הוסמכו 81 רופאי הקנאביס החדשים: מי הם יהיו?

81 רופאי הקנאביס החדשים – אלו שלראשונה יוכלו לרשום רשיונות קנאביס רפואי ללא אישור דקדקני של משרד הבריאות – הוסמכו היום (ד’) באופן רשמי. הם קיבלו מחשבים אישיים ממשרד הבריאות ועליהם תוכנות ייעודיות לניפוק הרשיונות. הרופאים החדשים יחלו בחלוקת הרשיונות רק בעוד מספר חודשים.

לפני שעה קלה נסתיים באופן רשמי קורס הקנאביס הרפואי שהסמיך 81 רופאים חדשים בתחום אספקת רשיונות קנאביס רפואי לחולים.

ארבעה מחזורים של קורס זה – 4 מפגשים בכל מחזור – נסתיימו בחודשים האחרונים והיום, כפי שפרסמנו לראשונה לפני מספר שבועות, נערך טקס ההסמכה הרשמי, בו קיבלו הרופאים מחשבים ניידים מטעם משרד הבריאות ועליהם תוכנות ייעודיות בעזרתן ינופקו הרשיונות מעתה.

81 הרופאים שהוסמכו היום באופן רשמי יקבלו את המדפסות התואמות למחשבים רק לאחר תקופת החגים – ויוכלו לאשר רשיונות בעצמם בפועל רק עוד מס׳ חודשים.

במהלך הטקס אמר ליצמן כי “הצטרפות רופאים מומחים לאישורי קנאביס רפואי יקל על התהליך” וכי יש צורך בהוזלת מחיר הקנאביס הרפואי לחולים. “אנשים שסובלים מכאבים קשים נדרשים כיום לשלם מחיר גבוה מידי ברכישת קנאביס רפואי ויש להוריד המחירים,” אמר.

ליצמן קורס קנאביס רופאים

על פי הודעת דובר המשרד, “הרפורמה הינה מהלך נרחב וייחודי בעולם שכולל, מלבד הכשרה של המחזור הראשון של רופאים לטפל במוצרי קנאביס, את כל הרבדים שיאפשרו ניפוק של קנאביס ומוצרי קנאביס ובכללם: גידול בתנאי איכות ראויים, ייצור וולידי ואיכותי כמו הקיים בתרופות.”

עוד נמסר כי “מתקדמים בקצב מזורז כלל המאמצים ביתר הרבדים המשלימים לתהליך ובכללם: חוות גידול ומפעלי ייצור למוצרי קנאביס באיכות הראויה וכמו כן השלמת מערכי הפיקוח לאבטחה, מניעת זליגה ופיקוח על נאותות הפרקטיקה הרפואית.”

הצפי הינו כי הרפורמה במלואה תחל ככל הנראה ברבעון האחרון של שנה”ע 2017 או ברבעון הראשון של שנה”ע 2018, ומוצרי הקנאביס באיכות “Medical Grade” יהיו זמינים כמוצרים בעלי ריכוזים ידועים ומפוקחים, שיאפשרו לרופא המטפל (שהוכשר לכך) – להתוות קנאביס, ולמטופל – לרכשו בבית המרקחת.

שר הבריאות הרב יעקב ליצמן הוסיף: “המהלך שאנחנו מובילים הוא אך ורק מבחינה רפואית שכן היחס לקנאביס צריך להיות דומה לכל סם שלפי החוק הינו אסור לשימוש ומסחר. עם זאת, החוק מאפשר שימוש בקנאביס רפואי למחלות קשות במקרים מיוחדים ותחת מגבלות. הצטרפות כמות רופאים מומחים לאישורי קנאביס רפואי יקל על התהליך לחולים שנדרשים לכך בהתאם לחוק”.

הסמכת הרופאים אמורה היתה כזכור להיערך רק עם כניסת רפורמת הקנאביס הרפואי לתוקפה, בתחילת שנת 2018, אך לאחר לחץ ודיונים נוקבים בועדת הסמים של הכנסת, בין השאר של נציגי המגזין, נאותו במשרד הבריאות לזרז את תהליך ההסמכה.

עד היום היו רק 36 רופאים המורשים לאשר רשיון בקנאביס רפואי – בעיקר רופאים בתחום האונקולוגיה המאשרים את הרשיונות לחולי סרטן בלבד בתחומי בתי החולים בהם הם עובדים.

כל שאר המטופלים הסובלים מאחת מהמחלות ב’רשימת ההתוויות’ (‘נוהל 106’) שאינן סרטן, נאלצו עד כה לגשת לרופאי כאב או לרופאים פרטיים, לשלם עד אלפי שקלים ולקוות לקבל מרופאים אלו המלצות בלבד, במידת ההתאמה.

אותן המלצות הועברו ליחידה לקנאביס רפואי, שם אדם אחד בלבד, ד”ר מיכאל דור, היה המורשה לחתימה ולאישור סופי של רשיון כזה.

תהליך זה היה ארוך ביותר וגרם ל’פקקים’ ולעיכובים חריגים מאוד, עד שבמשרד הבריאות החליטו בשנת 2015, כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס, לערוך קורס להסמכת רופאים שינפקו רשיונות בעצמם.

מגזין קנאביס הגיש לפני למעלה מחודש בקשה לחשיפת רשימת שמות הרופאים שהוסמכו לפי חוק חופש המידע, אך משרד הבריאות ביקש הארכה נוספת בהגשת מידע זה.

הרשימה המלאה תפורסם במגזין עם קבלת התשובה ממשרד הבריאות.

עדכון: לרשימת הרופאים המלאה: לחצו כאן.

שאלות נוספות העומדות על הפרק הן כיצד ידעו חברות הקנאביס הרפואי, שעד כה קיבלו עדכונים ישירות ממשרד הבריאות, על כל רשיון שהונפק על ידי הרופאים החדשים? כמה יעלה המפגש אצל כל אחד מהרופאים החדשים, האם יהיה כיסוי של התשלום על ידי קופות החולים ועוד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר