קנאשור רוצה בית מרקחת משלה, ההתייעלות בפנאקסיה נכשלה?

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בבורסה - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: פנאקסיה עם צמיחה צפויה בהכנסות לרבעון Q3 אבל שורת הרווח כנראה לא מי יודע מה ולא נראה שפרוייקט ההתייעלות הצליח. לפחות החברה נפתרה מאחת התביעות הייצוגיות נגדה. אינטרקיור ממשיכה לצמוח ולהוביל את השוק אבל לא מספרת למשקיעים כיצד. קנאשור רוצה כמו שאר חברות הקנאביס לרכוש בית מרקחת משלה אבל מסרבת בינתיים לחשוף את שמו. פרשת השקעתו של יגאל דמרי בחברת טוגדר נפתרה, לפחות בינתיים, ועוד.

פנאקסיה: לשם שינוי צמיחה יפה בהכנסות, אך ההתייעלות כנראה נכשלה

 1. חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע על הערכות מקדמיות לרבעון השלישי של השנה, שאמנם נגמר כבר בסוף ספטמבר אך דוחות הסיכום שלו מגיעים רק בחלוף חודשיים-שלושה. אז מה זה “הערכה מקדמית”? חברות נוהגות לעיתים לפרסם הערכות מקדמיות לאחר סיום הרבעון עוד בטרם פרסום הדוחות הכספיים, בהן הן מספקות נתונים חלקיים כמו נתון ההכנסות ולעיתים גם המזומן שיש בידיהן, אך לא נתונים נוספים שיופיעו בדוחות הכספיים רק לאחר שהם מחושבים על ידי החברה. ברוב מוחלט של המקרים, כאשר חברה מספקת הערכה מקדמית היא לא מציגה צפי הכנסות גבוה מזה שלבסוף באמת יירשם בדוחות, וברור למה. לחברות ישנה היכולת לחשב די בקלות את ההכנסות שיהיו בדוחות לאחר סיום הרבעון ומשכך שוק ההון לא רואה בעין יפה חברה ש”מבלפת” בהערכות המקדמיות, דבר שנחשב חמור עשרות מונים מלבלף בהסכמים והודעות רגילים. ובכן, בהערכה המקדמית שפרסמה השבוע פנאקסיה היא ציינה שהיא צופה שההכנסות ברבעון השלישי של השנה הסתכמו בכ-21 מיליון שקל, גידול של כ-25% אל מול הכנסות של כ-16.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, וכן גידול של כ-19% בהשוואה לרבעון הקודם, השני, בו הציגה החברה הכנסות של 17.6 מיליון שקל. אין ספק שמדובר בנתון חיובי שכן ברבעון הקודם, הרבעון השני של השנה בו כאמור הציגה החברה הכנסות של כ-17.6 מיליון שקל, נרשמה ירידה של כ-10.6% בהשוואה לרבעון הראשון של השנה בו הציגה החברה הכנסות של 19.7 מיליון שקל. לפי ההערכה המקדמית שהיא פרסמה, היא כעת חוזרת לצמוח. אבל כמו שאתם כבר יודעים, לא שורת ההכנסות אלא שורת הרווח-הפסד היא שקובעת באמת, וכפי שכתבנו בעבר, לא סתם מדובר בדוחות מאוד חשובים לפנאקסיה, אולי אפילו הדוחות החשובים בתולדותיה, מכיוון שעד כה החברה הפסידה הרבה מאוד כסף. במחצית הראשונה של השנה למשל, פנאקסיה הפסידה לא פחות מ-19 מיליון שקל, והיא במצב פיננסי חלש מאוד. החברה הכריזה כזכור על הליך התייעלות רשמי אותי היא הייתה אמורה להשלים ב-30 ליוני 2021. גורמים בשוק הקנאביס סקפטיים לגבי ההתייעלות של פנאקסיה וטוענים כי הם לא רואים שינוי ממשי כלשהו בהתנהלות של החברה. בכל אופן, לכשיתפרסמו תוצאות הרבעון השלישי אנחנו צפויים לראות את התוצאות של מהלך ההתייעלות של החברה. אם היא תצליח לעבור לרווח או אפילו “תתאזן” ולא תרוויח או תפסיד – יהיה מדובר בחדשות חיוביות מאוד. אם היא לא תצליח, אז גם הגידול הזה בהכנסות יתגמד אל מול העובדה שההתייעלות לא הצליחה. יש לציין שפנאקסיה דאגה לכתוב בדיווח אודות ההערכות המקדמיות כי “לא ניתן לקבוע מה יהיה ההפסד או הרווח התפעולי ברבעון, אך ההנהלה צופה הפסד תפעולי משמעותי בעקבות הוצאות הנהלה והוצאות רישוי למוצרים באירופה”. או במילים אחרות – החברה ככל הנראה מכינה את השוק לכך שתוצאות מהלך ההתייעלות אינן מזהירות; אם כי לא ניתן לדעת. נשוב ונעדכן כמובן בעת הדוחות.
 2. פנאקסיה דיווחה השבוע גם על סיומו של אחד ההליכים המשפטיים שהיא מנהלת. בתיק בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד החברה שהגיש משקיע שלה בשם כפיר ספיר, הגיעו הצדדים להסכמות למשיכת הבקשה לתביעה ולביטולה ללא הוצאות של מי מהצדדים. מדובר בשורה התחתונה בניצחון לפנאקסיה. לטענת ספיר פנאקסיה הציעה מניות בהנפקה לקבוצת משקיעים מוסדיים בהנחה של כ-58% וזאת מבלי שהוצעה הנחה דומה למשקיעים מקרב הציבור. ספיר טען שמדובר בהתעשרות של בעלי החברה על חשבון המשקיעים ודרש מבית המשפט לחייב את פנאקסיה לפצות אותו ואת שאר המשקיעים מקרב הציבור בסך של 1,210 ש”ח כל אחד ולהורות על הנפקה נוספת בה יקבל הציבור הנחה זהה, אך לבסוף לאחר דיון קצר בבימ”ש התקפל מכל טענותיו ונכנע ללא תנאים.

אינטרקיור: ההכנסות ממשיכות לצמוח, אבל מאין הן מגיעות?

 1. חברת אינטרקיור (Intercure) דיווחה גם היא על הערכות מקדמיות לרבעון השלישי של השנה. החברה צופה הכנסות של כ-24.5 מיליון דולר קנדי (62.5 מיליון שקל), כלומר גידול של כ-180% אל מול הכנסות של כ-8.7 מיליון דולר קנדי ברבעון המקביל אשתקד וגידול של כ-40% אל מול הכנסות של כ-17.5 מיליון דולר קנדי ברבעון הקודם. בחישוב שנתי יוצא שאינטרקיור בעצם מוכרת בקצב שנתי של כ-250 מיליון שקל ובכך היא ממצבת את עצמה “חזק יותר” בעמדת “החברה הגדולה ביותר” במונחי הכנסות בענף, על זה אין עוררין. מה שכן – יש תהיות רבות בקשר למוצא ההכנסות, שכן החברה אינה מפרטת כמה מההכנסות הגיעו מפעילות הגידול והייבוא שלה, וכמה הגיעו מפעילות בתי המרקחת הענפה שלה.

קנאשור רוכשת בית מרקחת בכ-1 מיליון שקל, אך עדיין ללא רישיון קנאביס

 1. כחלק מ”טירוף” הרכישות של בתי המרקחת על ידי חברות קנאביס, גם חברת קנאשור (Cannassure), הקטנה ביותר בישראל במונחי שווי שוק מבין חברות הקנאביס בבורסה הנסחרת לפי שווי שוק של כ-44 מיליון שקל בלבד, דיווחה השבוע כי היא רוצה להצטרף לחגיגה עם בית מרקחת משלה ולכן חתמה על הסכם לרכישת 100% מבית מרקחת בצפון תל אביב ששמו לא פורסם וזאת בתמורה לכ-1.05 מיליון שקל. החברה מתעקשת לא לחשוף את שמו של בית המרקחת כשהשמועות מדברות על בית מרקחת ברחוב יהודה המכבי, אך אין לכך סימוכין. ההסכם הוא הסכם מותנה, כלומר יצא לפועל רק בתנאי שבית המרקחת יקבל את הרישיון הנדרש מהיק”ר לפעילות בתחום הקנאביס – דבר שיכול לקחת גם שנה שלמה או יותר, וכן בתנאי שיחתם הסכם העסקה עם הרוקחת האחראית של הסניף. מדובר במחיר נמוך ביחס לשאר העסקאות לרכישת בתי מרקחת שבוצעו, אם כי הסבר הגיוני לכך הוא העובדה שלבית המרקחת עדיין כאמור אין רישיון לפעילות בתחום הקנאביס וכן לא ידוע מה גודלו ומיקומו – פרטים רלוונטיים לתמחור – פשוט כי שמו לא פורסם. החברה לא דיווחה גם לגבי נתונים עסקיים כלשהם של בית המרקחת וגם זו סיבה לכך שלא ניתן לדעת מדוע מחיר המכירה נמוך יחסית. כן היה מצופה מקנאשור, למען השקיפות בפני המשקיעים, שבדיווח הבא על השלמת העסקה, ככל שיצא כזה, היא תציין את שמו של בית המרקחת, את פרטי ההכנסות שלו ואת הרווח שלו.

טוגדר: נפתרה הבעיה מול היק”ר – דמרי יעניק הלוואה במקום השקעה

 1. לאחר שמגזין קנאביס היה הראשון להתריע על הבעייתיות המשפטית בהסכם ההשקעה של איל הנדל”ן הישראלי יגאל דמרי בחברת טוגדר (Together) עקב הודעת רשות התחרות על כך שבכוונתה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד דמרי, ומשכך ככל הנראה היק”ר לא תאשר לחברה שדמרי יהפוך לבעל עניין בה (בעל עניין הוא אדם או גוף עם מעל 5% ממניות החברה או לחילופין מכהן בתפקיד בכיר בחברה), כעת טוגדר מדווחת על שינוי מתווה ההשקעה. במקום השקעה של כ-15 מיליון שקל בתמורה למניות ועוד 10 מיליון שקל בתור הלוואה – מתווה העסקה יהיה כ-15 מיליון שקל בתור הלוואה המירה ועוד 10 מיליון שקל בתור הלוואה רגילה. ההלוואה ההמירה ניתנת להמרה לפי 1.14 שקל למניה או ממוצע המחיר בשבוע שקדם להחלטת ההמרה. כמובן שבשביל להפוך לבעל עניין באמצעות המרת ההלוואה עדיין צריך דמרי את אישור יק”ר. בכל מקרה, כל הסכום ישא ריבית של כ-6% פלוס הצמדה למדד המחירים לצרכן, כך שהריבית בפועל צפויה להיות גבוהה יותר באחוז או שניים לשנה (לפי מצב האינפלציה כפי שהיה בממוצע בשנים האחרונות, כולל השנה). הריבית בשנתיים הראשונות תעמוד רק על כ-3% פלוס הצמדה למדד. ההלוואה ההמירה היא לכ-5.5 שנים וההלוואה הלא המירה היא לכ-6 שנים כאשר הריבית תשולם החל מדצמבר 2021 בתשלומים חצי שנתיים. כמו כן, לאחר כשנה, בכל חצי שנה החברה תיפרע עשירית מהקרן, כלומר עשירית מהסכום שדמרי נתן. כפי שכבר ציינו כאן בעבר, למרות האופטימיות בשוק בנוגע לכושר הפירעון של טוגדר, אופטימיות הנובעת מההון החוזר (נכסים שוטפים פחות התחייבויות שוטפות) החיובי של החברה, אפשר להעריך שהמצב הפיננסי של החברה אינו איתן, בלשון המעטה, מכיוון שלחברה יש מלאי גדול מאוד בהיקף של כ-40 מיליון שקל שנרשם בנכסים שוטפים ויהיה לה בפועל כנראה קשה מאוד למוכרו. כלומר ניתן להעריך, כפי שכבר כתבנו בעבר, שגם עם הזרמת הכסף מדמרי יהיה לחברה קשה להסתדר ללא גיוסים נוספים בשנה הקרובה, אלא אם כן היא תצליח לעבור לרווחיות.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • אינטליקנה – 5.08%+
 • קנאשור – 4.40%+
 • עמיר שיווק –  2.60%+
 • אינטרקיור – 2.03%+
 • יוניבו – 0.27%-
 • פארמוקן – 1.08%-
 • נקסטייג’ – 1.74%-
 • קאנומד – 1.95%-
 • קנבוטק – 3.19%-
 • תיקון עולם קנביט – 3.71%-
 • וונטייז – 5.08%-
 • פנאקסיה – 6.22%-
 • שיח מדיקל – 6.78%-
 • טוגדר – 8.62%-
 • איי.אמ.סי – 13.41%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר