי סעיף ו’ להסכם ההשקעה עם דמרי, במידה ומניית החברה עוברת את המחיר 1.8 שקל במהלך 7 ימים רצופים, חייב הקבלן יגאל דמרי להמיר את האופציות שבבעלותו ובכך בעצם להזרים לחברה 16 מיליון שקלים נוספים לפי מחיר מימוש לאופציה של 1.5 שקל למניה. ייתכן, וכמובן שמדובר בהערכה שאינה מבוססת ואינה בהכרח נכונה, שמישהו ניסה לקנות מניות בצורה מסיבית בשביל להעלות את המניה מעל 1.8 שקל למניה ובכך “להכריח” את דמרי להזרים כסף לחברה. אלא שבסנריו הזה, היו בעלי מניות רבים שרצו למכור ולכן מחזור המסחר הסתכם בסכום ענק של 5 מיליון שקל ולכן גם מי שניסה, אם אכן ניסה, לא הצליח במשימתו. בהמשך השבוע המניה ירדה במעט בחזרה.

פנאקסיה מרחיבה את הפעילות לפולין אבל שוב לא חושפת מידע מהותי

חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע על הרחבת שיתוף הפעולה שלה עם שותפתה באירופה נוירוקספארם גם לפולין. זה טוב ויפה, אבל זה פחות מעניין. החברה מדווחת דיווחים על גבי דיווחים אודות על כניסה לפעילות במדינות אירופאיות, קבלת אישור ייבוא, קבלת אישור ייצוא, הייצוא עצמו וכו’ וכו’ – אבל בלי מספרים זה לא שווה כלום למשקיעים. כל עוד החברה לא מדווחת כמה היא מייצאת בשקלים, באיזה מחיר היא מוכרת כל גרם, מה החלק של נוירוקספארם ומה הרווחיות שלה, גם אם רק “בערך”, הדיווחים שלה מאבדים ממשמעותם. נחכה לדוחות של החברה למחצית, כאשר הדוח המשמעותי אמור להיות הדוח שלה לרבעון 3 ולא דוח המחצית – שכן אז לדברי החברה היא תשלים את תהליך ההתייעלות שלה.

מפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן התפטר מתפקידו כיו”ר חברת קנאשור, למה?

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע על עזיבתו של מפקד חיל האוויר לשעבר, עידו נחושתן, שיפסיק לכהן בתפקיד יו”ר דירקטוריון החברה ויפרוש ממנה לחלוטין. במקומו, צפוי להיות ממונה שמעון בר קמה שהינו אחד מבעלי השליטה בחברה ומי שמחזיק 50% מחברת סולבר (Solbar) שהינה בעלת השליטה בחברה. הרקע לעזיבה של נחושתן אינו ברור ובדיווח לבורסה החברה כתבה רק “אין נסיבות שיש להביאן לידי המחזיקים בניירות הערך של התאגיד”. לדעתנו דווקא היה מצופה מהחברה כן לכתוב מדוע הוא עוזב ולא רק לציין את העזיבה. בכל מקרה, להבנת מגזין קנאביס, נחושתן הרגיש שמיצה לאחרונה את תפקידו וכן על פי הערכות הוא צפוי להתמנות לתפקיד ממלכתי רשמי כלשהו בקרוב, אולי בממשלה. בדוחות של קנאשור שצפויים להיות מפורסמים עד לסוף החודש הנתון המעניין יהיה קצב שריפת המזומנים של החברה, שכזכור הפסידה הון עתק בשנת 2020 וכעת השאלה היא האם היא תצליח להתאזן, כשברקע קופת המזומנים שלה אינה גדולה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • טוגדר – 9.45%+
 • יוניבו – 6.29%+
 • נקסטייג’ – 2.80%+
 • אינטרקיור – 0.46%-
 • תיקון עולם – קנביט – 1.64%-
 • סמארט אגרו – 1.84%-
 • קנאשור – 2.15%-
 • עמיר שיווק –  2.15%-
 • שיח מדיקל – 2.31%-
 • קאנומד – 3.25%-
 • פארמוקן – 5.38%-
 • קנבוטק – 7.04%-
 • וונטייז – 8.21%-
 • פנאקסיה – 11.27%-
 • אינטליקנה – 14.61%-
 • איי.אמ.סי– 18.99%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר