היבוא חוזר: גורילה גלו, אמרלד ואופל ינחתו שוב בישראל

בקרוב חוזרים למדפים זני קנאביס שחלק מהמטופלים מחכים להם כבר קרוב לשנה. ראשונים יגיעו טריפולי וקהיר ("אופל" לשעבר) ומיד אחר כך גם הכוכבים גורילה גלו, אמרלד וצונאמי. בהמשך צפוי סיבוב נוסף של לומינריום וסדאמן לצד זנים חדשים בהופעה ראשונה

בשורה טובה לצרכנים, בשורה פחות טובה לחוות הקנאביס הישראליות: כ-8 חודשים לאחר שמשרד הבריאות עצר בפועל את מתן ההיתרים לייבוא זני קנאביס מחו”ל בעקבות הקשחת נהלי הבדיקות לניקיון מחומרים אסורים, יחל החל מהשבוע הבא זרם איטי אמנם אך כנראה קבוע של משלוחי קנאביס בטיסות לישראל.

הראשונים לחזור: טריפולי וקהיר (“אופל” לשעבר)

למגזין קנאביס נודע כי לאחר שחברת קרונוס (Cronos) היתה הראשונה שעשתה זאת כשהצליחה לעמוד בדרישות החדשות והביאה 3 זנים אהובים שכבר נחתו בארץ מקנדה, גם החברות בול פארמה (BOL Pharma) וקנדוק (Canndoc) קיבלו לאחרונה את ההיתרים הנכספים לייבוא.

כבר בתחילת השבוע הבא ינחת בארץ משלוח מכובד של שני זני הקנאביס טריפולי (TRIPOLI) וקהיר (CAIRO) מחברת טרה ורדה (Terra Verde) הפורטוגלית, חברה בת של חברת אמק (Emmac).

זני קנאביס קהיר טריפולי של טרה ורדה בייבוא של בול פארמה
זני הקנאביס “קהיר” ו”טריפולי” (לשעבר “אופל”) של חברת טרה ורדה מפורטוגל, בייבוא של BOL פארמה

זנים אלה מפורטוגל למעשה כבר הובאו בעבר על ידי חברת בזלת (Bazelet) וכונו על ידה בשם אופל (Opal) אך הפעם תהיה זו חברת BOL שתייבא אותם והפעם בשמותיהם המקוריים. עוד מ-BOL, משלוח נוסף של הזן צונאמי (Tsunami) של חברת הקסו (Hexo) מקנדה צפוי להגיע, אך רק בעוד כחודש כנראה או אף יותר.

מהמבוקשים ביותר: גורילה גלו ואמרלד חוזרים

זן ראשון שהצרכנים בישראל מאוד מצפים לו וצפוי להגיע בקרוב, כנראה במהלך החודשיים הקרובים, הוא הזן גורילה גלו (Gorilla Glue) של חברת טילריי (Tilray) הקנדית שיגיע לכאן כמו בסיבוב הקודם על ידי חברת קנדוק.

תפרחת "גורילה גלו" - אינדיקה T20/C4 - סדרת "דיימונדז" של קנדוק עם טילריי.
תפרחת “גורילה גלו” – סדרת “דיאמונדס” של קנדוק עם טילריי – בקרוב שוב בישראל

זן נוסף שקנדוק אמורה להביא במהלך השבועות הבאים הוא זן שכבר הובא בעבר מחברת פוטמר (Fotmer) מאורוגוואי על ידי חברת בזלת וזכה כאן לשם אמרלד (Emerald). לאור הצלחת השם בכוונת קנדוק לשמור עליו גם בסיבוב שלה.

לא ידוע עדיין מתי אך סביר להניח שקנדוק תיישם בקרוב את היתרי הייבוא שלה גם עם החברות אורגניגרם (Organigram) ואפריה (Aphria) שנרכשה לאחרונה על ידי טילריי. שתי החברות חתומות מולה בהסכמים לכ-7 שנים קדימה.

אז מה נשתנה?

מה שסייע להשגת ההיתרים היה עבודה של חברת בקטוכם (Bactochem) ששדרגה את ליין הבדיקות שלה כך שיתאים לדרישות החדשות הכוללות מאז אוקטובר 2020 את כל 240+ חומרי ההדברה בפרמקופיאה האירופאית והאמריקאית, למעט שניים.

שתי הבדיקות החסרות הן שממשיכות להקשות כרגע על תהליך היבוא שכן ככל הידוע לא נמצאה עדיין מעבדה אחת שמציעה את שתיהן כלומר נדרשות לפחות 3 מעבדות שונות כך שהיבואנים נאלצים להעביר דגימות הלוך-ושוב במשך חודשים לצורך קבלת האישור הסופי.

המשמעות היא שקצב המשלוחים ב-2021 לא יהיה כנראה כפי שהיה ב-2020 וכן גם בכמויות קטנות יותר. לדוגמה, למגזין קנאביס נודע כי המשלוחים הקרובים צפויים לעמוד על כ-600 ק”ג כל אחד לעומת עד מעל טון שהגיע בשיא במשלוחים קודמים.

עוד זנים בדרך…

הזנים הבאים בתור ככל הנראה יהיו לומינריום (Luminarium) וסדאמן (Sedamen) של חברת אורורה (Aurora) הקנדית, בייבוא של החברה הישראלית קנטק (Cantek).

כפי שחשפנו בתחילת השבוע, יגיעו לא מיד אך ככל הנראה לפני סוף 2021, לא פחות מ-6 זנים חדשים על ידי חברת הקנאביס הישראלית איי.אמ.סי (IMC) שתייבא אותם משתי חברות הקנאביס הבוטיקיות הקנדיות אוונט (AVANT) ופלאוור (Flowr).

למגזין קנאביס נודע כי גם חברת יוניבו (Univo) מתכוונת בקרוב ליזום ייבוא של סחורה מחו”ל, הפעם מזנים חדשים לאחר סיבוב יבוא כושל ב-2020.

אם כבר זנים חדשים, אמנם לא מייבוא, אבל בשבוע הבא יגיעו לחנויות שני זנים ראשונים בשוק של חברת אינטליקנה (Intelicanna): הראשון הוא זן (ZEN) והשני הוא ניאו (NEO), שניהם מגידול במתקן החברה בגבעת ח”ן הנחשב למתקן ברמה גבוהה יחסית בישראל.

מה המשמעות?

לפי חלק מההערכות תיתכן עלייה מסויימת במחירי הזנים המיובאים ב-2021 לעומת מחיריהם בשנה שעברה, זאת לאור הצורך בבדיקות המעבדה המקיפות והמאמץ חובק העולם שהחברות השקיעו בחצי השנה האחרונה כדי לנסות ליישמן.

יחד עם זאת, בניגוד לשנת 2020 עת הזנים מייבוא היו מיוחדים ונדירים, נכון להיום מלאי הקנאביס מגוון הרבה יותר כולל שיפור מורגש של זנים מקומיים שהגיעו לאחרונה לרמות גבוהות בהרבה מבעבר.

פתיחת שערי הייבוא מדאיגה לא מעט את בעלי חוות הקנאביס הישראליות שנהנו בחודשים האחרונים מעלייה במכירות בעקבות עצירת הייבוא. לפי חלק מההערכות בענף, צפויים לפחות חלק מהם להגיש עתירות בדרישה להטיל מכסות על כמויות הייבוא המותרות מחו”ל על מנת לא לחסל את השוק המקומי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר