מגלגל...

ההצבעה על חוק הלגליזציה נדחתה, הצבעה על אי הפללה ביום ד’

הצעת החוק שהגיש ח"כ רם שפע ללגליזציה, הכוללת הקמת מאגר צרכנים, לא עלתה היום להצבעה בועדת שרים לענייני חקיקה כמתוכנן למרות שהופיעה בלו"ז, ואולי תעלה בעוד כשבועיים. בינתיים, ביום ד' תעלה הצעת החוק לאי הפללה של ח"כ שרן השכל להצבעה בקריאה טרומית - איך יצביעו חברי רע"מ?

הצעת החוק ללגליזציה של ח”כ רם שפע (העבודה) שהוגשה בשבוע שעבר בנוסח שנוי במחלוקת והיתה אמורה לעלות להצבעה בועדת שרים לענייני חקיקה היום (א’) – לא עלתה להצבעה. חברי ועדת השרים החליטו לדחות את ההצבעה בשבועיים לפחות על מנת להגיע להסכמות ולנסח מודל מדויק יותר.

על פי נוסח הצעת החוק הבסיסי “אדם שמלאו לו 21 שנים יהיה רשאי להחזיק ולהשתמש בקנאביס לצריכה עצמית בכמות שלא תעלה על 15 גרם, ולרכוש קנאביס כאמור בכמות שלא תעלה על 15 גרם מנקודת מכירה ייעודית”.

יחד עם זאת, ההצעה גם מבקשת להקים מאגר צרכני קנאביס, לא מאפשרת היתר לגידול ביתי לשימוש עצמי וכן בניגוד לתכנית הקיימת לפיה ענף הפנאי ינוהל על ידי משרד הכלכלה קובעת כי הענף ינוהל דווקא על ידי משרד הבריאות, ולכן ספגה ביקורת.

הצעת החוק הוגשה כפי שנחשף במגזין קנאביס על ידי ח”כ רם שפע ללא תיאום עם ח”כ שרן השכל, שבמקביל מקדמת הצעת חוק לאי-הפללה שתעלה ביום ד’ להצבעה בקריאה טרומית בכנסת.

הבעיה הבולטת ביותר בהצעת החוק של ח”כ שפע (PDF), שמסרב להגיב לביקורת או להשיב לשאלות, היא כאמור יצירה למעשה של מאגר צרכני קנאביס. על פי הנוסח הנוכחי כל מי שירכוש קנאביס יירשם כמי שרכש קנאביס, כולל הכמויות אותן רכש, זאת בין השאר על מנת למנוע מאדם לרכוש קנאביס בכמות גבוהה יותר מ-15 גרם בכמה חנויות שונות במקביל.

מדובר בנוסח ששונה מהותית מהמודל הקנדי עליו המליצה הועדה הבינמשרדית המיוחדת שדנה בנושא בשנה שעברה והגישה המלצותיה במסגרת דו”ח מיוחד. הנוסח הקנדי, שאושר אגב בממשלה הקודמת בועדת שרים ובקריאה טרומית, לא כולל הקמת מאגר צרכנים.

מצד שני, המלצות הועדה הבינמשרדית היו שלא לאשר אי הפללה בטרם מאושרת לגליזציה וזאת על מנת שלא להשאיר את השוק “פרוץ” ללא אכיפה מצד אחד וללא הסדרה מצד שני. אף על פי כן בשלב זה נראה שהממשלה מתכוונת לאשר אי הפללה עוד קודם לאישור הלגליזציה.

על פי הצעת החוק לאי הפללה של ח”כ השכל שתעלה להצבעה ביום ד’ בקריאה טרומית, לא יוטלו עונשים פליליים על החזקת קנאביס לשימוש עצמי אלא רק קנסות בגובה 500 ש”ח, אך לא ניתן יהיה לייצר, לשווק או לרכוש קנאביס באופן חוקי בחנויות.

אם אכן תאושר ההצעה לאי הפללה בקריאה טרומית ביום ד’ היא תמשיך לדיונים באחת מועדות הכנסת (או ועדת סמים בראשות ח”כ שפע או ועדה מיוחדת שתקום בראשות ח”כ השכל) ולאחר שינוסחו סעיפי החוק בפירוט, יימשך הליך חקיקה בקריאה ראשונה, דיונים נוספים ואישור סופי בקריאה שנייה ושלישית.

איזה קנאביס אתה?

בשלב זה הבעיה שעלתה לפני כשבועיים כשהצעת החוק לאי הפללה היתה אמורה לעלות להצבעה עדיין בתוקף, והיא התנגדות מפלגת רע”מ שבלעדיה אין רוב להצעה (זאת במידה והליכוד יעמדו על התנגדותם לכל הצעה של הקואליציה). הבוקר נמסר למגזין קנאביס מרע”מ כי “עדיין אין החלטה בעניין זה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר