החוקר שנתפס עם 500 צמחי קנאביס מדבר לראשונה

מומחה הצמחים נסים קריספיל נעצר בחודש שעבר כשעל גג ביתו 500 שתילי קנאביס בשיא פריחתם. “כנראה הריח הוא שהסגיר את הגידול,” הוא אומר וטוען כי כל התוצרת יועדה לטיפול בחולי סרטן בעזרת חליטת תה מקנאביס. אם יענש במאסר הוא מתכוון לכתוב ספר שיקרא ‘קנאביס’. “בסך הכל רציתי לעזור,” הוא אומר.

נסים קריספיל, בן 69, הוא אנתרופולוג, מדריך וחוקר בוטניקה מומחה, שכתב לא פחות מ-13 ספרים לצד מאמרים רבים בחקר ארץ ישראל, צמחי הבר ועוד.

קריספיל נעצר לפני כחודש במושב תירוש הסמוך לבית שמש כשבפשיטה על ביתו גילו שוטרים 500 שתילי קנאביס אותם גידל על הגג.

נסים קריספיל
נסים קריספיל: “אנצל את המאסר כדי לכתוב ספר שייקרא ‘קנאביס’.”

אחרי כחודש מעצר במגרש הרוסים בחדר אותו הוא מתאר כ”מקום נוראי”, כשלצידו חשודים באונס, שוחרר קריספיל למעצר בית לתקופה בלתי ידועה בביתו של בנו.

שוחחנו איתו בנסיון להבין מה מביא אדם נורמטיבי לגמרי לגדל 500 שתילי קנאביס על הגג.

“אני מתעסק במחקר של צמחים כבר למעלה מ-20 שנה,” הוא מספר. “כתבתי 13 ספרים על צמחי בר של ארץ ישראל כמקור לתרופות, אך מכיוון שאין לי תואר ד”ר לא יכולתי לקבל רשיון מסודר לגידול צמחי קנאביס למחקר, אז החלטתי שאני לוקח את זה על עצמי ומגדל את הקנאביס על הגג. בסך הכל רציתי לעזור.”

קריספיל מספר שמטרת המחקר היתה לבחון טיפול בחולי סרטן בעזרת חליטת תה, במקום בעישון או בשמן כפי שמקבלים חולים כיום, זאת בעקבות היכרות עם חולת סרטן השד לה רצה לעזור. “זה משהו שמעולם לא ניסו,” הוא אומר. “כן ניסו שמנים, טיפות, עישון, משחות, קפסולות ועוד, אבל עם חליטת תה אף פעם לא ניסו זאת. אני לא אוהב עישון, מעולם לא עישנתי בעצמי ורציתי לבדוק אלטרנטיבה.”

נסים קריספיל
נסים קריספיל, אנתרופולוג, חוקר, מומחה לצמחים וזוכה פרס מפעל חיים מטעם אונ’ בן גוריון

שבועיים לפני שהשתילים היו אמורים להיקצר, הגיעו השוטרים והרסו את התכניות. “בצהרי יום אחד פתאום בום, צ’קלקות, 40 רכבים מכל הסוגים, טנדרים, פטישים, לומים, צעקות ‘תפתח את הדלת’,” הוא מתאר. “הכנסתי אותם בשקט לתוך הבית אחרי שהראו צו חיפוש והם עקרו מיד את כל הצמחים. אמרתי להם שאני מתעסק במחקר ושזו היתה המטרה, יש לי אפילו יומן בו תיעדתי בכתב את כל מהלך המחקר, אבל הם לא רצו לשמוע.”

“ביום השני של החקירה עשו לי תרגיל,” אומר קריספיל. “החוקר שמע שקיבלתי פרס מפעל חיים מאונ’ בן גוריון, אז הוא אמר לי שישלח איתי נהג כדי שאלך להביא את הפרס. חשבתי בתמימותי שפשוט אלך הביתה להביא את הפרס, אבל כשהגענו לבית ראיתי שמטרת השליחה שלי לדירה שוב היתה כדי שעשרות שוטרים שהמתינו שם יוכלו להיכנס לבית לחיפוש והחרמה של ציוד נוסף. הוא שלח אותי לשם כי בלי שאני שם הם לא יכלו להיכנס. הוא ניצל את בואי לבית כדי להיכנס עם שוטרים נוספים לאסוף עוד עדויות.”

אבל איך מגיע אדם בגיל 69 לגדל בפעם הראשונה קנאביס ועוד 500 שתילים? ומאיפה כל הזרעים והידע? מסתבר שקריספיל נתקל בצמח וסיפורים אודותיו במהלך ביקור שלו במרוקו שנערך במסגרת מחקר של 10 שנים על פרישת הישובים היהודים בכפרים במדינה.

“כשהגעתי לאזור הריף במרוקו התחקיתי אחר התיישבות יהודית באזור ושם התוודעתי לראשונה לסיפור של הקנאביס,” הוא מתאר. “שם גדל זן קנאביס בר, פרא. זה אבי אבותיו של הקנאביס שאנחנו מכירים היום, ממנו פיתחו המקומיים את הזנים שלהם ואת החשיש המפורסם.”

נסים קריספיל
נסים קריספיל בצעירותו, בעת עבודת המחקר שנערכה 10 שנים ועסקה ביהודי מרוקו

“לא האמנתי שאחרי 20 שנים הזרעים עדיין יחזיקו,” השיב לשאלתנו כיצד נשתמרו הזרעים לאורך זמן רב כל כך. “תמיד העברתי אותם יחד איתי כשעברתי דירות אבל לא חשבתי שהם עדיין תקינים. זרעתי אותם, זו היתה הפעם הראשונה אי פעם שגידלתי קנאביס, ולהפתעתי הם כולם נבטו. זו היתה הצלחה, השתילים צמחו היטב והתפתחו יפה מאוד.”

אז איך ולמה נתפסת בעצם, שאלנו. “עשיתי זאת לגמרי לבד ואף אחד אחר לא ידע מהגידול הזה,” הוא אומר. “אני מניח שאיזה שכן שכנראה הריח את הפריחה של הקנאביס הלשין. לא חשבתי שיהיה כזה ריח חזק. הגג הוא גבוה יותר מכל הישוב כך שלא ניתן לראות כלום, לכן אני חושב שמדובר במישהו שהריח.”

פרק מהספר החדש של נסים קריספיל
פרק הקנאביס בספר החדש של נסים קריספיל שעתיד לראות אור באפריל 2017. זהו הספר הראשון של קריספיל בו ישנו אזכור לקנאביס (לחצו להגדלה)

“אני מודע לכך שאני עלול להיכנס לכלא לתקופה,” אומר קריספיל בעצב, אבל שומר על חיוך ואופטימיות. “אנצל את הזמן לכתוב ספר שיקרא ‘קנאביס’,” הוא מבטיח. “בסופו של דבר אני בכלל לא נאשם בסחר. הם לא מצאו שום עדויות בטלפון או בכל מקום אחר לכך שדיברתי עם מישהו על זה או הצעתי משהו. אם הם היו מחכים עד הקציר ואורבים לי הם היו רואים שאין סחר, אבל הם רצו כותרות אז פשטו על הבית בלי לחשוב.”

ב-9.11.17 נגזרה על קריספיל שנת מאסר בפועל. פרטים כאן.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט