“הורידו חלק מהטור, קנאביס לא סם מסוכן, אני לא נגד לגליזציה”

פרופ' איתמר רז, טוען שהעיתון 'ישראל היום' הוריד קטעים מהטור שלו, אומר שקנאביס "הוא לא סם מסוכן" ומדגיש שהוא בכלל לא נגד הסדרת שימוש ואפילו גידול חוקי למבוגרים. דאגתו לדבריו היא לנוער שעלול להתמכר לקנאביס כפי שמתמכר לסוכר.

העיתון ‘ישראל היום’ ממשיך זה היום השני ברציפות בקמפיין שלו נגד התכנית לביטול הפללת צרכני הקנאביס ולהסדרת שוק חוקי ומפוקח למבוגרים (“לגליזציה”). הפעם, יממה לאחר טורה של מו”ל העיתון ד”ר מרים אדלסון, מופיע טור נוסף, של פרופ’ איתמר רז, מומחה לאנדוקרינולוגיה (הורמונים) ויו”ר המועצה הלאומית לסוכרת.

בטור של פרופ’ רז, שכותרתו “דאגו לדור העתיד: קנאביס, כמו סוכר וקוקאין – ממכר“, נכתב כי “לגליזציה של הקנאביס תיתן רוח גבית לשימוש בקרב ילדים שיהפכו עם הזמן למבוגרים חסרי מוטיבציה, חלקם יתמכרו לסמים קשים יותר, והדבר ייסב נזק רב לעצמם ולחברה”.

פרופ' איתמר רז (תמונה באדיבות מכון DMC)
פרופ’ איתמר רז (תמונה באדיבות מכון DMC)

בהמשך קובע פרופ’ רז כי “השימוש בקנאביס בבני נוער אינו נדיר כלל – זה חלק מתרבות של ‘אכול ככל יכולתך’ ללא שליטה וללא גבולות”, ומשווה את השימוש בקנאביס לשימוש בסוכר. “ילדי ישראל נמצאים בין המקומות הראשונים בעולם בשתיית בצריכת סוכר, ועכשיו נוספה צרה חדשה – לגליזציה של הקנאביס”.

מהכתוב בכותרת ובתוכן הנ”ל נדמה כי פרופ’ רז מתנגד לביטול הפללת צרכני הקנאביס הבוגרים או להסדרת שוק חוקי ומפוקח למבוגרים, אך מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי לא כך הדבר: בשיחה עמו הבוקר הוא טוען כי לדעתו הפללה היא לא הפתרון, מאשים שבעיתון חתכו חלקים מהטקסט שכתב, ומסביר כי הוא כלל לא נגד אלא דווקא בעד הסדרה של שוק חוקי למבוגרים, כולל גידול.

דברים אלו מתיישבים עם טענות שנשמעות על כך שהעיתון ‘ישראל היום’ מנהל קמפיין נגד הקלה על חוקי הקנאביס בישראל. בעלי העיתון, איל הקזינו וההימורים ד”ר מרים אדלסון ובעלה שלדון אדלסון, שמנהלים מלחמת חורמה נגד קנאביס ומתנגדים אפילו לקנאביס כטיפול רפואי, אף הורו בעבר לא לפרסם עמדות או דיווחים שעלולים להתפרש כתומכים בהקלה, וגם אתמול והיום מסרבים לאפשר פרסום טור מטעם תומך לגליזציה – כל זאת בזמן שהם מנהלים מרפאות למכירת מתאדון (“אדולן”), הרואין סינטטי.

“קנאביס זה לא סם מסוכן”

“קראתי את הכתבה של מרים אדלסון וזה מאוד הזכיר לי מהפך שאני מנסה לעשות בישראל בנושא צריכת הסוכר,” הסביר. “יש לנו בעיה מאוד קשה בעולם ועוד יותר בישראל של נושא שנקרא התמכרות. זה מתחיל בגיל צעיר מאוד ובעיקר לסוכר. אני חושב שאין הבנה של המשפחות שמגדלות את הילדים שהן מגדלות אותם להיות ילדים חולים, מכורים לסם שהוא סוכר, אם אתה צורך אותו בצורה מוגזמת.”

האם הטענה היא שצריך לאסור בחוק את הסוכר? “כמובן שלא,” אמר. “אני אפילו כתבתי שיש הרבה ארצות שעשו לגליזציה לקנאביס, אולי את זה הם הורידו, חבל. אני חושב שצריך למצוא דרך שאדם מבוגר מעל גיל 21 נניח או אפילו 18, יוכל לצרוך קנאביס כי זה לא סם מסוכן, יש לו חסרונות, אבל הוא לא מסוכן, כמו שלעישון יש חסרונות אבל רמת הסכנה היא לא כזו שאתה אומר אסור לעשן או שאתה נכנס לכלא אם אתה מעשן”.

בניין מערכת עיתון 'ישראל היום' (באדיבות ויקיפדיה)
“כנראה הורידו דברים” – בניין מערכת עיתון ‘ישראל היום’. בעבר נחשף במגזין קנאביס כי הכתבים והעורכים הונחו שלא לכתוב בעד לגליזציה וקנאביס רפואי (תמונה באדיבות ויקיפדיה)

לדבריו “הבעיה היא שכשאתה רוצה להגיב למשהו, אני רציתי שזה יופיע כתגובה לכתבה של אדלסון. היא מביעה את חששה שהקנאביס, שלגליזציה של הקנאביס תתפרש כמצב שבו ילדים מתחילים לעשן קנאביס. עשיתי בירור, פניתי לכמה בתי ספר, לנכדים שלי, שאלתי ‘תגידו, מעשנים קנאביס אצלכם’, אמרו לי ‘בהחלט וזה גם לא נדיר’. פניתי לילדים בגיל 16, אז כתבתי שאם ילדים בני 16 מעשנים, מי יודע אם ילדים בני 13 לא.”

“כנראה הורידו דברים”

“זו בדיקה מאוד לא מדעית, יכול להיות שהילדים אמרו לי ‘כן מעשנים הרבה ויש רק ילד אחד בבית הספר שמעשן’, לא עשיתי עבודה רצינית. זו היתה פנייה במהלך שישי שבת, קראתי את הכתבה בחמישי נדמה לי, ורציתי לענות מיידי, לא עשיתי איזה תחקיר גדול. כשאתה כותב דברים כאלה לפעמים אתה צריך להיות חד. מה שמפריע לי זה העיסוק הבלתי פוסק בלגליזציה של קנאביס.”

בועז ביסמוט, עורך 'ישראל היום' (באדיבות ויקיפדיה)
בהנחיית הבעלים מרים ושלדון אדלסון מסרב עורך ‘ישראל היום’ בועז ביסמוט לתת במה לטור בעד לגליזציה (תמונה באדיבות ויקיפדיה)

“אני רציתי בכתבה הזאת להגיד שני דברים, אחד הוא חשש מזליגה לדור הצעיר, שתיים, אם לממשלת ישראל יש זמן ורצון לעשות לגליזציה לקנאביס, היא צריכה להקדיש יותר זמן לכל הנושא של שינוי התנהגות ואורח חיים של ילדים ומשפחותיהם. ברור שיש הרבה מאוד משתמשים שהקנאביס משפר את איכות חייהם, והם בגיל 21 ומעלה, ומגיעה להם הזכות להחליט אם הם רוצים או לא רוצים קנאביס ובודאי לא מגיע להם תיק פלילי במשטרה במידה והם משתמשים בקנאביס.”

לדבריו “צריך לעשות רגולציה, זהירה מאוד, כמו שעושים באלכוהול וסיגריות, ולהשקיע הרבה יותר מחשבה בזה. ידעתי את הבעייתיות של לצאת נגד לגליזציה, אגב כתבתי, וכנראה הורידו דברים. כתבתי שיהיה רגולציה על השוק. הדבר הזה מנוהל בכנסת, יש כוונה לא להפליל אנשים על שימוש בקנאביס בגילאים מסויימים, אלה דברים שכנראה יקרו. אם מישהו יקרא את מה שכתבתי, הוא יגיד ‘יש פה חשש מאוד מזליגה לילדים’, זה מה שאני אומר – יש פנייה לממשלת ישראל, אל תשקיעו רק בלגליזציה של קנאביס אלא את אותם מאמצים ואולי יותר בשינוי אורחות חיים בילדים”.

“לא נכון להפליל, צריך רגולציה”

“אני בסך הכל חושש מהזליגה של זה לבני נוער, ואני חושב שצריך לעשות מלחמת חורמה במניעת שימוש בקנאביס בקרב נערים. אני כותב רק על ילדים. אני מאוד חושש מקנאביס אצל ילד בן 16. אבל זה נושא שניטחן, חברי הכנסת כבר יודעים את כל הנימוקים בעד ונגד, הם יודעים מה קורה בכל העולם, את היתרונות והחסרונות, הם יודעים הכל. אני רק רוצה שיזכרו שאם אתה יכול לעשן ללא מגבלה מעל גיל 21 או 18, מה שלא יקבעו, צריך להיות זהיר בנושא של ילדים.”

“האם הגישה צריכה להיות הפללה, רדיפה? לא! לא כתבתי שזה מה שצריך להיות,” סיכם. “אם לגליזציה הכוונה לרגולציה… אין ספק שהדרך הנכונה ביותר היא חינוך, שלא משקיעים בחינוך, שמשרד החינוך לא משקיע בבתי ספר בחינוך, זה נושא מורכב. לא נכון להפליל צרכני קנאביס בוגרים וכן צריך לעשות פיקוח ורגולציה ברורה, כולל גידול, זה נושא מורכב שאני לא דש בו בשנתיים האחרונות. אני בסך הכל קורא קריאת השכמה למדינת ישראל כדי שכשהיא עושה דבר כזה שתסתכל על בריאות הנוער.”

“אני לא כתבתי ‘אל תתנו בשום פנים’,” סיכם. “רוב הסיכויים שאני תומך ב-90% מהדברים שאתם אומרים. רק צריך לדאוג שזה לא יזלוג לנוער. צריך למצוא את הדרך לשלב רגולציה עם לגליזציה. אבל מגיל 21 ומעלה, אדם מבוגר שמעוניין בכך, יכול לקחת כמות מסויימת בחודש, זה מצוין, אני לא נגד, ואני לא חושב שרוח מה שכתבתי היה שאני נגד כל שימוש.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר