טוען...

הומואים ולסביות משתמשים יותר בסמים: “בגלל התעלמות חברתית”

בדיון שנערך הבוקר (ג’) בועדת הסמים של הכנסת דרשה יו”ר הועדה ח”כ תמר זנדברג מהרשות למלחמה בסמים לצאת בקמפיין הסברה למניעת צריכת סמים קשים לקראת חודש הגאווה. “התופעה נפוצה בחוגים אלו בגלל בעיות חברתיות,” קובעים נציגי הקהילה.

מחקרים וסטטיסטיקות שנאספו במהלך השנים מצאו כי בקרב אוכלוסיית הלהט”ב נפוץ יותר השימוש בסמים ואלכוהול בכלל ובסמים קשים בפרט. הבוקר (ג’) דנה ועדת הסמים של הכנסת בנושא זה בהשתתפות נציגי קהילות ההומואים והלסביות.

“לאור ההצלחה המשוערת של הקמפיין, המזהיר משימוש מופרז בסמים קשים בקהילה הגאה, הוועדה דורשת מהרשות למאבק בסמים שתיערך לפני יוני, שהוא חודש פסטיב בקהילה ובתל אביב, להכין קמפיין דומה”, אמרה יו”ר הוועדה למאבק בסמים ח”כ תמר זנדברג בדיון על שימוש בסמים מסוכנים בקהילה הגאה, לציון יום הקהילה בכנסת. “אנו מבקשים להיות עם הפנים לקהילה שיש בה שימוש מוגבר בסמים ואלכוהול. לאור שיתוף הפעולה החד פעמי המוצלח בין הרשות לקהילה ולמשרד הבריאות, חייבים להיערך לחודש יוני, שהוא תאריך יעד קרוב, ובו נחגג חודש הגאווה”.

אלון צבעוני, פורום הבי-פאן-פולי: “ביסקסואלים נמצאים בסיכון חמור לדיכאון וחרדה, יותר מהומואים ולסביות. לכן הם גם בסיכון לשימוש באלכוהול וסמים. מחקר מצא שסיכוייו של הומו להשתמש בסמים גדול מסיכוייו של סטרייט, פי 2.5-3, ובתוך קבוצת הלהט”ב סיכוייו של הביסקסואל הם הגדולים ביותר. השאלה למה? למה החוויה של הביסקסואל כל כך קשה? יש עשרות מחקרים האומרים שהגורם המרכזי הוא המחיקה הביסקסואלית – התעלמות חברתית מהביסקסואלים. הציבור לא מכיר את ייחודיות הקהילה וחוסר המודעות קלני. אנשים שלא מכירים סובלניים פחות ומערערים על עצם הקיום, וזה כולל פסיכולוגים ואנשי רווחה שאינם חפים מכך. זה גורם ללחץ נפשי גדול”.

לינור, ארגון הנוער הגאה “איגי” באר שבע: נוער גאה עובר חוויית התבגרות של חוסר קבלה. הנסיבות גורמות לניסיון בריחה, וזה מוליך לא פעם גם לסמים או אלכוהול. אחד מכרטיסי הכניסה לחברה הלהט”בית בגיל הזה היא מסיבות, ושם אנו מכירים את תופעת צריכת הסמים. חמישית מהנערים צורכים סמים לפני קיום יחסי מין. יש גם נוער שהורים נוטשים בעקבות יציאה מהארון. הם נזרקים מהבית, מגיעים לרחוב ולסמים”.

רן שלהבי, האגודה למען הלהט”ב: “בסוף 2015 התרחשו מספר מקרי מוות משימוש מופרז של סמים קשים, בעיקר ערבובים. החלטנו לצאת בקמפיין שנאבק בסמי המסיבות. קהל היעד היה בעיקר גברים, כי הם הכי נפגעים מהתופעה. 5 בליינים מתו. הקמפיין נוהל ברשתות החברתיות וזכה ל18,000 הקלקות”.

ד”ר גל וגנר, ההסתדרות הרפואית: “להט”בים הומואים משתמשים בסמים בשיעור של 25% יותר מגברים סטרייטים. נשים לסביות צורכות סמים ב-40% יותר מסטרייטיות”. ד”ר רות גופן, ההסתדרות הרפואית: “הסמים במסיבות בנים אחרים לגמרי. זה לא מקרה שמתו מבלים גברים הומואים. זה חלק מתרבות המסיבות – הרבה סמים והרבה סקס. במסיבות לסביות יש פחות סקס. הסמים של הבנים הם סמים שעושים אותך יותר חרמן, עם פחות עכבות. הסם G מאד שכיח אצל הבנים. זה סם אונס. במינון קצת יותר גבוה הוא מערפל הכרה”.

ד”ר וגנר: “מה שגולש מאירופה זה מסיבות קמפ סקס, עם הרבה סוגי סמים, תוך קיום יחסי מין. בלונדון יש דגש גדול על מניעה. אנחנו מנסים לעצור את זה לפני שזה יסחף את המדינה”.

יו”ר הוועדה, ח”כ זנדברג: “יש אנשים שאין להם לאן לפנות. גם כשהם הולכים לפסיכיאטר, הוא לא יודע לאן להפנות אותם. צריך שבמרפאות קופת חולים אחיות ורופאים ידעו לזהות פוטנציאל להתמכרות ושידעו לאן להפנות. חלק מהאנשים מגיעים למרפאות בריאות הנפש. האם יהיה מענה שמזהה פוטנציאל התמכרות? האם ערניים ונותנים הדרכות שאנשי צוות ידעו לזהות מצוקה כעל רקע זהות מינית?”

ד”ר אלינה פיפלקס: “כל הזמן יש קורסים על התמכרויות אבל אין דגש על להט”ב. בכל האשפוזיות יודעים לקלוט טרנסג’נדרים. זה ברור”.

יואב בן ארצי, מנהל תחום התמכרויות בעיריית תל אביב: “המיתוג מחדש שלנו הוא קריאה לאוכלוסיות שלא מגיעות אלינו, ברמה שירימו טלפון וידברו עם עובד סוציאלי. הרעיון הוא לשווק אותם מחדש. בקרוב תראי את זה בשלטי חוצות. אנחנו עומדים לצאת גם בקמפיין הסברה לבעלי הליינים של המסיבות. הם אקוטיים. נקיים פעילות הסברתית לבעלי הליינים בקרוב”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר