מגלגל...

הושק משאף הקנאביס החדש של “טבע”: המחיר 1,950 ש”ח – החומר מהולנד

לאחר 8 שנות פיתוח ועשרות מיליוני דולרים השקעה מודיעה חברת "סאיקי" על השקת משאף הקנאביס החדש שלה. מחירו: 1,950 ש"ח + 740 ש"ח לכל מחסנית. הקנאביס מגיע מהולנד באישור משרד הבריאות, יש הטוענים שלכאורה בניגוד לנוהל.

חברת “סאיקי” (Syqe), יצרנית משאף הקנאביס החדש שישווק על ידי חברת התרופות “טבע”, מדווחת על השקת המכשיר הבוקר (ד’) לציבור המטופלים, זאת לאחר 8 שנות פיתוח וגיוס של כ-83 מיליון דולר.

מחירו של המשאף החדש יעמוד על 1950 ש”ח, ומחיר המחסנית יעמוד על סכום של 740 שקלים. ככל הנראה כל מחסנית תספיק לחודש ימים ומינון הקנאביס בה ייקבע על ידי הרופא המטפל.

משאף קנאביס סאיקי Syqe
משאף הקנאביס החדש של סאיקי (Syqe)

המחסניות של סאיקי טעונות מראש בקנאביס גולמי שלא עבר שום מיצוי, ללא שום תוספים או מניפולציות כימיות. תפרחת גולמית טבעית לחלוטין בלבד.

עבור קבלת טיפול בעזרת המשאף הרופא ירשום למטופל מרשם לקנאביס בקטגוריית “משאף T10/C2 SATIVA”, זאת בשונה מהמרשמים הרגילים הקובעים רק את המינון והאם יתקבל בתצורת שמן או תפרחת.

הקנאביס ממנו מופקות הטבליות הנמצאות בתוך המחסנית מגיע בייבוא מחברת “בדרוקאן” ההולנדית, זאת באישור משרד הבריאות ועל אף שאין היתר רשמי לייבוא קנאביס לישראל.

לטענת גורמים בענף מדובר לכאורה בעבירה על הנהלים, שנעשתה באישורו של מנהל היק”ר יובל לנדשפט בדומה להיתר ייבוא צמחי קנאביס מארה”ב שנתן בעבר לחברה פרטית בניגוד לחוק.

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי “סאיקי” כן מחזיקה בהיתר לייבוא קנאביס מהולנד למטרות מחקר בלבד, אך קיבלה היתר זמני להשתמש באישור זה גם עבור מסחר וזאת באישורו של לנדשפט ולפנים משורת הדין.

המינון של סאיקי נקבע באירוסול הנשאף, ולא במ”ג כמו שמן או בגרמים כמו תפרחות. מחסניות סאיקי מאפשרות מינון סלקטיבי הנמדד במיקרוגרמים. נכון להיום, המינונים שניתן יהיה לקבוע במשאף (עי ידי הרופא והמטופל) הנם 250 מיקרוגרם או 500 מיקרוגרם.

לדברי החברה בהודעה לעיתונות “80% ממטופלי הקנאביס הרפואי בארץ ובעולם צורכים את הטיפול בשאיפה – באמצעות עישון או באיוד – ועד היום לא היה קיים בעולם אף פתרון ברמת דיוק פרמצבטית לקנאביס בשאיפה. כעת, עם השקת המשאף יתאפשר מתן טיפול מדויק, מדיד ובטוח בשאיפה המאושר על ידי משרד הבריאות”.

קטגוריה יעודית נקבעה עבור המשאף של "סאיקי"
קטגוריה יעודית נקבעה עבור המשאף של “סאיקי” במסגרת הרפורמה

המשאף יהיה זמין לרכישה החל מהיום עבור מטופלים בעלי רישיון לשימוש בקנאביס רפואי ומרשם רפואי למשאף Syqe, כלומר הרופאים יצטרכו לרשום את המשאף כטיפול המומלץ במרשם שינפקו לחולים.

המשאף ישווק כאמור ע”י טבע ישראל ויסופק ישירות לבית המטופל באמצעות סל”א, חברת ההפצה של טבע. חברת הסיגריות “פיליפ מוריס” השקיעה 20 מיליון דולר בפיתוח המשאף.

“המשאף מותאם לטיפול בקנאביס רפואי המצוי במחסנית ייחודית המכילה שבבי נידוף (VaporChipsTM) הטעונים מראש בכמות מדויקת ואחידה של פרחי קנאביס גולמיים שגודלו בתנאים פרמצבטיים קפדניים,” נמסר. “המשאף משלב מספר מנגנונים חדשניים, ביניהם מנגנון PulseBreath™ שנועד להגביר את זמינות החומרים הפעילים המצויים בקנאביס הרפואי לספיגה בריאות המטופל. למשאף בקרת טמפרטורה וזרימת אוויר שמווסתת את פעולת המשאף בזמן אמת בהתאם לצרכי המטופל. משאף ומחסנית Syqe הינם בעלי אישור GMP ומשרד הבריאות.”

לדברי החברה “באמצעות משאף Syqe המטופל צורך כמויות מדודות של המולקולות הקיימות בפרחי הקנאביס, ובכך מתאפשרת שליטה ודיוק בטיפול כפי שמתאפשר בכל טיפול רפואי אחר”.

עוד מתואר כי “המינון הנצרך באמצעות המשאף הינו עקבי, מדויק ומותאם באופן אישי לצרכיו של כל מטופל ומטופל בהשוואה לטיפול בקנאביס רפואי באמצעות צריכה אוראלית (שמן) או עישון”.

פרי דוידסון, סאיקי, Syqe
פרי דוידסון, מייסד ומנכ”ל סאיקי, Syqe

החברה מציינת כי הצליחה להוכיח בניסויים קליניים שהמשאף מביא לספיגה מדויקת של החומרים בגוף ובאמצעותו “ניתן למזער את ההשפעות הפסיכו-אקטיביות של רכיבים פעילים בצמח, להפחית באופן משמעותי את תופעות הלוואי ולהפיג את הכאב במהירות, כל זאת ללא חשיפה לנזקים הקיימים בעישון”.

פרי דוידסון, מייסד ומנכ”ל סאיקי, מסר כי “מדובר במוצר מדיד באיכות פרמצבטית בשאיפה מאפשר לראשונה למטופלים לקבל הקלה מקסימאלית בסימפטומים תוך דקות ספורות, בעוד הימנעות מאפקטים פסיכואקטיבים לא רצויים. כל זאת במסגרת קלינית בטוחה, צפויה, ורציפה לאורך כל הטיפול”.

לדבריו “קנאביס רפואי הינו הצמח הראשון אותו הטמענו בפלטפורמת Syqe ובכוונתנו להטמיע בעתיד הקרוב חומרים נוספים, ובכך להביא מזור למספר הרב ביותר של מטופלים”.

ד”ר איתן חי-עם, היו”ר הרפואי של סאיקי, לשעבר מנכ”ל משרד הבריאות והמרכז הרפואי סורוקה, מסר: “עד כה הצוותים הרפואיים התקשו בזמן רישום קנאביס למטופליהם בשל היעדר היכולת לדייק במינון אותו יקבלו החולים. מהיום, בעזרת הטכנולוגיה שלנו, יוכלו המטופלים לקבל מינון מדוייק של קנאביס והצוות הרפואי יוכל סוף סוף לנהל את הטיפול ע”פ תכנית טיפול רפואית מדוייקת אותה פתחנו”.

משרד הבריאות סירב למסור תגובה לטענות על היתר יבוא קנאביס מהולנד בהליך חריג.

ראו עוד:
כך ‘טבע’ ו’פיליפ מוריס’ מגשימות את חזון ‘העשב של השכן’

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר