מגלגל...

הוחלט: ועדת הקנאביס לא תעסוק בלגליזציה – גורל החוק בידי עבאס

ח"כ שרן השכל תהיה מנועה מלעסוק בחוקי לגליזציה בדיוני ועדת הקנאביס החדשה, אך תוכל לעסוק בחוק הקנאביס הרפואי - כך בהחלטת יועמ"ש הכנסת הערב בתגובה לתלונה על ניגוד עניינים שלה מול יו"ר חברת קנאביס. הרכב הועדה החדש מותיר שוב את גורל הקנאביס בידי מפלגת רע"מ

יועמ”ש הכנסת עו”ד שגית אפיק דוחה הערב (ג’) את דרישתם המשותפת של ח”כ מיכל וולדיגר ועמותת מתנגדי הקנאביס למנוע מח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) לעמוד בראשות ועדה חדשה בכנסת, ועדת הקנאביס, שתעסוק בחוק הקנאביס הרפואי החדש.

כפי שפורסם מוקדם יותר היום, לטענת וולדיגר והעמותה ח”כ השכל נמצאת בניגוד עניינים עם יו”ר חברת הקנאביס פנאקסיה יונתן קולבר שתרם למפלגת תקווה חדשה 4 מיליון ש”ח בקמפיין הבחירות. על פי עו”ד אפיק, כל עוד הדיונים עוסקים בחוק הקנאביס הרפואי בלבד אשר אינו נוגע נקודתית לפעילותה של פנאקסיה, אין ניגוד עניינים.

כזכור, הועדה היתה אמורה לקום כבר אתמול אך הדיון לאישורה בועדת הכנסת נדחה ביום, להיום, כשהבוקר הוא נדחה פעם נוספת בעקבות המכתב הדחוף ששיגרה ח”כ וולדיגר לעו”ד אפיק. בעקבות תשובת עו”ד אפיק הדיון המחודש בועדת הכנסת לאישור הקמת ועדת הקנאביס צפוי להתקיים מחר בבוקר (ד’) בשעה 9:45. (עדכון, ד’: הקמת הועדה אכן אושרה כפי שצפינו).

ח"כ שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
לא נמצאת בניגוד עניינים, כל עוד לא לא עוסקת בלגליזציה – ח”כ שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

באופן רשמי הועדה אמורה לעסוק בחוק הקנאביס הרפואי בלבד כאמור, אך יש לציין שח”כ השכל כן תכננה לנהל בה גם דיונים בנושאי אי הפללה ולגליזציה. בעקבות תשובת עו”ד אפיק נראה כי ח”כ השכל לא תוכל לקדם הצעות חוק ללגליזציה אלא לאי-הפללה לכל היותר, וייתכן שאף לא תוכל לעסוק בענייני יצוא קנאביס רפואי לחו”ל וכד’.

בתשובת עו”ד אפיק, אותה היא מבססת לדבריה על החלטה דומה קודמת של יועמ”ש הממשלה בתשובה לתלונה דומה לגבי ניגוד עניינים של יו”ר מפלגתה שר המשפטים גדעון סער עם קולבר, נכתב כי “לאור העובדה שאין בהצעת החוק כדי להשפיע על חברת פנאקסיה, אין מניעה שחברת הכנסת השכל תכהן כיושבת ראש הוועדה המיוחדת הדנה בהצעת החוק שבנדון, שכן, נוסח הצעת החוק הנוכחי אינו מעורר חשש לניגוד עניינים”.

עם זאת, עו”ד אפיק הדגישה כי אם נוסח החוק ישתנה וישפיע על חברת פנאקסיה בדרך כלשהי, יבחן ניגוד העניינים בשנית. לאור זאת שבהחלטת היועמ”ש לגבי סער קבע נקבע כי בגלל ניגוד העניינים שר המשפטים לא יוכל לעסוק בחוקי הלגליזציה אלא רק באי הפללה, לא סביר שח”כ השכל כן תקבל אישור כזה.

לצד זאת, בעקבות שינויים שבוצעו בהרכב הועדה המתוכנן במהלך אמש והיום, מי שיקבעו שוב את גורל הקנאביס הרפואי – כפי שקבעו שהחוק לאי הפללת צרכני קנאביס ייפול וכפי שמונעים כיום כל התקדמות של חוק ללגליזציה – הם מפלגת רע”מ בראשות ח”כ מנסור עבאס, שזכו בקול הקובע בועדה.

מנסור עבאס (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
יקבע את גורל חוקי הקנאביס – ח”כ מנסור עבאס (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

הסיבה המקורית לדחיית הדיון לאישור הקמת הועדה שהיה אמור להיערך כאמור כבר אתמול, היתה טענות של האופוזיציה על כך שהקואליציה תכננה לשבץ 14 חברי כנסת לועדה, עם רוב של שני ח”כים לקואליציה עם 8 נציגים, מול 6 נציגי אופוזיציה.

במהלך אתמול והיום הוסכם בין הצדדים שהועדה תכלול לבסוף 15 חברי כנסת, עם רוב של ח”כ אחד בלבד לקואליציה (8 מול 7), כאשר הח”כ הזה יהיה נציג רע”מ. לכן, בהנחה שנציגי האופוזיציה יקפידו להצביע נגד כל יוזמה בנושא, נציג רע”מ יוכל בכל רגע להצביע איתם ולהפילה.

איזה קנאביס אתה?

בשלב זה הועדה צפויה לכלול שלושה חברי כנסת מהליכוד, שניים מיש עתיד, ואחד מכל אחת מהמפלגות ש”ס, כחול לבן, העבודה, יהדות התורה, ישראל ביתנו, הציונות הדתית, הרשימה המשותפת, תקווה חדשה, מרצ וכאמור – רע”מ.

החלטת היועמ”ש משמחת את ח”כ רם שפע (העבודה) שתכנן לנהל את הדיונים בחוקי הלגליזציה עד שח”כ השכל דרשה להעביר את הדיונים אליה. מההחלטה נראה כאמור שהדיונים על לגליזציה, כמו גם על ייצוא קנאביס רפואי או כל עניין אחר שמשפיע על רווחי חברות הקנאביס הרפואי, יישארו בועדה בראשות ח”כ שפע שניהל דיון כזה גם הבוקר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר