מגלגל...

מניות הקנאביס יורדות, וגם – למה נתוני היצוא לא נחשפים?

פנאקסיה ביצעה יצוא ראשון לגרמניה, אך כמו אחרות לא ציינה כמה היא יצאה. וגם: טוגדר, פנאקסיה ותיקון עולם לקחו הלוואות מבנקים - מי קיבלה את התנאים הטובים ביותר? סיכום השבוע בסקטור.

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה בתל אביב: בגדול מדובר באחד השבועות החלשים ביותר של חברות הקנאביס הישראליות בבורסה כשכולן למעט אחת נמצאות בסטטוס ירידה נכון להיום. ניתן לקשר את הירידה הזו עם הבשורה על פירוק הממשלה והליכה לבחירות, ואיתן את הקריסה הצפויה הן של הצעת החוק ללגליזציה והן של התיקון לחוק להפיכת CBD לחוקי.

חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה כי השבוע ביצעה לראשונה יצוא לגרמניה, ושלחה משלוח של קנאביס תחת המותג המשותף שלה ושל ענקית התרופות הגרמנית נוירקספארם (Neuraxpharm). מבחינת האירוע עצמו אין ספק שמדובר באירוע חיובי ששם סוף לדיון בשוק ההון בשאלה “האם התקן של פנאקסיה מספיק בשביל יצוא לגרמניה”, אבל הכי חשוב: כעת יהיה ניתן לראות את תגובת השוק הגרמני למוצרים ולדעת האם האם אכן נמכרים.

אבל, לצד הברכות, יש בעיה בתוכן הדיווח עצמו: החברה פשוט לא ציינה כמה קילוגרם נשלחו במשלוח ולא פירטה על ההיקף כספי של המשלוח. זהו דפוס מוכר שקיים בחברות הקנאביס המקומיות. כאשר זה דיווח על תוכניות עתידיות, החברות יפריזו בהערכות ויכתבו בדיוק כמה הן מתכננות למכור – במשקל או בהיקף כספי. אבל כשזה מגיע למבחן המציאות, הן כבר לא רושמות כמה נמכר. אסור להשאיר את משקיעי החברה בחוסר ידיעה, שהרי איך המשקיעים ידעו האם נמכר קילו אחד, עשרה קילו או טון?

ההתנהלות הזאת, שחשוב להדגיש שלא קרתה רק אצל פנאקסיה אלא בכל אחד מהדיווחים הקודמים על היצוא של שיח (Seach) וקנדוק-אינטרקיור (Canndoc-Intercure), נובע מתפיסה שבמהותה חושבת שהדיווחים לבורסה זה קמפיין יחסי ציבור. אך לא כך הדבר, הדיווחים לבורסה נועדו בשביל לעדכן את קהל המשקיעים של החברה, בין אם מדובר בעדכונים חיובים ובין אם מדובר בעדכונים פחות חיובים.

 צדיקה אחת בסדום שניתן להזכיר לטובה בנושא השקיפות בדיווחים היא חברת קנאשור (Cannassure). בייצוא הראשוני שביצעה החברה לצרפת במסגרת הפיילוט החינמי שם, החברה דיווחה בדיוק כמה בקבוקונים שלחה. בהשקה הראשונית של מוצרי החברה היא דיווחה בדיוק כמה נמכר (אף על פי שזו לא הייתה כמות גדולה) ובהסכם הפצה שהחברה חתמה לאחרונה עם חברת הקנאביס ‘דנקן’ (DanCann) מדנמרק היא דיווחה שדנקן התחייבה לרכוש ממנה סחורה בשווי 120,000 שקל, אף על פי שלא מדובר בסכום גדול.

טוגדר ותיקון עולם חתמו על הסכמי מימון עם תאגיד בנקאי – בשורה לסקטור?

החברות תיקון עולם (Tikun Olam) וטוגדר (Together) חתמו במהלך השבוע שחלף על הסכמי מימון עם תאגידים בנקאיים. מעבר להסכמי מימון עצמם שהם בעלי ערך, מדובר בבשורה חיובית לסקטור. מדוע? מכיוון שעד לאחרונה תאגידים בנקאיים לא נתנו הלוואות לחברות קנאביס כיוון שלא היו בקיאים בסקטור החדש והמתפתח הזה. סיבה נוספת היא שככל הנראה חששו מיציבות החברות הציבוריות בענף החדש. אי יכולת לפנות למערכת הבנקאית זו כמובן בעיה מבחינת החברות, שבשביל לממן את הצמיחה שלהן היו צריכות לגייס מניות (ובכך לדלל את המשקיעים הקיימים) או לגייס אג”ח להמרה למניות (שגם הוא עלול לדלל את המשקיעים). 

נבצע השוואה בין התנאים שקיבלו שלוש החברות, דבר שייתן אולי אינדיקציה טובה לגבי החוסן הפיננסי של החברות:

 • פנאקסיה קיבלה הלוואה בסך 10 מיליון ש”ח בריבית של פריים (1.6% כיום) + 5.25% למשך 3 שנים.
 • טוגדר קיבלה הלוואה בסך 10 מיליון ש”ח בריבית של פריים + 4.75% למשך 3 שנים. החברה גם קיבלה מסגרת אשראי של 10 מיליון ש”ח בריבית של פריים + 3.8% למשך 8 חודשים.
 • תיקון עולם קיבלה מסגרת אשראי של 7.5 מיליון ש”ח בריבית של פריים + 1.2% למשך 11 חודשים, ולאחר מכן בהסכמת החברה ובהסכמת הבנק יהיה ניתן להאריך את המסגרת לעוד 12 חודשים.
 • בנוסף, טוגדר ופנאקסיה גם העניקו לבנק אופציות למניות החברה ללא תמורה מצד הבנק.

מבחינת הריבית על ההלוואות של טוגדר ופנאקסיה: מדובר בריבית שהיא לא נמוכה בכלל, ומשקפת את העובדה ששתי החברות הללו עדיין הפסדיות ושורפות מזומנים. מבחינת התנאים על ההלוואה: ניתן לראות שטוגדר קיבלה הלוואה בריבית טובה ונמוכה יותר. פנאקסיה צריכה לשמור במזומן בחשבון הבנק 30% מיתרת ההלוואה או 2 מיליון ש”ח, הגבוה מביניהם, בעוד שטוגדר לא התחייבה להשארת מזומן בחשבון הבנק.

מבחינת תיקון עולם: בהסתכלות שטחית על הדיווח ניתן להבין כי החברה קיבלה תנאים טובים מאוד, לא רק ביחס לחברה אלא גם ביחס לחברות גדולות ורווחיות בסקטורים אחרים. מסגרת האשראי שניתנה היא לתקופה של 11 חודשים (ולאחר מכן ניתנת להארכה בהסכמת שני הצדדים).

טוגדר חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת גוד פארם

חברת טוגדר חתמה השבוע על מזכר עקרונות מחייב עם רשת חנויות הקוסמטיקה והפארם “גוד פארם” (Good Pharm) שבשליטת רמי לוי. במסגרת מזכר ההבנות החברות מתכננות להקים ברבעון השני של שנת 2021, בשלב ראשון, שלוש עד חמש נקודות למכירת קנאביס רפואי שיפעלו בתוך בתי המרקחת של גוד פארם. טוגדר העריכה כי עלות ההקמה תהיה 700,000 ש”ח לכל נקודת מכירה, וגוד פארם וטוגדר יתחלקו באופן שווה בעלויות ההקמה וכן באופן שווה ברווחים. בנוסף, טוגדר פרסמה כי היא מתכננת לייצר מותג קנאביס ייחודי שישווק תחת המיתוג של גוד פארם בלעדית.

לכאורה מדובר בהודעה חיובית מאוד שמערבת כניסה של שחקן חזק לשוק הקנאביס, אך כרגיל – חשוב יהיה לראות את תגובת השוק למוצרי הקנאביס שטוגדר תייצר לגוד פארם, אם וכאשר, האם הם יהיו איכותיים והאם בכלל יימכרו. מעבר לכך, היתרון בשיתוף הפעולה הוא שנקודות המכירה ייפתחו בתוך בתי מרקחת שגם ככה יוקמו, ובכך גם נוצר חיסכון בהוצאות התקורה (הוצאות שכירות וכו’) וגם ישנה כבר תשתית קיימת במקום.

שיח – נחתם הסכם שיתוף פעולה עם מגדל בצפון הארץ

חברת שיח מדווחת השבוע בנוסף כי חתמה על הסכם עם מגדל קנאביס אלמוני השייך לאגודה שיתופית. החברה, שוב, לא ציינה מי אותו מגדל אלמוני אך כן ציינה כי מדובר ב”אגודה שיתופית”. מאחר ובתחום הקנאביס יש אגודה שיתופית אחת, די מפוקפקת, סביר להניח שזו האגודה המדוברת. במסגרת ההסכם צפויה להיות מוקמת חווה בצפון הארץ בשטח של 15 דונם, עם קיבולת ייצור מוערכת של 8 טון תפרחת יבשה בשנה. שיח תהיה אחראית על הליווי וההקמה, התפעול ומכירת התוצרת מהחווה, וכן על אספקת גנטיקה. בתמורה שיח תקבל תמלוגים מסוימים מההכנסות. השותף ישקיע את ההון בהקמת החווה.

קאנומד ממשיכה עם דיווחים חסרי טעם

חברת קאנומד, כהרגלה, ממשיכה בסדרת הדיווחים על הסכמים חסרי משמעות אמיתית עם שני דיווחים נוספים השבוע: הראשון – החברה חתמה עם “מרכז אבישר”, חברה בבעלות אירית אבישר הממתגת עצמה כ”אחות קנאביס” ומציעה שירות ליווי בתשלום לקבלת רישיון קנאביס רפואי. לטענתה, על פי הדיווח, היא הצליחה לאגור מידע רב על המטופלים לאורך תקופת הפעילות שלה ומסגרת ההסכם אמורה לקום שותפות שתוחזק 51% בידי קאנומד ותפעיל מרכז ייעוץ למטופלים. הדיווח השני מדבר על מזכר הבנות שקאנומד חתמה במסגרתו היא תשלם לשותף שיקים עבורה חברה בת בגרמניה שתוחזק בבעלות מלאה בידי קאנומד. נו… נחיה ונראה.

סיכום העליות והירידות של השבוע:

 • יוניבו – 6.13%+
 • טוגדר – 0.04%-
 • שיח מדיקל – 0.15%-
 • תיקון עולם – קנביט – 0.62%-
 • קאנומד – 1.35%-
 • פנאקסיה – 1.43%-
 • קנאשור – 2.30%-
 • אינטליקנה – 2.40%-
 • פארמוקן – 2.72%-
 • עמיר שיווק – 4.97%-
 • מדיוי – 5.01%-
 • קנזון – 6.32%-
 • אינטרקיור קנדוק – 7.11%-
 • נקסטייג’ – 7.41%-

אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר