טוען...

הורי מנהלי טלגראס הקימו ועד: “איפה עורכי הדין תומכי הלגליזציה?”

הוריהם של כ-10 ממנהלי ארגון טלגראס העצורים בכלא ניצנה פנו במכתב לעורכי דין ברחבי הארץ בבקשה לסייע להם בייצוג משפטי בעבור תשלום בו יוכלו לעמוד. "לא מחפשים תרומות, שמחים לשלם, אבל זקוקים לעזרה," הם אומרים. "אנשים טובים נקלעו למצב מורכב והמשטרה מתנקמת".

“זה משפט דרייפוס” טוען ת’, אביו של אחד ממנהלי ארגון טלגראס העצורים, וקורא יחד עם הורי שאר המנהלים העצורים בכלא ניצנה לעזרה מצד עורכי דין התומכים בלגליזציה.

ת’ הקים את “ועד הורי טלגראס” הכולל בינתיים את הוריהם של 10 ממנהלי הארגון. לטענתם מדובר בבני טובים שכלל לא הרוויחו כסף מהפעילות בארגון וזקוקים כעת לסיוע.

לדברי ת’, רופא שיניים במקצועו, ההורים ישמחו לשלם עבור ייצוג משפטי עבור בניהם, אך עורכי הדין שטיפלו בפרשה מבקשים כעת עד מיליוני שקלים עבור המשך הייצוג, לאחר שהוגש לפני כשבועיים כתב אישום נרחב.

“אנחנו לא מחפשים תרומות ולא מגייסים כסף – פשוט מנסים לאתר עורכי דין, אולי כאלה שתומכים בלגליזציה, שיתנו הצעת מחיר סבירה שנוכל לעמוד בה,” הוא מסביר בשיחה עם מגזין קנאביס.

“בתחילה ייצגו עורכי דין פרטיים, בעבור תשלום של כ-20 אלף ש”ח, אבל לחלק הבא הם רוצים בין 500 אלף למיליון ש”ח ויותר עבור כל אחד מהתיקים, עבור כל נאשם,” הוא מפרט.

בנו של ת’, שהשתמש בטלגראס בכינוי “Dove”, עצור יחד עם חבריו להנהלת הארגון כבר קרוב לחודשיים, מה-12.3, ושוקלים לפנות לסניגוריה הציבורית על מנת לקבל ייצוג בחינם.

עם זאת, בטרם יחליטו לגשת לסניגוריה הציבורית, מנסים ההורים לאתר כאמור עורכי דין מקצועיים ומומחים בתחום זה שיסכימו לייצג בעבור סכום נמוך יותר.

“אנו פונים לציבור עורכי הדין בעיקר, כרגע יש 10 משפחות מתוך ה-27 בועד,” אומר ת’. “בני היה לא בסדר, אבל לא מגיע לו עונש כזה”. לטענת ת’ בניגוד לדברי המשטרה על כך שטלגראס עודדו סחר ושימוש בסמים על ידי בני נוער, בפועל ההנהלה לא תמכה בכך.

“ראש הארגון אולי תמך בהעסקת בני נוער בסחר ובשימוש, אבל אני לא בטוח שכל העובדים היו מזוהים עם ראש הארגון והדברים שהוא אמר, וממה שאני מבין חברי ההנהלה לא הסכימו איתו על זה,” הוא מסביר.

לשאלה הברורה איפה כל הכסף שהרוויח הארגון בסכומים שלטענת המשטרה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים ומשכורות חודשיות גבוהות למדי, השיב האב: “אני יכול להגיד לגבי הבן שלי. אין לו כסף. הם כולם היו אנשים נורמטיביים. זה גדל והתרחב, זה שאב אותם פנימה. אני בעצמי מימנתי אותו. הוא יצא פראייר, כי לא שילמו לו משכורת בכלל.”

במכתב ששלח ועד הורי טלגראס למשרדי עורכי דין ברחבי הארץ נכתב כי “מדובר בחבורה של צעירים איכותיים, משכילים, שתרמו לחברה כל אחד בתחומו, רבים מהם אנשי מחשבים והייטק, סטרטאפיסטים, רואה חשבון, טייס קרב לשעבר, רב, עורך דין, עיתונאי ועוד”.

לדבריהם “מדובר בחבורת צעירים שרצתה מדי פעם לעשן קנאביס ונתקלה בקשיים רבים כאשר מצד אחד קיימת ‘עצימת עיניים’ לגבי צריכה עצמית מצד הרשויות אך מצד שני אין כתובת להשגת הקנאביס בצורה בטוחה או מסודרת מאחר והלגליזציה מתעכבת”.

“מטרתם העיקרית של אותם הצעירים הייתה לתרום מזמנם הפנוי לטובת צרכני הקנאביס על מנת להנגיש אותו למי שצריך אותו ותו לא,” כתבו. “אף אחד מהם לא שיער את רמת ההצלחה והפופולריות של הפרוייקט שצמח למימדים גדולים מאד.”

למרות שמנהל הארגון, עמוס סילבר, עודד צעירים לסחור ולעשן קנאביס, ההורים טוענים כאמור מנגד כי “כל הדיבורים על עידוד מכירה לקטינים ורווחים אסטרונומיים אינם נכונים ומדובר בהפצה מכוונת מצד המשטרה על מנת להעצים את רמת הפשיעה בפרשה”.

לדבריהם “לא מן הנמנע כי נכנסו כאן שיקולים של ‘סגירת חשבונות’ לאחר התבטאויות מתרברבות ומיותרות מצד אוכלוסיית טלגראס. עמדתי כאבא היא שעבירות – יש. ארגון פשע – אין. לכל היותר מדובר באקט של מרי אזרחי על ידי צעירים חסרי סבלנות”.

האב החליט כאמור להקים את “ועד הורי טלגראס” על מנת לנסות ולגייס סכום כסף הנדרש לייצוג משפטי עבור עשרות העצורים בפרשה. “שמעתי את הסכומים שמבקשים עורכי הדין, מדובר בסכומים אסטרונומיים שאף אחת מהמשפחות לא תוכל לעמוד בהם,” הוא אומר.

“איני ממעיט בחומרת העבירות אך יש לי הרגשה שיש כאן שילוב ידיים מצד המשטרה והפרקליטות על מנת להביא לעונשים כבדים ולא מידתיים כלפי ילדינו שבחרו לחיות וליצור כאן ולא בחו”ל להבדיל מצעירים רבים אחרים,” הוסיף. “זה יהיה ללא ספק משפט ראווה והגדיר זאת אחד ההורים המודאגים במסדרונות בית המשפט כ’משפט דרייפוס’.”

האב מציין עוד כי לאחר שפגש במסדרונות בתי המשפט את משפחות העצורים, הבין שמדובר במשפחות טובות. “ראיתי את כל המשפחות שבאו לבית המשפט. מצטער, אלו לא משפחות פשע,” אמר. “ההפך הוא הנכון, ראיתי גם חלק מהעצורים, בשתי מילים: מיטב הבנים”.

לדבריו בשיחות שקיימו ביניהם הבנים הובעה דאגה רבה בנוגע לעלויות הייצוג המשפטי והם מתכוונים לבקש את עזרת הסניגוריה הציבורית. “מבלי לזלזל בסניגוריה הציבורית או לפגוע בה אני פונה לציבור עורכי הדין בישראל העוסקים בתחום, להציע את עזרתם לעצורי הפרשה תמורת תשלום שבו יוכלו הורי הנאשמים גם לעמוד.”

לעיון במכתב המלא ששלח ועד הורי טלגראס לעורכי הדין לחצו כאן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר